Mi a reakciója a szélsőjobb felemelkedésére az országában? Mit jelent ez Ausztria számára?
Az FPÖ választási győzelme különösen rossz a dolgozó emberek számára. Az FPÖ az osztrák nagyvállalkozások ultrareakciós, német nacionalista szárnyának pártja, amely pénzügyi és média támogatást is kap tőlük. Gazdasági programja a szakszervezetek és a jóléti állam ellen irányul. Idegengyűlölő és kisebbségellenes gyűlöletbeszéde csak álcázza a párt társadalomellenes jellegét.
Az FPÖ (Szabadságpárt) már korábban is volt kormányon kisebb partnerként különböző osztrák kormányokban. Ausztria megpróbálta „normalizálni” ezt, de kudarcot vallott?
Az FPÖ háromszor volt kormányban, egyszer egyébként az SPÖ-vel is. Minden alkalom káosszal végződött, mivel az idegengyűlölő retorika nem pótolja egy ország irányításának képességét. Azonban az FPÖ minden kormányzati kudarc után képes volt magához térni. Ez azt mutatja, hogy a szavazók mély és hosszan tartó csalódottságot éreznek az ÖVP és az SPÖ iránt, amelyek évtizedek óta felváltva vezetik a kormányt. Ausztria az egyik leggazdagabb ország az EU-ban és a világon, mégis a gyerekek negyede szegénységben vagy a szegénység kockázatában nő fel. Az emberek nem a statisztikákat érzékelik, hanem a saját életüket. Néha hónapokat várnak egy létfontosságú műtétre a kórházban. Ez a mindennapi elutasítottság és megaláztatás frusztrációt és gyűlöletet vált ki. Ez egyszerűen összefoglalható: A bejáratott pártok nem tudták és nem is tudják lassítani az FPÖ felemelkedését, mert elszakadtak az emberek mindennapi életétől, és nem foglalkoznak a szükségleteikkel.
Osztrákként és kommunistaként aggódik-e amiatt, hogy Kickl gyakran tesz utalásokat a nácizmusra?
Nem csak Kickl az. A vezetők változnak, de a párt mindig ugyanaz marad. A pártot nácik alapították a háború után, és egy korábbi magas rangú SS-tiszt vezette egészen az 1970-es évek végéig. Sosem szakított a nyíltan neofasiszta undergrounddal, és H.C. Strache és Herbert alatt integrált radikális jobboldali csoportokat, mint például az Identitáriusokat. A nemzetiszocializmusra való utalások, amelyek ezen közeg megszólítására szolgálnak, éppúgy részei az FPÖ-nek, mint az idegengyűlölet és a populizmus.
Mi lesz most? Ön szerint Van der Bellen elnök tartja magát ígéretéhez, hogy nem nevezi ki Kicklt kancellárnak? Hisz neki? És mi a megoldás az osztrák kormány számára?
A kérdés az lesz, hogy Herbert Kickl képes lesz-e egy életképes többséget maga mögé állítani a parlamentben. Ebben az esetben gyakorlatilag lehetetlen lenne a szövetségi elnök számára, hogy megtagadja a kormány beiktatását. Ez az ÖVP-től függ. Az Osztrák Ipari Szövetségben erős hangok támogatják az ÖVP-FPÖ koalíciót. Másrészt ez azt jelentené, hogy az ÖVP átadná a szövetségi kancellári tisztséget az FPÖ-nek, ami nehéz lenne számukra. Az alternatíva egy hárompárti koalíció lehetne az ÖVP-vel, amely adná a kancellárt, az SPÖ-vel és vagy a Zöldekkel, vagy a Neos-szal, amelyek gazdasági programja nagyon közel áll az ÖVP-éhez. Az, hogy egy ilyen koalíció stabil lenne-e, már más kérdés.
Ez az első alkalom, hogy egy szélsőjobboldali párt került az élre Európában. Franciaország, Németország és Olaszország is tapasztalja a szélsőjobb erősödését vagy akár kormányzását. Hogyan magyarázza ezt a sötét hullámot Európában, és mit jelent ez a kontinens számára?
A radikális jobboldal felemelkedése a politikai válság mély kifejeződése. A neoliberalizmus nem teljesítette központi ígéretét, miszerint garantálja az egyéni jólétet és biztonságot azok számára, akik erőfeszítéseket tesznek. Ehelyett a gazdagok még gazdagabbak lettek, a szegények szegényebbek, és a középosztály élete bizonytalanná vált. Nem meglepő, hogy az emberek elfordulnak azoktól a pártoktól, amelyek azonosultak a neoliberális politikával. Emellett az európai társadalmaknak újra kell gondolniuk magukat az ökológiai válság és a globális politikai változások fényében. A bejáratott pártok képtelenek szociálisan igazságos és békés kiutat találni ezekből a válságokból. A szélsőjobboldaliak ezt a vákuumot töltik be azzal az ígérettel, hogy Európa megvédheti magát a világ válságaitól, ha erőddé válik és falakat épít minden idegen ellen. Ez az ígéret irreális, de csábító.
Úgy gondolja, hogy Von der Leyen asszony és a jelenlegi Európai Bizottság fel van készülve arra, hogy szembeszálljon a szélsőjobb fenyegetéseivel?
Az Ursula von der Leyen által szeptember közepén javasolt új EU Bizottság az EU történetének legjobboldalibb bizottsága. Raffelo Fitto, az Olasz Testvériség politikusa került javaslatra az Európai Bizottság alelnöki posztjára. A bevándorlási paktum, amelyet az EU választások előtt fogadtak el, nagyrészt magában foglalja a szélsőjobboldali programot a menedékkérők és migránsok ellen. A szélsőjobboldallal szembeni „cordon sanitaire” (védőzóna) tele van lyukakkal, mint egy svájci sajt. Talán még ennél is rosszabb, hogy az EU Bizottság a következő években visszatér a megszorító politikákhoz. Ez a NATO által elfogadott fegyverkezési programokkal kombinálva arra kényszeríti az államokat, hogy csökkentsék a közszolgáltatásokat, a szociális lakhatást és a jóléti államot. Ez nem segíthet mást, csak a szélsőjobb malmára hajtja a vizet.
Hogyan reagálhat erre az Európai Baloldal mind Ausztriában, mind európai szinten?
A legfontosabb dolog természetesen az, hogy ne kössünk kompromisszumot a szélsőjobbal és annak gyűlöletbeszédével, sem a menekültpolitikában, sem a nők jogaiban, sem a demokratikus szabadságok és polgári jogok terén. Ausztriában sok civil társadalmi szereplővel együtt tüntetni fogunk az FPÖ által vezetett kormány megalakulása ellen, még akkor is, ha a bejáratott pártok koalíciója sem tűnik sokkal vonzóbbnak. Ezért szükséges, hogy a baloldal megerősítse azokat a mozgalmakat és szakszervezeteket, amelyek alapvetően más politikát képviselnek: a közszolgáltatások védelméért és bővítéséért, a megfizethető lakhatáshoz való jogért, a nők egyenlő jogaiért, a társadalmilag igazságos ökológiai átmenetért. A szélsőjobbal szembeni harc a szociálpolitika területén fog eldőlni.