A Morning Star szerkesztőségi cikke
Nehéz volt elkerülni a kínai időjárási ballon híreit, amely múlt héten az Egyesült Államok fölé sodródott, majd hősiesen lelőtték egy 400,000 dolláros Sidewinder rakétával.
A kínai kormány világossá tette, hogy a ballon kínai és civil légi jármű, főként meteorológiai kutatásokra.
Közölték, hogy a léggömb letért az útjáról és sosem volt szándékában az Egyesült Államok fölé kerülni, és hogy ez egy szerencsétlen baleset, amit nyugalommal kell kezelni.
Az Egyesült Államok lelkes volt, nehogy már elpazaroljon egy jó kis válságot, ebben az esetben koholjon egyet, ezért hisztériával és kardcsörtetéssel reagált a legfelsőbb parancs szerint.
Az Egyesült Államok katonai rendszere lázasan nyilatkoztatta ki, hogy a nagyon is nyilvánvalóan ártalmatlan ballon egy kifinomult kémeszköz, és Kína „szándékos” tette fenyegetést jelent a szent és sérthetetlen amerikai „nemzetbiztonságra” és megsérti területi szuverenitását.
Az uralkodó osztály mindkét amerikai pártja egymásra licitált a konfrontációs retorika során és egyre hangosabban követelt feszültséget és agressziót Kína irányában.
Mindezt azon tény ellenére, hogy érthetetlen, hogy a ballon miért jelentett bármilyen kockázatot civil vagy katonai célpontokra, és az Egyesült Államok maga is elismerte, hogy egy ilyen léggömb nem volt alkalmasabb bármiféle kémtevékenységre, mint amit jelenleg sokkal könnyebben meg lehet valósítani műholdakkal is (ami felteszi a kérdést, miért is küldtek volna ilyet a kínaiak).
Egy hasonló ballon, amely láthatóan szintén eltért eredeti útvonalától, incidens nélkül került Latin-Amerika és a karibi térség fölé. A kolumbiai kormány közölte, hogy ártalmatlanul átment a légterük felett, és nem érezték veszélyben a nemzetbiztonságukat.
Az Egyesült Államok olyan messzire ment, hogy lemondták Antony Blinken külügyminiszter pekingi látogatását, amely célja a kapcsolatok javítása lett volna.
A harcias amerikai retorika természetesen a hazai közönségnek szólt, de azok, akik küzdenek a békéért és az imperializmus ellen, ez sokatmondó jele annak, hogy az USA új hidegháborút visel Kína ellen.
Még jó, hogy Kína és más országok világszerte nem reagáltak és nem is reagálnak a számtalan nagyon is valós és felháborító amerikai bűnre a nemzeti és területi szuverenitásuk ellen.
Különben beszélhetnénk az amerikaiak „ázsiai irányzékáról”, valamint a Kínát körülvevő amerikai bázisok gyűrűjéről a Csendes-óceántól az Indiai-óceánon keresztül a Közel-Keletig, miközben az amerikaiak egyezményt írtak alá a Fülöp-szigetekkel múlt héten négy vadonatúj katonai bázis felállításáról.
A kínaiak bizonyára érthetően tiltakoznának az óriási amerikai flották agresszív hadgyakorlatai ellen, amiket több ezer kilométerre folytatnak az Egyesült Államoktól, a Dél-kínai-tengeren és szerte a Csendes-óceánon.
És a kínai népet is sérthetik a provokatív amerikai lépések, hogy megkérdőjelezik Hong Kong és Tajvan szuverenitását, amellyel Washington ellenszegül saját elismerésének, hogy ezek kínai területek, például, mikor Nancy Pelosi meglátogatta tavaly az amerikaiak által felfegyverzett szigetet.
Ha Kína és más országok úgy viselkedtek volna, ahogy az Egyesült Államok, és azt évtizedekig tették volna, az imperialista tábor válasza egész más lett volna.
Mindezeknek jelentős következménye van a békéért és a többpólusú világért és az imperializmus ellen folytatott küzdelemre, valamint az ideológiák közti harcra itt, Nagy-Britanniában.
A baloldalnak elleneznie kell a háború felé haladást, valamint a koncentrált állami és monopolmédia offenzívát Kína ellen, valamint a rasszista és antikommunista szóképeket, amelyek ezt jellemzik.
A munkásoknak semmiféle hasznuk nincs a Kína elleni új hidegháborúból – de mindent elveszíthetnek.
forrás: Morning Star