A River Action elnöke és alapítója, Charles Watson arra figyelmeztet, hogy a kormány új vízipari bizottsága a gazdasági szempontokat helyezheti előtérbe a brit szennyezési válság megoldása helyett.
A múlt héten a brit kormány bejelentette a vízügyi ipar független felülvizsgálatát, ami fontos lépés az ország súlyosbodó vízszennyezési válságára adott válaszban.
A közfelháborodásra adott, régóta esedékes reakcióként értékelt felülvizsgálat célja az ipar szerkezetének és teljesítményének értékelése, és akár ahhoz is vezethet, hogy megtiltsák a vízügyi cégeknek a profittermelést.
Ugyanakkor egyre többen aggódnak amiatt, hogy a felülvizsgálatot vezető, a Bank of England volt helyettese vezette bizottság a gazdasági növekedést helyezi majd előtérbe az ország romos vízügyi infrastruktúrája okozta környezeti válság kezelése helyett.
Míg a vízügyi cégek pénzügyi teljesítményének stabilizálása prioritás, sokan attól tartanak, hogy ez a megközelítés figyelmen kívül hagyja a szennyezési válság gyökerét — a vállalati nyerészkedést, a gyenge szabályozást és az infrastruktúra alulfinanszírozását. Ha ezeket a problémákat nem kezelik, Nagy-Britannia folyói, tavai és tengerei további pusztulásnak lesznek kitéve.
Bár a felülvizsgálat célja a csőd közelében lévő vízügyi cégek pénzügyi egészségének helyreállítása, prioritásként kell kezelnie a brit vizek védelmét is. A bizottság gazdasági növekedést hangsúlyozó szemlélete aggodalmat kelt, mivel a környezeti problémák háttérbe szorulhatnak a gazdasági érdekek javára. Folyóinknak nem gazdasági növekedésre van szükségük, hanem kompromisszummentes környezetvédelemre.
Nagy-Britannia, sokszor magánkézben lévő vízügyi cégei kritikák kereszttüzébe kerültek, amiért a profitszerzést a környezetvédelem elé helyezték. Ezek a cégek kezeletlen szennyvizet engedtek folyókba, tengerekbe és tavakba, miközben a mezőgazdasági szennyezés egyre súlyosbítja a válságot. Eközben a részvényesek továbbra is profitálnak, miközben alig vállalnak felelősséget a környezetkárosításért.
Úgy véljük, hogy a bizottságnak konkrét javaslatokat kell tennie e cégek szerkezetének, finanszírozásának és irányításának megváltoztatására. A Vízbizottságnak fel kell vázolnia, hogyan lehet átalakítani a csőd közelében lévő vízügyi cégek tulajdonosi struktúráját, finanszírozását és igazgatóságát, hogy véget vessen a nyerészkedés és szennyezés okozta botránynak.
Európa-szerte léteznek sikeres modellek, a nemzeti tulajdonban lévő, nonprofit és vegyes tulajdonú struktúráktól kezdve, amelyek megmutatják, hogyan kerülhet előtérbe a közérdek a profittal szemben. Nagy-Britanniának tanulnia kellene ezekből a modellekből, és ötvöznie kellene a magán, köz- és közösségi megközelítéseket, hogy a vízügyi szolgáltatások prioritása a környezetvédelem legyen.
A reformok sikeressége a hatékony szabályozástól függ majd. A jelenlegi brit szabályozási keret lehetővé tette, hogy a vízügyi cégek minimális következményekkel szennyezzenek, mivel a környezetvédelmi ügynökségek folyamatosan elmulasztották a törvények betartatását. A változás érdekében a bizottságnak szigorúbb szabályozásokat kell szorgalmaznia, amelyek felelősségre vonják a szennyezőket, szigorú büntetésekkel és fokozott felügyelettel.
Hatékony szabályozási reformok nélkül a kormány felülvizsgálata nem fogja elérni a kívánt eredményt. A szabályozókat széles körben bírálták, amiért nem tudták betartatni a meglévő törvényeket, lehetővé téve a kezeletlen szennyvíz és káros szennyező anyagok kibocsátását jelentős büntetés nélkül. Ez a szabályozási gyengeség évek óta fennáll a források hiánya, a politikai támogatás hiánya és az elszámoltathatóság hiánya miatt.
Sir Keir Starmer új miniszterelnök kormányzása alatt remény van arra, hogy ez változhat. Kormányát részben az ország szennyezett vizei feletti közfelháborodás miatt választották meg, és határozottan kell fellépnie a szabályozó testületek átalakítása érdekében. Ezeknek az ügynökségeknek teljes felhatalmazást kell kapniuk a törvények betartatására és a szennyezők felelősségre vonására.
A szabályozási reformok mellett a kormánynak olyan büntetéseket kell bevezetnie, amelyek elrettentik a jövőbeni szabálysértéseket. Az olyan cégeknek, mint a szinte csődben lévő Thames Water, amely hírhedt a szennyezési esetek miatt, súlyos következményekkel kellene szembenézniük, beleértve a különleges igazgatás alá helyezést, ha szükséges. Az ilyen intézkedések jeleznék, hogy a széles körben elterjedt szennyezést többé nem tolerálják.
A kormány bejelentése a november 3-i Tiszta Vízért Menet előtt történt, ahol több mint 130 vezető környezetvédelmi, természeti és vízisport szervezet, amely 10,1 millió támogatót képvisel, gyűlik össze Londonban, hogy azonnali intézkedéseket követeljen Nagy-Britannia vizeinek szennyezése ellen.
A menet követelései összhangban vannak azokkal a kampányokkal, amelyek többet követelnek a független felülvizsgálattól. A szennyezésből származó nyereség megszüntetését, a szabályozási keret teljes átalakítását és a meglévő törvények szigorú betartatását követelik.
Magas rangú személyiségek, mint Chris Packham természetvédő, Imogen Grant olimpiai bajnok evezős és Carol Vorderman műsorvezető is csatlakoznak majd az alulról szerveződő aktivistákhoz, családokhoz és vízügyi dolgozókhoz a változásért folytatott küzdelemben.
A menet szimbolikus tiltakozó akciókat is tartalmazni fog, mint például Poly the Whale — egy műanyag hulladékból készült szobor — és a 3 méter magas Wye folyó Istennője, amelyek a veszélyben lévő ökoszisztémákra hívják fel a figyelmet. A résztvevők Nagy-Britannia különböző folyóiból és strandjairól hozott vízmintákat visznek magukkal, amelyeket jelképesen a Temzébe öntenek, a kormány beavatkozását követelve.
A független felülvizsgálat kulcsfontosságú lehetőséget kínál a kormány számára, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsen a gazdasági stabilitás és a környezetvédelem között. A vízügyi cégek és a szabályozók rendszerszintű reformjának egyszerre kell megtörténnie, ha Nagy-Britannia meg akarja oldani vízszennyezési válságát. Amint a bizottság megkezdi munkáját, szorosan figyelemmel kísérjük ajánlásait annak érdekében, hogy a pénzügyi érdekek ne szorítsák háttérbe a tiszta víz szükségességét.
A kormány számára a következő lépések világosak: reformálja meg a vízügyi ipart, büntesse meg a legrosszabb szennyezőket, és erősítse meg a szabályozást a környezet védelme érdekében. Nagy-Britannia folyóinak, tavai és tengereinek jövője ezen múlik.
A Tiszta Vízért Menet Londonban, 2023. november 3-án, 11 órakor találkozó az Albert Embankmentnél — Marchforcleanwater.org.
forrás: Morning Star