Törökország a szükségállapotot arra használja, hogy lecsapjon az országban a más nézetűekre – figyelmeztetett Kemal Kilicdaroglu ellenzéki vezető.
A Köztársasági Néppárt (CHP) azután tette a nyilatkozatát, hogy a kormány kész kiterjeszteni a 2016 júliusa óta fennálló szükségállapotot.
Ez a hetedik alkalom, hogy kiterjesztik az első bevezetése óta, hogy elbánjanak az elbukott katonai puccs résztvevőivel.
A szükségállapot hatalmát arra használják, hogy megszilárdítsák Recep Tayyip Erdogan tekintélyuralmi rendszerét, aki a puccskísérletet már „isteni ajándékként” jellemzi.
2016 júliusa óta több mint 100 ezer állami szektorban dolgozó munkást rúgtak ki, míg több ezer akadémikustól szabadultak meg, akik aláírtak egy petíciót a kurdokkal való béketárgyalásokról.
Ellenzéki politikusokat börtönöztek be a szükségállapot miatt, sokukat terrorizmus vádjával. Selahattin Demirtaszt, a Népi Demokratikus Párt (HDP) egykori társelnökét ma perbe fogták Ankarában, és akár 142 év börtönt is kaphat.
Kilicdaroglu Konyában közölte a CHP polgármestereinek ülésén: „Miért folytatják a szükségállapotot? Az ellenzék miatt, azok miatt, akiknek más véleményük van.”
Az ankrarai főügyészi hivatal felkészült Kilicdaroglu mentelmi jogának eltörlésére, így vád alá helyezhető Erdogan elnök „inzultálása” miatt. Ha elítélik, 4 éves börtönt is kaphat.
Klicdaroglut azzal vádolta az elnököt, hogy személyesen utasította az ügyészeket, hogy emeljenek vádat ellene, hogy elhallgattassák az ellenzéki hangokat.
forrás: Morning Star