A világ lakosságának leggazdagabb 10 százaléka annyi energiát fogyaszt, mint a legszegényebb 80 százalék
Sürgős intézkedésekre van szükség, hogy megfékezzük a globális elitet. Ez az új Föld Bizottság klímaváltozásról szóló jelentésének megállapítása.
Közlik, hogy kis számú, vagyonos „ultrafogyasztó” okozza a klímaváltozást. A világ lakosságának leggazdagabb 10 százaléka annyi energiát fogyaszt, mint a legszegényebb 80 százalék, és több kibocsátást termel, mint a legszegényebb 90 százalék.
A jelentést egy 65 fős, természet- és társadalomtudósokból álló nemzetközi csapat írta, és figyelmeztet, hogy a klímaváltozás túllépte a „biztonságos bolygóhatárokat”.
A klímaváltozás pusztítja a „globális közjavakat”, azokat a természetes rendszereket, amelyek az életet fenntartják. Indiában körülbelül egymilliárd ember él leromlott területeken. Indonéziában 194 millió embert érintenek veszélyes nitrogénszintek. Brazíliában 79 millió ember van kitéve veszélyes és igazságtalan légszennyezettségi szinteknek.
Kínában, Indiában és Pakisztánban több mint 200 millió ember van kitéve veszélyesen magas hőszinteknek, amelyeknél az emberek nem tudnak normális szabadtéri tevékenységeket végezni.
A klímaváltozás, a szennyezés és a biodiverzitás csökkenése aláássa az emberi egészséget és jólétet.
A globális egyenlőtlenség tovább fokozza a veszélyt. A világ lakosságának akár 62 százaléka is küzd az alapvető szükségletek kielégítéséért.
Körülbelül kilencmillió ember van korai halálozási kockázatnak kitéve a víz- és légszennyezés miatt. Körülbelül 3,2 milliárd embert érint a talajromlás. Emberek millióit érintik szélsőséges időjárási jelenségek, hőség és állatokról terjedő betegségek, amelyek a természetes élőhelyek pusztulása és a nagyüzemi mezőgazdaság miatt jönnek létre.
A szegénységben élők és a globális dél volt európai gyarmataiban élők vannak a legnagyobb veszélyben.
A jelentés szerint még mindig van idő létrehozni az úgynevezett „biztonságos és igazságos folyosókat”, ahol mindenkinek biztosított a hozzáférés az élelemhez, vízhez, energiához és lakóhelyhez.
Azonban a környezeti romlás megfékezése a társadalmi igazságosságtól függ.
A Föld Bizottság szerint a klímakáosz megállításához újra kell osztani az erőforrásokat, át kell térni a megújuló energiára és fenntartható technológiákra, valamint tiszteletben kell tartani az emberi jogokat. „Elismerési igazságosságot” kér a jelentés, hogy véget vessünk a szegények elnyomásának és marginalizálásának.
A jelentés szerzői szerint minél tovább halogatjuk a változásokat, annál nehezebb lesz kezelni a klímaváltozást.
„Ha most nem történnek jelentős változások, 2050-re nem lesz többé biztonságos és igazságos tér” – mondták. „Ez azt jelenti, hogy még ha mindenki a bolygón csak annyi erőforráshoz is férne hozzá, amennyi az alapvető életszínvonalhoz szükséges, a Föld akkor is túllépné a klímaváltozás határait.”
Nem csak a szupergazdagok fogyasztása és kapzsisága hajtja a klímaváltozást – maga a kapitalizmus logikája az.
A kapitalizmus alatt a tőkések kizsákmányolják a munkásokat, hogy profitot szerezzenek. Ez azért van, mert a verseny kényszerítő erőként hat az egyes tőkésekre, arra kényszerítve őket, hogy újra befektessék a profitot, hogy felülmúlják riválisaikat.
Ahogy Karl Marx forradalmár mondta: „Halmozz fel, halmozz fel! Ez Mózes és a próféták!” Ez egy olyan rendszerhez vezet, érvelt, amelyben „felhalmozás a felhalmozás kedvéért, termelés a termelés kedvéért” zajlik.
Minden – a munkások jogaitól a bolygóig – ennek a tőkehalmozási logikának van alárendelve.
A klímakáosz megállításához teljesen szakítanunk kell ezzel a logikával, és egy olyan szocialista rendszerre van szükség, amely az embereket helyezi előtérbe a profittal szemben.
forrás: Socialist Worker