Legalább kilenc ember halt meg a hétvégén annak ellenére, hogy a baloldali kormány béketárgyalásokat ajánlott az országban fokozódó jobboldali erőszak befejezése érdekében.
Szemtanúk szerint maszkos egyének házilag gyártott aknavetőkkel és gyújtóbombákkal leromboltak egy házat Managua főváros Karl Marx körzetében, amelyben négy felnőtt és három gyermek vesztette életét.
A gyilkosságokat „gyűlölet-bűncselekménynek” minősítették, de az ellenzéki csoportok megpróbálják Daniel Ortega nicaraguai elnökre hárítani a támadások felelősségét.
A nicaraguai katolikus egyház által összehívott tárgyaláson Carlos Tunnerman ellenzéki politikus azzal vádolta a kormányt, hogy „nem teljesíti az ennél a kerekasztalnál vállalt kötelezettségeit.”
Denis Moncada külügyminiszter szerint a bizonyítékok arra utalnak, hogy a támadásokat azok követték el, akik el akarják űzni Ortega elnököt.
Moncada felolvasta a tűzoltóság nyilatkozatát, amely szerint „a szektor lakosai elmondták, hogy maszkos bűnözők, akik már hetek óta ostrom alatt tartják a kerületet, Molotov-koktélokat dobtak a házba, amely miatt tűz keletkezett.”
Egy rendőrségi jelentés szerint még aznap több emberüket tűz alá vonták, miközben egy útakadályt próbáltak eltávolítani, hogy ezzel is segítsék a helyi lakosokat.
Maszkos fegyveresek lőtték agyon Francisco Arauz-t és Antonio Fernandez-t, akik holttesteit benzinnel elégették.
Ortega beleegyezett, hogy felállítja az Igazság és Biztonság Bizottságot, valamint közölte, hogy hajlandó „meghallgatni minden javaslatot és kezdeményezést az alkotmányos keretek között.”
A tárgyalásokra a hétvégén került sor, és ma folytatódnak, hogy véget vessenek az áprilisban a nyugdíjreform miatt kitört erőszaknak.
Az útakadályok emberek életét kockáztatják és megbénítják a gazdaságot. A 12 tagú bizottság célja véget vetni ennek a helyzetnek, és tevékenységüket nemzetközi megfigyelők fogják ellenőrizni.
Leopoldo Brenes bíboros, a Nicaraguai Episzkopális Konferencia elnöke közleményben tudatta, hogy a bizottság által tett javaslatokat megszavaznák.
„Ismételjük, hogy sürgető véget vetni az erőszaknak. Elég a halálból.”
Legalább 170 embert öltek meg, mióta a zavargások elkezdődtek. A kormány az amerikaiak által támogatott ellenzéki erőket azzal vádolja, hogy rendszerváltást szítanak.
forrás: Morning Star