Selahattin Demirtas bebörtönzött törökországi elnökjelölt „politikai túszként” jellemezte magát egy közvetített telefonhívás során a feleségével.
A Népi Demokratikus Párt (HDP) korábbi vezetőjének hangját először lehetett hallani, mikor a családi telefonhívást használták fel a választási üzenete terjesztésére.
A HDP egy videót is készített, amelyben Demirtasz arra figyelmeztetett, hogy „Törökország egy félig nyitott börtönné” vált Recep Tayyip Erdogan tekintélyuralmi elnöksége alatt, akit azzal vádolt, hogy megteremi a „félelem birodalmát.”
Demirtaszt az Erdine börtönben tartják fogva 2016. novemberi letartóztatása óta terrorizmus koholt vádjával. 142 évi börtönt is kaphat, ha elítélik.
Azzal vádolta a kormányzati tisztviselőket, hogy hazugságkampányt folytatnak ellene a médiában azáltal, hogy „mindenféle koholt vádat” kreálnak, majd hozzátette, hogy ez a helyzet csak egyetlen példája annak, hogyan válik Törökország népe „az igazságtalanság áldozatává.”
Mindazonáltal kifejezte, hogy „nincs itt az ideje legyőzöttnek és félősnek lenni”, és hogy ez a helyzet „nem az elkerülhetetlen sorsunk.”
Erdogan törökországi kurd népesség elleni támadásával és az agresszív külpolitikájával kapcsolatban közölte: „Az ország belső polarizációval és megosztottsággal küzd, és kívülről is elszigetelt és rosszhírű államnak tűnik.”
De megígérte: „A polgárok démonizálása, elszigetelése és megalázása nélkül újra egyesült országgá válunk” és „nem fogja megosztani a népet a politikai pártjuk, identitásuk, szektájuk vagy nemük.”
Demirtasz még közölte, hogy az állam mindenkié, és mindenkit egyenlően kell kezelni, miközben megígérte, hogy visszatér a demokráciához és a jogállamhoz.
„Négy fal között vagyok itt, de tudom, hogy több ezer Demirtas van odakinn, a farmokon, miközben szüretelnek. Demirtas ott van a bányákban és a gyárban. Az osztályokban, az egyetemeken, a földeken. Demirtas ott van az építési területeken, a sztrájkokon és a tüntetéseken.
„Ő a kifosztott, a munkanélküli és a szegény. Ő az ifjúság, a nők és a gyermekek. Ő a török, a kurd, a cserkesz, a pomak, a bosnyák. Ő az alevi, a szunnita, és még mindig reményteli és erőteljes,” – közölte.
Az elnöki és parlamenti választásokra június 24-én kerül sor.
forrás: Morning Star