Filmajánló: Az orvosdoktor

Az utóbbi időben Hollywood ontja a borzasztóbbnál is rosszabb filmeket, de most végre itt egy film, ami mindenkinek tetszeni fog…. természetesen nem amerikai.

A film 2013-ban került bemutatásra és Noah Gordon azonos című regénye alapján készült. Nagyrészt német alkotás, de az Oscar-díjas Ben Kingsley is húzónév a sok ismeretlen színész mellett.

Végre egy kidolgozott történet, jó karakterek, történelem, kosztüm, nagy nyál nélküli szerelem, jó színészek, gyönyörű helyszínek gyönyörű képekkel, dráma, akció, minimális humor és persze erkölcsi mondanivaló.

A történet nagyszerű és kontinenseken átívelő. A középkorban egy fiatalember végignézi édesanyja halálát, és ennek hatására ahhoz a borbélyhoz szegődik (ez akkoriban egyben sebészt is jelentett), akit a papok nem engednek a beteg édesanyához, hogy kezelje, mondván a sorsa úgyis isten kezében van.

Ezen a ponton már rögtön a sötét középkor teljesen jogos valláskritikájával szembesülünk. Manapság dívik az a jobboldali politikai törekvés, amely a középkor embertelenségét mosogatja, és amely a kor hatalmi rendszereinek (monarchiák, szent koronák, egyházak, földesurak) bűneit elkendőzik. Ezen film készítői nem finnyásak, és markánsan kiállnak a kereszténység, majd a film későbbi történései során az iszlám ellen is.

Főhősünk ugyanis ráun a keresztény elnyomás által gátolt gyógyításra és tudományos megtorpanásra, és „civilizáltabb” vidékek felé veszi az irányt, a Közel-Keletre, ahova keresztény nem léphet be, ezért zsidónak álcázza magát. A világ azóta nem sokat változott, ugyanis e cikk megírása előtt két nappal iszlamista fanatikusok 30 kopt keresztény raboltak el Líbiában. Főhősünk így zsidónak álcázza magát, mivel borbély, a körülmetélést is megoldja, majd megjelenik a nagy gyógyító akadémiáján, amelyet a zsarnoki sah támogat (érdekes kettősség, amely számos konfliktusforrás a filmben), ám a helyi iszlamista fanatikusok nem (újabb konfliktusforrás és valláskritika).

Aztán kezdődnek a kalandok betegségekkel, szerelemmel, politikával és háborúval, amelyek erősen lekötik a néző figyelmét. A film két és fél órás, azonban az idő elég gyorsan röpül, hiszen nincsenek üresjáratok, a történet lebilincselő, és a rendező is nagyon sok figyelmet fordított a szemek gyönyörködtetésére is, hiszen rendkívül jól mutatja be a tájakat és a környező atmoszférát – utoljára talán a Gyűrűk ura filmek fordítottak ekkora figyelmet a repülőgéppel felvett, elsuhanó tájképekre.

A filmet nem nagyon kapták fel, ugyanakkor minden fórumon nagy siker, még az IMBD-n is 7,3 pontot kapott. Mi is ajánljuk.

Vélemény, hozzászólás?