Bevezetés
Az elmúlt 30 év során a magyarországi egészégügy is a jobboldali-neoliberális megszorítások áldozatává vált.
Jelenleg nem csak a koronavírust vagyunk képtelenek kezelni, hiszen a járvány előtt is tragikus volt a helyzet, amely – bizonyos tanulmányok szerint – évente tízezrek haláláért felelős a kórházi ágyak elégtelen száma, a szakemberhiány, valamint a megelőzés és a diagnosztikai rendszer súlyos hiányosságai miatt.
Nemzetközileg tapasztalható, hogy a szocialista országok szolidáris, humánus és korszerű egészségügyi rendszerei a járványkezelés során is nagymértékben hatékonyabbak a profitorientált, pénzközpontú rendszernél. A járványkezelés során szintén az emberi életet helyezték előtérbe, szemben a rövidtávú gazdasági profitot védő kormányzati intézkedésekkel, pontosabban azok hiányával. Tragikus a járványügyi helyzet az olyan jobboldali és szélsőjobboldali országokban, mint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Brazília és India. Érdekesség, hogy utóbbi két szövetségi ország kommunisták által kormányzott tagállamaiban a járványhelyzet kiugróan jobb, mint más régiókban. Szintén a szélsőjobboldalhoz köthetők olyan összeesküvés-elméletek, amelyek életveszélyesek a járványkezelés során a lakosság félrevezetésével és demoralizálásával.
Sajnálatos módon jelenleg hazánkban – a felkészületlen egészségügyi rendszer miatt – hatékony járványkezelési programmal nem állhatunk elő, csupán a tűzoltásra tudunk javaslatokat tenni. Tekintve, hogy szélsőjobboldali kormányunk van, tisztában vagyunk vele, hogy a javaslataink zöme csak kifejti, mit kellene vagy mit kellett volna tenni. Azonban a jövőben sem zárhatók ki a koronavírushoz hasonló egészségügyi és szociális vészhelyzetek, amelyek kezeléséhez már most politikai erő szervezésére van szükség.
Központi alapelvek
A járványkezelés során helyre kell hozni az egészségügyi és ápolási rendszereket. A járványügyi szabályozások betartására kell ösztönözni, és azokra lehetőséget kell teremteni. Garantálni kell a járvány által érintett munkások és vállalkozások biztonságát. A válság árát pedig nem megint a szegényekkel kell megfizettetni.
Rendszerváltásra van szükség a kórházakban
Magyarországon kétszintű egészségügyi rendszer jött létre. Egy állami szféra a magára hagyott szegényeknek, valamint egy magánszféra a gazdag osztályok ellátására, illetve a magukra hagyott középosztálybeliek számára, akik az egészségükért – érthető módon – képesek irreálisan magas összegeket kifizetni. Ezen változtatni kell! Az egészségügyi rendszerek esetén a legjobb ellátásnál nem engedhetünk meg semmivel sem kevesebbet. A profitorientált és megszorító kormányzati szemléletet a humánus-szolidáris szemléletnek kell felváltania.
Általános és nagyfokú béremelésre van szükség, hogy megakadályozzuk az egészségügyi személyzet már zajló tömeges felmondását, és hogy elősegítsük a szakértők állami szférába való visszaterelését és a külföldi szakemberek hazahozását. A járványok alatt többszöri különleges juttatásokra van szükség. Tragikus és antidemokratikus, hogy a Fidesz-rezsim a béremelés során olyan kiegészítéseket is beillesztett a törvénybe, amellyel már az orvosok rosszabbul járnak, és általánosan nem is fogadnák el ezeket a feltételeket. Tette ez a kormány nem csak a kikerülve a Kamarát és a szakszervezeteket, hanem lényegében becsapva az érdekegyeztetési szervezeteket.
Az egészségügyi munkahelyeket nem csak megvédeni kell, hanem ki is kell szélesíteni, különösképp a beteg- és idősgondozás területén.
Távolságtartás és karanténok
A járvány első hullámakor a kormány viszonylag szigorú és helyesebb karantén- és távolságtartási intézkedéseket hozott, amelyet a súlyosabb második hullám esetén már lebutított verzióban kaptunk meg – a gazdasági profit védelme miatt. A távolságtartás lehetősége nem lehet társadalmi privilégium, ezért azt garantálni kell az idős otthonokban, a munkás-, menekült- és hajléktalanszállókon lakóknak is. A hajléktalanok számára lakást kell biztosítani. Súlyos egészségügyi vészhelyzetben az üres lakásokat és nem foglalt hotelszobákat is le kell foglalni. A finnországi „Elsőként Lakhatást”, valamint a németországi Hannover város sikeres és költséghatékony hotelprogramja miatt rengeteg hajléktalan stabilizálta az életét és térhetett vissza az utcán túli életbe.
A szociális biztonság garantálása
Hazánkban a multik és az állam a járványhelyzetet ürügyként használták fel a munkások jogainak csorbítására, a fizetések emelésének elmaradására és tömeges elbocsátásokra. A tisztességes vállalkozások semmilyen komoly védelmet nem kaptak, ezért egy év alatt kb. 100 ezerrel lőtt a munkanélküliek száma. A vállalkozások védelmére állami támogatásokra van szükség, ezeket azonban konkrét feltételekhez kell kötni:
– tilos az elbocsátás, a bérek csökkentése és a székhelyáthelyezés;
– tilos az együttműködés adóparadicsomokkal;
– biztosítani üzemi tanácsoknak, hogy beleszólásuk és vétójoguk legyen a cég működésébe;
– a munkaidő csökkentése bérkompenzációval;
– továbbképzéshez való jog.
A kis- és középvállalkozások számára pénzalapot kell létrehozni.
Meg kell védeni a kulturális és rendezvény ágazatok, a turizmus, vendéglátás vállalkozásait és dolgozóit.
A bérlők védelme a bérletek felmondása ellen. Türelmi idő a közüzemi számlák fizetésére.
Szociális alapjövedelmet kell bevezetni.
A vírus miatt munkából kiesett dolgozóknak 100%-os táppénzt vagy bért kell biztosítani.
A rekordmértékű áfa csökkentése mellett árplafont is kell szabni az alapvető élelmiszerekre.
A válság megfizetésének igazságos elosztása
Miközben a járvány csapást jelentett számos gazdasági szektorra, a gazdagok gazdagabbak lettek, a szegények pedig szegényebbek. Hogy történt ez? Az állam támogatta a multikat és az oligarchaköröket, miközben a szegények számára minden drágult, miközben tömegesen veszítették el munkahelyeiket és bérüket. A nagyvállalatok elbocsátásokkal és a székhelyük áthelyezésével fenyegetnek, miközben profitot termelnek. Rengeteg cég kapott világszerte állami támogatást jobboldali kormányoktól, majd azokat nem a dolgozókra költötték, hanem a milliárdosok számára fizettek további osztalékokat.
A probléma megoldására progresszív vagyonadót, luxusadót, valamint egyéb hozzájárulásokat javaslunk. Fizessenek a gazdagok!