Az Európai Unió törvényi lépéseket tesz Lengyelország ellen az ország bírói függetlensége miatt, a jobboldali Törvény és Igazság Párt igazságügyi „reformja” után.
Az EU végrehajtó bizottságának tegnapi közleményében ez áll: „Ma az Európai Bizottság úgy határozott, hogy Lengyelországot az EU Igazságügyi Bírósága elé idézi, mivel az új lengyel Legfelsőbb Bírósági Törvény megsérti az igazságügy függetlenségének alapelvét, valamint felkéri az Igazságügyi Bíróságot, hogy átmeneti intézkedéseket hozzon, amíg az ügyben nem születik ítélet.”
Brüsszel az év elején figyelmeztetést adott ki a lengyel igazságügy változásai miatt, utalva a folyamatok megsértésére, valamint szeptemberig határidőt adott a kormánynak, hogy a nagymértékben kritizált reformokat igazítsák ki.
A 72 legfelsőbb bíróból 27-et kényszerítettek nyugdíjba, mivel a nyugdíjkorhatárt 70-ről 65 évre csökkentették.
Viszont a törvény hatalmat ad az igazságügy-miniszternek, hogy meghosszabbítsa a bírók mandátumát, akik elérik a nyugdíjkorhatárt, valamint ki is rúghat bírókat.
A közlemény folytatódik: „A lengyel legfelsőbb bírósági jog nem kompatibilis az EU joggal, mivel aláássa a bírósági függetlenség alapelvét.”
A Törvény és Igazság Párt azt állítja, hogy a változtatások szükségesek, hogy fejlesszék a bírósági rendszer hatékonyságát és megtisztítsák azt a régi kommunista rezsim feltételezett befolyásától.
Az EU azzal is fenyegetett, hogy életbe lépteti a Lisszaboni Szerződés 7. cikkelyét, amely miatt Lengyelország a neoliberális blokk tagjaként számos jogát elveszítheti és szankciókkal is szembesülhet.
forrás: Morning Star