Az Oxfam jelentése a globális vagyon megoszlásról nem jelent meglepetést. Jövőre csupán a világ lakosságának 1%-a fogja birtokolni a világ összes javainak felét.
Ez az óriási egyenlőtlenség a 30 évnyi kapitalista neoliberalizmus és a globalizáció eredménye.
A neoliberalizmus a szabad vállalkozás, a szabad piacok, a szabad kereskedelem előnyeit hirdeti, felszabadítva a kapitalizmus „bőség teremtőit”, így növelvén mindenhol a gazdaságot, amelynek haszna lassan lecsörgedezik a lent élőkhöz.
Az üzletet fel kell szabadítani az állami szabályozás és az akadályozó szakszervezetiség béklyója alól; a költséges és nem hatékony állami tulajdonú ipart és szolgáltatásokat privatizálni kell; a befektetőket és a vállalkozókat adókedvezményben kell részesíteni, miközben a tőke szabad áramlásának gátjait, a munkásmozgalmat, a jólétet és a szolgáltatásokat el kell söpörni.
Ez a doktrína hazugságokon és félrevezetésen alapszik. Még a felvonultatott fogalmi eszköztára is alapjaiban erkölcstelen.
Az egyetlen „liberális” a neoliberalizmusban az óriásvállalatok és a szupergazdagok szabadsága, hogy felhalmozzák, elrejtsék és élvezzék a pénzüket.
Ezzel szemben nincs helye a szabad szakszervezetiségnek. A munkások képességét, hogy szerveződjenek és kollektíven szerződjenek – ez egyetlen hatalom, amelyet a munkáltatóval szemben fel tudnak mutatni – korlátozni és szétzúzni kell az állam és a vállalati hatalom által.
A „szabad piac” a valóságban a gazdaság minden szektorának uralmát jelenti maroknyi monopólium által, amelyek egyetlen küldetése a nagymenő részvényesek rövidtávú meggazdagítása.
A „szabad munkásmozgalom” szabadságot jelent a munkáltatónak, hogy félretolja és leláncolja a szuper-kizsákmányolt munkásokat, akik otthoni gazdálkodását lerombolta a kapitalista nyerészkedés vagy a háború.
És az Oxfam is megerősíti: ahelyett, hogy lecsorogna valami fentről, a munkás méhek által megteremtett javakat felszívják a felfuvalkodott herék, akik nem termelnek semmit.
Mégis a neoliberális propaganda marad a meghatározó doktrína, amelyet a brit egyetemeken és üzleti iskolákban terjesztenek. Nem csoda, hogy a diákjaik képtelenek felfogni a kapitalista világ felfordulását.
Egyik országban a másik után a bankárokat kisegítették a munkások kifosztásával és a szegények megnyomorításával. Az árak és a valuták zuhannak, ahogy a kormányok csak néznek, képtelenül vagy kelletlenül, hogy megállítsák a káoszt, a vállalatok rabjaként, amelyeknek nem érdekük megoldani az emberiség alapvető problémáit.
Néhány ilyen problémát – éhezést, nyomort, globális felmelegedést, a nők elnyomását – megtárgyalják majd a davosi Világgazdasági Fórumon. A világ leggazdagabbjai és leghatalmasabbjai krokodilkönnyeket fognak hullatni nappal, este pedig pezsgővel fognak koccintani.
Így semmi lényegeset nem fognak tenni, amíg olyan kormányokat nem fognak országos szinteken beiktatni, amelyek bezárják az adóparadicsomokat, megadóztatják a nagy üzleti profitot és a szupergazdagokat, eltörlik a szakszervezet ellenes törvényeket, és az energia, tömegközlekedés és banki szektort közösségi tulajdonba veszik, így a fenntartható fejlődés mindenki javát szolgálhatja.
Ennek alapján, inkább mint a „szociális Európa*” vágyálmán, nemzetközi együttműködést kell létrehozni a baloldal és a haladó mozgalmak közt, amelyek csökkenthetik az óriási jóléti szakadékot az osztályok és az országok között.
Barack Obama talán túl sokat várt, hogy nagyobb adókkal sújtja az öt Wall Street-i bankot és az amerikai polgárok leggazdagabb 1%-át a hitelekre, tőkehaszonra és az örökségekre.
Ellenben Nagy-Britanniában a leggazdagabb 10% ötször annyit birtokol, mint a népesség fele, így itt ez idő Ed Miliband és a Munkáspárt számára, hogy radikális programot mutasson be, amely nem csak a javak újraelosztását, hanem a közösségi tulajdont és a Szakszervezetei Szabadság Törvényét is tartalmazza.
forrás: Morning Star
* A Morning Star szerkesztősége itt inkább a neoliberális „szociáldemokraták” Európájára céloz. A radikálisabb Európai Baloldal által használt „Szociális Európát!” jelszó inkább a cikkben kifejtett véleményeket és programot tükrözi.