A fasiszták először szerezték a legtöbb szavazatot egy német tartományi választáson a náci korszak óta.
Ennél világosabb jel nem is lehetne a fasizmus térnyerésének veszélyéről, és arról, hogy sürgős válaszra van szükség Németországban, valamint Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában, Spanyolországban és másutt is.
A szavazatok többségének összeszámlálása után az Alternatíva Németországért (AfD) mintegy 32,5 százalékot szerzett a kelet-németországi Türingiában, és körülbelül 31 százalékot Szászországban.
Türingiában több szavazatot nyert, mint bármely más párt, és Szászországban is mindössze egy százalékponttal maradt el a konzervatív CDU mögött.
Türingia több mint kétmilliós lakossággal rendelkezik, és ide tartoznak Erfurt, Jena és Weimar városai. Szászország több mint négy millió lakosú, és központjai Drezda és Lipcse.
Egy harmadik kelet-németországi tartományban, Brandenburgban szeptember 22-én tartanak választásokat. A felmérések szerint az AfD körülbelül 24 százalékon áll.
Az AfD brutálisan bevándorlásellenes, de egyben fasiszta örökségen is nyugszik.
Björn Höckét, az AfD türingiai vezetőjét idén elítélték, mert egy gyűlésen azt mondta: „Mindent Németországért!”. A jelszó az SA rohamosztagosaihoz kapcsolódik, akik kulcsszerepet játszottak a nácik hatalomra jutásában. Höcke—aki korábban történelemtanár volt—tagadta, hogy ismerte volna a kifejezés gyökereit.
Egy másik, 2023 decemberi gyűlésen azt mondta: „Mindent…”, amire a közönség így válaszolt: „Németországért!”.
Höcke 2017-ben a berlini holokauszt emlékművet a „szégyen emlékművének” nevezte.
A politikusaik rasszizmussal telítették a választási kampányt. Ez felgyorsult egy múlt heti késes támadás után. Egy szíriai menedékkérőt vádolnak három ember megölésével Solingen városában.
A szörnyű gyilkosságok éppen időben jöttek az AfD számára, hogy fokozza aljas kampányát, amelyben a menekülteket és a muszlimokat bűnbaknak állítja be.
Az AfD folyamatosan erősödik az országos közvélemény-kutatásokban, és a legnagyobb pártként emelkedett ki Kelet-Németországban a júniusi európai uniós választásokon.
Az AfD vezetője, Alice Weidel szerint „a migránsok erőszakos cselekedetei a németekkel szemben” „szörnyű új normává” váltak. Legalább öt évre a bevándorlás, a befogadás és a honosítás leállítását követelte.
Weidel hozzátette: „Az egyetlen politikai erő, amely hajlandó visszaállítani az állampolgárok biztonságát, az az AfD.”
De minden más nagyobb párt is faji gyűlöletet szított. A konzervatív CDU vezetője, Friedrich Merz—a ország fő ellenzéki pártjának vezetője—felszólított a szíriai vagy afganisztáni menekültek befogadásának befagyasztására.
Olaf Scholz kancellár, a brit munkáspárti típusú SPD párt tagja megígérte, hogy megakadályozza, hogy egyes okmányokkal nem rendelkező migránsok juttatásokat igényeljenek.
Pénteken pedig kormányzati szervezésű kitoloncolási járat indult Afganisztánba a lipcsei/halléi repülőtérről. Ez volt az első afgán kitoloncolás, mióta a tálibok átvették a hatalmat Kabulban 2021 augusztusában. Ez sem mentette meg az SPD-t, amelynek szavazatszáma zuhant.
Türingiában az SPD a második világháború óta a legrosszabb eredményét érte el egy regionális választáson, mindössze 6,1 százalékot ért el.
A választási eredmények nem csak a rasszizmus erősödéséről szólnak, hanem az SPD-Zöldek-Liberális FDP koalíció kudarcairól is. 2021-ben vette át a hatalmat a konzervatív CDU-tól. De a munkásosztály elleni támadásokat, valamint hatalmas militarizmust és a NATO ukrajnai háborújának támogatását vezényelte.
Az eredmények nem feltétlenül jelentik azt, hogy az AfD kerül hatalomra Türingiában vagy Szászországban. Más pártok nyilvánosan kizárták az együttműködést velük a többség kialakítása érdekében. De vajon ez így marad-e a pozíciók és a helyi hatalom mocskos keresése során?
A választások másik nagy nyertese a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) volt. Ez a „gazdaságilag baloldali, társadalmilag jobboldali” irányzat különösen mérgező változata, amelyet lazán képvisel Nagy-Britanniában George Galloway.
Wagenknecht tavaly szakított a Die Linke baloldali párttal. Azt mondta, hogy a párt elhagyta hagyományos választói bázisát, és helyette a „bizarr kisebbségek” identitáspolitikájának támogatására összpontosított.
Ez nyílt támadás volt mindazok ellen, akik az LMBT+ és transz+ jogokért kampányolnak, és teljesen aláássa a rasszizmus, a szexizmus és más elnyomási formák elleni harc fontosságát.
A BSW, amely először indult, 15 százalékot nyert Türingiában és 11,5 százalékot Szászországban. Mindkét exit poll alapján messze megelőzte a Die Linke-t.
Wagenknecht a bevándorlásellenes rasszizmus előmozdításával nyer teret. „Azok, akik lehetővé teszik az ellenőrizetlen migrációt, ellenőrizhetetlen erőszakkal szembesülnek” – mondta a múlt héten.
De egyike azon kevés erőknek—az AfD-n kívül—, amelyek elítélik Németország NATO által folytatott háborújának támogatását Ukrajnában. És a dolgozók és a munkanélküliek barátjaként állítja be magát az arctalan vállalatokkal és közönyös politikusokkal szemben.
Keleten erősíti azt az érzést, hogy az embereket a Nyugat magukra hagyta. A kelet és nyugat közötti bérszakadék lassan szűkül. De Kelet vidéki területei romokban vannak. Az emberek kétségbeesésükben hagyják el, jobb jövőt keresve. A kormány becslései szerint 2030-ra Kelet-Németország munkaképes korú népessége 800 000 fővel csökken.
Christine Buchholz német szocialista politikus azt mondta: „Jó, hogy Solingenben, két nappal a támadás után, az AfD ifjúsági szervezetének mindössze 30 tüntetőjével 1500 demonstráló nézett szembe a „Solingen kiáll” szövetségtől.
„Az iszlámellenes rasszizmus az elmúlt években hatalmas mértékben megnőtt, és a mindennapi ellenségeskedésben, az intézményes diszkriminációban és támadásokban nyilvánul meg.
„A gyilkosságok és támadások, amelyek a 2000-es évek eleje óta történtek, összefüggenek a közel-keleti, afganisztáni, iraki, szíriai és palesztin háborúkkal, amelyek során emberek százezrei haltak meg, és amelyekért a nyugati kormányok is felelősek, és amelyek bűneiről hallgatnak.
„A háborús politika fokozása külföldön és a kitoloncolási politika belföldön, ezáltal még több menekültet sodorva munkanélküliségbe és reménytelenségbe, nem fogja megelőzni az ilyen támadásokat.”
Timo Koenig német szocialista írja: „A polgári politikusok válasza tiszta rasszizmus. Szinte egyhangúlag feltételezik, hogy a bevándorlás és a késes erőszak között ok-okozati összefüggés van—és ezzel félelmet szítanak, amiből csak az AfD profitál.
„A következő hetek döntőek lesznek: Bárhol, ahol a fasiszta jobboldal az utcára vonul, és megpróbálja kihasználni a solingeni támadást megsemmisítési fantáziáikhoz, tömegesen és elszántan szembe kell szállnunk velük.
„Létfontosságú, hogy mindenki összefogjon, aki meg akarja állítani a fasiszta fenyegetést. Ugyanakkor állást kell foglalnunk a kormányzó pártok és a CDU politikájával szemben.”
Szombaton több ezer tüntető gyűlt össze Türingia regionális fővárosában, Erfurtban, és fasisztának nevezve ítélte el az AfD-t.
Az AfD-t idén korábban megrázta a hír, hogy titkos találkozót tartott egy berlini tó melletti villában, ahol nem etnikai németek—köztük német állampolgárok—tömeges kitoloncolásáról tárgyaltak.
Az AfD vezető politikusai nyílt nácikkal és az Identitárius mozgalom tagjaival találkoztak. Megvitatták a „külföldi háttérrel rendelkező” emberek eltávolítását. Közvetlenül utána antifasiszták százezrei csatlakoztak a tüntetésekhez.
Ezután az AfD vezető politikusa, Maximilian Krah azt mondta az újságíróknak, hogy az SS tagjai nem voltak automatikusan „bűnözők”.
Az AfD minden alkalommal,védekezésre kényszerült. De aztán a társadalmi válság, a fősodor rasszizmusa és egy elég nagy harcos és antirasszista baloldal hiánya miatt újraéled.
forrás: Socialist Worker