Az aktívan dolgozó orvosok 20%-a már külföldön dolgozik – áll a Kopint-Tárki felmérésében.
A kutatásról Falus Ferenc volt tisztifőorvos számolt be a témáról szóló rendezvényen.
A felmérés szerint 2012-ben 3250 orvos élt külföldön, és az elvándorlás folyamatos emelkedik.
A kormegoszlás is tragikus: a hazai orvosok fele 50 éves is elmúlt.
A gyermekorvosokból óriási hiány van, ráadásul minden negyedik gyermekorvos 65 év feletti!!
Mint kiderül, nem a paraszolvencia okoz gondokat, hanem annak hiánya. Többek között ezért sincs a hátrányos helyzetű körzetekben orvos.
A felmérés azt is megerősíti, hogy az egyik legfontosabb orvosi tevékenység, a kutatás teljesen háttérbe szorul a mindennapos túlterheltség és az arra fordítandó pénzhiány miatt. Viszont mindig találni kell időt olyan klinikai megbeszélésekre, melyeken fő téma a gyógyszerekkel és vizsgálatokkal való spórolás.
A kutatás azt is megállapítja, hogy az orvosok akkor is hajlandóak lennének inkább külföldön dolgozni, ha a fizetésük nem lenne több, mint a hazai.
Ezt leginkább az itthoni munkakörülményekkel magyarázható, de nem elhanyagolható az a tény sem, hogy hazánk egyre kevésbé élhető egy gondolkodó értelmiségi számára. Ők ugyanis napról napra felmérik a fasisztoid kormány ténykedését, és bizonyára a gyomruk sokkal érzékenyebb a náci stílusú menekült-ellenes propagandára és a tekintélyuralmi rendszer kiépítésére.
Az orvos-szakmai szervezetek és elemzések beleesnek abba a hibába, hogy az elvándorlást csak egészségügyi szemmel nézik. Ne legyenek illúzióink! Az orvos-elvándorlás okai között nem csak az egészségügyi rendszer problémái állnak. Az egész rendszer arra kényszeríti az orvosokat, hogy meneküljenek. És nem csak az orvosokat, de más munkásokat is: szakmunkásokat, mérnököket, jogászokat, közgazdászokat, ápolókat, és mindenki mást is.
Az elvándorlás okai között ott lehet a 26 évben lerombolt, élhetetlen ország, a korrupció, a demokrácia leépítése, a sajtószabadság megszüntetése, a primitív média, a kulturális hanyatlás, a tragikus közbiztonság és a társadalmunk elidegenedése.
A felmérés is azt igazolja, hogy aki már külföldön dolgozik, nincs kedve hazajönni.