Az Egyesült Királyság „globális szereplő” lehet a Brexit után új katonai bázisok létrehozásával a karibi térségben és a Közel-Keleten – közölte a brit védelmi miniszter.
Gavin Williamson kijelentette, hogy új lehetőségek után néz a fegyveres erők számára, mivel ha elhagyják az EU-t, az „a legnagyobb pillanat nemzetként a második világháború vége óta.”
Bár konkrét helyeket nem jelölt meg, de a Sunday Telegraph cikke szerint Szingapúr vagy Brunei jön szóba a Dél-kínai-tengeren, valamint Montserrat vagy Guyana a karibi térségben.
A védelmi miniszter szintén lekicsinylette bejelentésének jelentőségét, mely szerint 3500 katonát helyeznek készenlétbe és azt nyilatkozta, hogy ez „csak ésszerű tervezés, hogy biztosítsuk, hogy minden olyan simán menjen, ahogy csak lehetséges.”
Williamson a Sunday Telegraph-nak adott interjújában elmondta, hogy a britek lehetnének „optimistábbak is a jövővel kapcsolatban, amikor kilépnek az Európai Unióból.”
„Ez a legnagyobb pillanatunk nemzetként a második világháború vége óta, amikor új szerepet oszthatunk magunkra, és tényleg azt a szerepet játszhatjuk a világszínpadon, amit a világ elvár tőlünk.
„Régóta – szó szerint évtizedek óta – olyan sok nemzeti szempontunkat kiszínezte a vita az Európai Unióról.
„Eljött a pillanat, hogy újra globális szereplők legyünk – és azt hiszem, a fegyveres erők ebben tényleg fontos szerepet fognak játszani.”
Willamson közölte, hogy a Brexit lehetővé teszi az Egyesült Királyság számára, hogy megváltoztassa az 1960-as évek óta folytatott kivonulási politikáját „Szueztől keletre”.
„Keresem a módját, hogyan tudnánk a forrásainkat előre tolni, és tényleg megteremteni egy elrettentő brit jelenlétet,” – mondta.
„Ezt a lehetőséget nem csak a Közel-Keleten keressük, hanem a karibi térségben is.”
A védelmi miniszter azt is állította, hogy a legújabb kutatások szerint a britek alulértékelik az Egyesült Királyság globális befolyásának lehetőségeit.
Azt mondta, hogy míg „a világ nagyrésze 10 láb magasnak látja Nagy-Britanniát, mikor lényegében hat láb magasak vagyunk, a britek csak ötnek látják ezt, nem hatnak és biztosan nem tíznek.”
Williamson szintén előrejelezte, hogy Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és a karibi államok, valamint Afrika szerte a nemzetek „morális vezetőként, katonai vezetőként és globális vezetőként” tekintenének az Egyesült Királyságra.
forrás: Independent