A neoliberális francia elnök, Emmanuel Macron újabb mély válságot idézett elő. Félresöpörte a demokráciát, és megtagadta, hogy a baloldali Új Népi Front (NPF) koalíció vezette kormányt nevezze ki.
Az NPF szerezte meg a legtöbb helyet a júliusi parlamenti választásokon, de Macron ragaszkodik egy nyíltan munkaadó-párti kormányhoz, még akkor is, ha az emberek nem erre szavaztak.
A francia alkotmány nem mondja ki, hogy az elnöknek a legtöbb képviselővel rendelkező csoportból kell kineveznie a miniszterelnököt, de eddig ez mindig így történt.
Macron, hogy fedezze magát, tárgyalásokat folytatott a fasiszta Nemzeti Tömörülés párt vezetőivel. Ők kijelentették, hogy azonnal bizalmatlansági szavazást indítanának bármely baloldali miniszterelnök ellen.
De Macron utasíthatta volna képviselőit, hogy ne támogassanak ilyen szavazást az NPF miniszterelnök-jelöltje, Lucie Castets ellen.
Manuel Bompard, az NPF részeként működő Engedetlen Franciaország baloldali párt nemzeti koordinátora „antidemokratikus puccsnak” nevezte Macron lépéseit. Jean-Luc Mélenchon, az Engedetlen Franciaország vezetője bejelentette, hogy pártja indítványt fog előterjeszteni az elnök eltávolítására. Ehhez azonban mindkét parlamenti ház kétharmados többségére lenne szükség, ami valószínűtlen.
A francia média most azt találgatja, hogy Macron esetleg valamilyen vállalati szereplőt jelölne ki miniszterelnöknek. Ezek között szerepel Jean-Dominique Senard, a Renault elnöke és Pascal Demurger, a Maif biztosítótársaság vezetője.
A francia uralkodó osztály nem biztos abban, hogyan lépjen tovább. Nehéz stabil politikai koalíciót összeállítani a megszorítások végrehajtására, de nem engedheti meg magának, hogy a bizonytalanság folytatódjon.
Az NPF is a Macronnal kötött választási paktumának logikájába esett. A júliusi választásokon megállapodást kötött, hogy segítse Macron jelöltjeit több választókerületben győzni. Most az NPF vezetői panaszkodnak, miközben Macron végrehajtja teljesen kiszámítható politikáját.
Castets egy sima technokrata, aki közel áll a Szocialista Párthoz – az NPF leginkább jobboldali eleméhez. Az ő jelölése azzal az elképzeléssel történt, hogy „ésszerűnek” tűnjenek, és ne zavarják meg a „mérsékelt” pártokat.
De Macron még a legenyhébb baloldali programot sem támogatja. Pénzt akar a hadsereg számára, nem pedig jóléti vagy közszolgáltatásokra. És megígérte Franciaország munkaadóinak, hogy háborút indít a munkások életszínvonala és jogai ellen.
A Le Monde napilap arról számol be, hogy „Emmanuel Macron és emberei számára egyszerűen elképzelhetetlen egy olyan kormány kinevezése, amely megkérdőjelezné a ‘reformok anyját’, a nyugdíjreformot.”
Ennek az akadálynak a leküzdése küzdelmet, nem pedig parlamenti manővereket igényel. Az Engedetlen Franciaország most azt javasolja, hogy „tartsanak felvonulásokat a demokrácia tiszteletben tartásáért”. Tömeges mozgósításra van szükség, és nyomást kell gyakorolni a szakszervezeti vezetőkre, hogy sztrájkot hirdessenek.
De a választások július 7-én voltak. Mélenchon azonnal felhívhatta volna a figyelmet a felvonulásokra és sztrájkokra. Ehelyett engedett az olimpiai játékok miatti „fegyverszünetnek”, és hagyta, hogy Macron folytassa a csevegő tárgyalásokat.
Mélenchon ezután visszavonult Macron hajthatatlanságával szemben, és arra kérte, hogy fogadja el a Castets-kormányt az Engedetlen Franciaország miniszterei nélkül.
Mindez a baloldalt terméketlen választási kombinációkba zárja, és távol tartja a harcos mozgósításoktól.
forrás: Socialist Worker