Egy új baloldalt épít a Táncsics

Mi ez a „balliberális” katyvasz?

Baloldali emberként régóta foglalkoztat a kérdés, hogy mi dolgunk nekünk a liberálisokkal. Hogyan alakulhatott ki az, hogy minket, baloldaliakat liberálisnak neveznek, sőt, ami rosszabb, hogy sok baloldali ember liberálisnak tartja magát. Pedig, ha ismerjük ezen ideológiák alapjait, tudjuk, hogy a liberális értékrend távolabb áll a baloldaliságtól, mint a konzervativizmustól. Ebből pedig egyenesen következik a kérdés, hogy

mi a faszt jelent, hogy balliberális?

Magyarországon a Fidesz (és korábban a Jobbik) azért kezdte el használni ezt a kifejezést, hogy egyetlen könnyen megjegyezhető szóval határozottan elvágja a jobboldalt a „másik” oldaltól. Ebben könnyű dolguk volt, hiszen nem egy új szót kellett alkotniuk, hanem az MSZP-SZDSZ szövetség kohéziós szavát kellett kis mértékben átértelmezniük: a baloldali és liberális szavak összevonásából keletkezett szó mára már szitokszóvá vált a jobboldaliak, valamint a kormánypártot támogató lakosság szemében. Joggal.

A két teljesen összeegyeztethetlen értékrend szövetsége lassan már csak egy rossz emlék, amire a magyar lakosság többsége azt mondja, hogy „kösz, nem!”

Miért nem illik össze a két értékrend?

Amíg a baloldal a marxi kapitalizmuskritikán alapulva kívánja megteremteni az egyenlőséget a különböző társadalmi rétegek között, addig a liberálisok a „szabad piac pártján” vannak, ami a gyakorlatban a kapitalizmus kiszolgálását jelenti. A két értékrend közös nevezője az „elnyomott” társadalmi rétegek támogatása, ami egy jól hangzó közös célnak tűnik, amiért érdemes szövetségre lépni egymással. A valóságban viszont a liberálisok megelégszenek annyival, hogy biztosítsunk mindenkinek egyenlő jogokat, a többi majd a természetes kiválasztódás útján rendeződik. Baloldaliként tudjuk, hogy ez sohasem fog megtörténni, hisz’ az egyenlőség biztosításához a minimum az, hogy a már korábban leszakadt családok gyermekeit felzárkóztassuk arra a szintre, hogy valóban egyenlő eséllyel indulhassanak az élet versenyében. (Hiába van joga mindenkinek odaállni egy futóversenyen a startvonalhoz, ha az egyik versenyzőnek mezítláb, a másiknak pedig a legújabb futócipőben van lehetősége elindulni.)

 
Minden állat egyenlő,
de egyes állatokegyenlőbbek a többinél”
George Orwell: Állatfarm

Persze, a „mérsékelt” balosok és a liberálisok közötti együttműködés nem egy új, és nem is magyar jelenség. Például az amerikai Demokrata Párt is balosnak vallja magát, holott amit képviselnek, nem több, mint szociális jóléti intézkedésekkel megfűszerezett neoliberális gazdaságpolitika, ami egyáltalán nem tesz semmit azért, hogy a leszakadó rétegek életkörülményei tartósan javuljanak. Ez alól talán csak az Obamacare néven ismert társadalombiztosítási rendszer bevezetése volt kivétel, aminek köszönhetően emberek tízmillióinak vált elérhetővé az „ingyenes” (valójában: kölcsönös biztosításon alapuló) orvosi ellátás.

A 20. század végére gyakorlatilag a világon mindenütt beépült a köztudatba, hogy ez a szocdem-liberó paktum a baloldal, ami ezen túl van, az már szélsőség. Így tolódott el az egész politikai skála jobbra, és így lett a hagyományos baloldali értékek követőiből kommunista.

A „kommunizmus pedig rossz” – hangoztatja az egész liberális propaganda. És ezzel el is érkeztük a lényeghez: a liberálisok jobban félnek attól, hogy a vagyonos emberek előjogai lebontásra kerülnek, mint attól, hogy csorbulnak a szabadságjogok. Persze, mindig fognak hangosan tiltakozni ezek ellen, de amíg a kapitalizmust kiszolgálja egy-egy kormány, addig ők köszönik, jól vannak: amíg megy a cirkusz, a tőkés csak gyarapodik.

Eközben a munkásosztály (igen, kedves olvasó, te is munkás vagy, amennyiben bérből és fizetésből élsz!) helyzete nem javul lényegesen: ha valakinek jó a fizetése, azaz nem fizetéstől fizetésig él, általában több mint kétszáz órát dolgozik érte havonta (8 órás foglalkoztatásban a havi ledolgozandó idő átlag 174 óra), de a havi kétszázhúsz óra munkavégzésnél sem garantált, hogy nyáron el tudsz menni nyaralni a családoddal.

Eközben liberálisok azt hazudják, hogy a kapitalizmusban bármi lehet abból, aki tehetséges: Zuckerberg, Rothschild, Musk… A másik állításuk, hogy egy jól működő kapitalizmus társadalmi jólétet hoz magával, nagyvonalúan megfeledkezve azokról a baloldali vívmányokról, mint a nyugdíj, a társadalombiztosítás, a 8 órás munkavégzés, amik visszaszorították a munkások kizsákmányolását és valamelyest élhetőbbé tették a kapitalizmust. Ebben szinte teljesen azonos nézetet vallanak a konzervatívokkal, azzal a különbséggel, hogy ők a „kemény munkát” hazudják a biztos megélhetés kulcsának, és nem hitegetnek azzal, hogy kitörhetsz a környezetedből. Mindkét hazugság egyetlen célt szolgál: fogadd el a helyed, dolgozz keményen, szolgáld ki a tőkést! A dolgozó emberek szempontjából mindegy, hogy a tőkés egy multinacionális céget takar, mint a Tesco, vagy egy „nemzeti” nagytőkést, mint Mészáros.

Ez a hozzáállás vezetett odáig, hogy a magát baloldalinak nevező kormányok rendre olyan megszorításokat vezettek be, amik a vagyonos embereket nem, de a dolgozó, vagy az annál szegényebb embereket súlyosan érintette. Így sikerült kiüresíteni, szitokszóvá degradálni a baloldaliság fogalmát és ezért kell újból, a nulláról felépíteni Magyarországon a baloldalt.

Mi a teendő?

Egy új, (jelen helyzetben) radikálisan balos szövetségre van szükség, ami visszakanyarodik a hagyományos baloldaliság fogalmához, amely soha többé nem paktál le a liberalizmussal, hanem következetesen, megalkuvás nélkül harcol a dolgozók, valamint a szegényebbek életkörülményeinek tartós javulásáért. Szocialisták, kommunisták, anarchobalosok – bár másképp látják a megvalósítást, egy azon célért küzdenek. Azért, hogy annál a bizonyos startvonalnál ne számítson, hogy honnan jöttél, hanem érdemeid szerint részesülhess a jóból. Ehhez alapfeltétel a mindenkinek járó minőségi oktatás és magas színvonalú egészségügy. Az elesettebbeknek nem engedhetjük el kezét, hanem számukra is biztosítanunk kell a tisztességes boldogulás lehetőségét!

És ha feltettük a megfelelő ellensúlyokat a kapitalizmusra, a néphatalmat kell bebetonozni egy arányos és igazságos választással, a népszavazás intézményének visszaállításával, hogy soha többé ne vehessék el tőlünk, amit kiharcoltunk. Ezek után közösen eldöntjük, hogyan tovább.

Mert nem az Magyarország szerepe a világban, hogy olcsó, alacsony iskolázottságú, kihasználható munkaerőt biztosítson a nyugat-európai multiknak!

Csatlakozz!

Ha egyetértesz ezekkel a céljainkkal, csatlakozz az Európai Baloldali Párt Táncsics alapszervezetéhez, és építsünk közösen egy erős baloldalt!

Vélemény, hozzászólás?