Az Európai Baloldali Párt budapesti Nyári Egyetemének programja:
Szerda, július 19: Érkezés és Megnyitó
Reggel Érkezés, szállás elfoglalása és regisztráció
17:30-20:00 Megnyitó ülés és plenáris ülés
Előadók:
– Cornelia Hildebrandt (Rosa Luxemburg Foundation, transform! europe, Berlin, Németország)
– Vajnai Attila (Európai Baloldal – Munkáspárt 2006 elnöke, Magyarország)
A nyári egyetem programjának bemutatása
Fotókiállítás
A Ságvári Kórus előadása
20:00 Vacsora és nyitó ünnepség a Vitta Hotelben
Éneklés Tapolczai Attilával
Csütörtök, július 20: Alternatívák Európa számára
9:00 Könyvesbolt megnyitása
9:30-11:20 1. Plenáris ülés: Európa az új globalizációs korszakban
Előadók:
– Foro de São Paulo képviselője (folyamatban)
– Francis Wurtz (volt MEP, Francia Kommunista Párt, Franciaország)
– Dagmar Enkelmann (Rosa Luxemburg Foundation)
– Moderátor az EBP-től
11:20 – 11:30 Szünet
11:30-12:30 Szemináriumok:
A bal – az ökoszocializmus és az ökofeminizmus
Előadók :
– Corinne Morel Darleux (Parti de Gauche, Franciaország)
– Gitte Pedersen (Red Green Alliance, Dánia)
A Brexit szavazás következményei
Előadók:
– Felicity Dowling (Left Unity, Egyesült Királyság)
– Moderátor: Waltraud Fritz (Osztrák Kommunista Párt, KPÖ, Ausztria)
12:30-14:30 Ebéd
14:30-15:30 Workshop:
Beszélgetés a Lukács György archívumról
Előadók:
– Szigeti Péter (A Választási Bizottság korábbi elnöke)
– Krausz Tamás (Történész, egyetemi tanár)
– Agárdi Péter (A Lukács alapítvány tagja)
A Holokauszt Emlékközpont meglátogatása a Páva utcában (16 óráig)
Európai integráció és a baloldali stratégiai perspektívák
Előadók:
– Angelina Giannopoulou (transform! europe, Athén, Görögország)
– Cornelia Hildebrandt (Rosa Luxemburg Foundation, transform! europe, Berlin, Németország)
– Marga Ferré (Europe of Citizens Foundation, transform! europe, Madrid, Spanyolország)
– Moderator: Dagmar Svendova (transform! europe, Břeclav, Csehország)
Az elmúlt 20 év tapasztalatai az önkormányzatban, kihívások és korrupció
Előadó:
– Dr. Gegesy Ferenc (IX. Kerület volt polgármestere, Magyarország)
16:00-17:30 2. Plenáris ülés: Különböző baloldali megoldások Európa számára
Előadók:
– Eftychia Achtsioglou (Szociális és munkaügyi miniszter, Görögország), (folyamatban)
– Bloco de Esquerda, Portugália. (folyamatban)
– Sinn Fein, (folyamatban)
– Marga Ferré (Europe of Citizens Foundation, transform! europe, Madrid, Spanyolország)
– Moderátor : Maurizio Acerbo (Rifondazione Comunista, Olaszország)
17:30-18:30 Vacsora
18:30-19:20 A szállodától a metróig és a folyami kikötőig
19:30- 21:30 Kulturális és politikai városnézés a folyami hajón
Péntek , július 21: Közép- és Kelet-Európa jövője
9:30-11:30 3. Plenáris ülés: Szociális és demokratikus jogok Magyarországon. Az EU-val vagy anélkül?
Előadók:
– Molnár Gyula (a Magyar Szocialista Párt elnöke)
– Maite Mola (az Európai Baloldal Párt alelnöke)
– Moderátorok: Hegyi Gyula (volt MEP) és Vajnai Attila (Európai Baloldal – Munkáspárt 2006 elnöke)
11:20 – 11:30 Szünet
11:30-12:30 Szemináriumok:
Az emberkereskedelem elleni európai kampány
Előadó:
– Cristina Bernabeu (Spanyol Kommunista Párt, Spanyolország)
A közszolgáltatásokról és a különböző megoldásokról. (első rész)
Előadók:
– Szöllősi Istvánné (Pedagógusok Szakszervezete, PSZ volt főtitkára, Magyarország)
– Toni Barbara (Az EBP közszolgálati munkacsoportjának korábbi koordinátora)
Workshop:
Választási rendszerek
Autoritarianizmus és kétsebességes Európa (Példa: Lengyelország, Szerbia, Ukrajna, Balkán)
12:30-14:30 Ebéd
14:30-15:30 Szemináriumok:
Fókuszban az egészségügy és az oktatás: univerzális, garantált, általános és minőségi (második rész)
Előadók:
– Toni Barbara (Az EBP közszolgálati munkacsoportjának korábbi koordinátora)
– Sonja Crivelli (az EBP Oktatási Munkacsoportjának tagja, Svájci Munkáspárt, Svájc)
Workshop:
A Lukács György Archívum meglátogatása (16:00-ig)
Big data, szociális média, technikák a választásokon, politikai kommunikáció
Előadók:
– Alessandro Pacini
– Izquierda Unida Sajtócsoport
PowerPoint prezentáció a Vitta Hotel szomszédságában lévő, egykori ipar terület múltjáról és jelenéről, majd a résztvevők meglátogathatják, a Váci út közében csődbe ment gyárat
15:30-17:30 4. Plenáris ülés: A jobboldal felemelkedése: a tekintélyelvű rendszerek Közép- és Kelet-Európában
Előadók:
– Tamás Gáspár Miklós (marxista filozófus)
– Olesya Orlenko (Friends of L’Humanité)
– Dagmar Svendova (transform! europe, Břeclav, Csehország)
– Moderátor: Csiszár Tamás (Európai Baloldal – Munkáspárt 2006 Külügyi Bizottságának tagja)
17:30-19:30 Szemináriumok:
A nők helyzete közép és kelet Európában
Előadók:
– Rita Antoni (a Civil Organisation for Womens elnöke)
– Ana Simona Zelenović (a Szerb Zöld Ifjúság tagja)
– Moderátor: Morva Judit (Európai Baloldal – Munkáspárt 2006, Magyarország)
Vége a veszélynek? – A radikális és populista jobboldal Európában
Előadók:
– Czesław Kulesza (Naprzod – Előre, Varsó, Lengyelország)
– Barbara Steiner (transform! europe, Bécs, Ausztria)
– Antoine de Cabanes (Espaces Marx, Párizs, Franciaország)
– Moderátor: Marga Ferré (Európa a polgárokért Alapítvány, transform! europe, Madrid, Spanyolország)
Workshop:
A Visegrádi országok
Előadók:
– Jiri Hudecek (SDS párt tagja)
– Vajnai Attila (Európai Baloldal – Munkáspárt 2006 elnöke)
20:00 Vacsora
21:00 A Szabadság-szobor megtekintése a Citadellánál.
(Tömegközlekedéssel)
Szombat, Július 22: Béke, demokrácia és nemzetközi szolidaritás
9:30-11:30 5. Plenáris ülés: Migráció, menekültek, a rasszizmus elleni küzdelem
Előadók:
– Aslı Aydın (Szabadság és Szolidaritás Párt, ÖDP, Törökország)
– Melegh Attila (a Corvinus Egyetem professzora)
– Angeliky Visviki (Syriza, Görögország)
– Marta Stojić Mitrović (Néprajzi Intézet, SASA, Szerbia) (folyamatban)
– Moderátor: AKEL, Ciprus, (folyamatban)
11:20 – 11:30 Szünet
11:30-12:30 Szeminárium:
Marseille forum
Előadók:
– Cornelia Hildebrandt (Rosa Luxemburg Foundation, transform! europe, Berlin, Németország)
– Anne Sabourin (Francia Kommunista Párt, Franciaország)
12:30-14:30 Ebéd
14:30-15:30 Workshop
Megemlékezés a Tanácsköztársaság emlékműnél, az ismeretlen katona szobránál
15:30-17:30 6. Plenáris ülés: A béke politika fontossága egy militarizálódó Európában
Előadók:
– Maite Mola (az Európai Baloldal Párt alelnöke)
– Inger V. Johansen (Red Green Alliance, Dánia)
– Jiri Hudecek (SDS párt, Csehország)
– +1 Előadó (folyamatban)
– Moderátor: Marga Ferré (Európa a polgárokért Alapítvány, transform! europe, Madrid, Spanyolország)
17:30-19:30 Szemináriumok:
Törekvés a nők elleni erőszak megszüntetésére
Előadók:
– Rosario Luque Galvez (Izquierda Unida, Spanyolország)
– Nicoletta Pirotta (Feministák egy másik Európáért, Olaszország)
– Inna Supac (MP, Party of Communists of the Republic of Moldova, Moldova)
A baloldal egysége Európában
Előadók:
– Natasa Theodorakopoulou (SYRIZA, Görögország)
– Bloco de Esquerda, Portugália. (folyamatban)
Idegengyűlölet és a szolidaritás kriminalizálása
Előadók:
– Jon S. Rodríguez (GUE / NGL, Európai Parlament)
– Elengo Manousaki (SYRIZA, Görögország)
– Moderátor : Angelina Giannopoulou (transform! europe, Athén, Görögország)
Workshop:
Kultúrális workshop/előadás:
“Our Marija/Belgrade at Midnight“ – Politikai Színház Kelet és Nyugat között
Ivan Pantelic és Eva Brenner előadása vetítéssel
Dokumentum film: “Tűz a tengeren” (2016 Berlin Arany Medve díjas) 108 perc.
20:00 Vacsora és záróbeszéd Margarita Milevától
21:00 Búcsúbuli
Vasárnap, július 23 – Elutazás