Több ezer kulturális közmunkást rúg ki a Belügyminisztérium már hétfőtől.
„A program társadalmi, kulturális szempontból elérte a kitűzött célokat, vagyis közösségfejlesztő folyamatok indultak el a településeken…” – áll a közfoglalkoztatottaknak írt levélben.
A HVG még május 30-án kapott tájékoztatást a minisztrériumtól, hogy meghosszabbítják a szerződéseket, most kiderült: mégsem.
Ezzel több ezer kulturális közmunkás kerül az utcára, mivel a Nemzeti Művelődési Intézet már nem foglalkoztatja tovább őket.
A legpofátlanabb az egészben, hogy a kormány sikerként könyveli el a programot, és ezzel is próbálja magyarázni a tömeges elbocsátásokat. (Az NMI egyetlen előnye, hogy kimondva az angol enemy = ellenség szót adja, így nyilvánvaló a hétköznapi funkciója.)
A terv lényege az volt, hogy érettségizett és diplomás embereket lehetett kulturális közmunkán éhbérért foglalkoztatni, például az NMI-nél, az Országos Széchenyi Könyvtárban, művelődési házakban és múzeumokban ahelyett, hogy teljes értékű munkahelyeket teremtettek volna számukra, tisztességes munkakörülményekkel és tisztességes fizetéssel.
Az elbocsátások nyilvánvalóan részei a választások utáni megszorítási hullámnak, amely leginkább a szegény és sebezhető osztályokat fogja érinteni.