Egy immunrendszert serkentő rákkezelés, amely egerekben kiváló eredményt ért el, most az emberi tesztelés fázisába érkezett.
A kevesebb mint két hónapja a Science Transzláció Medicinában publikált Stanford egyetemi tanulmány megmutatta, hogy két immunstimuláló ágens injekciója közvetlenül a T-sejtek által okozott tumorba, felismeri és elpusztítja a rákos sejteket mind a helyi tumorban, mind a távoli, másodlagos lokalizációkban is.
Mivel a kombinációs kezelés gerjeszti az immunválaszt és könnyedén beadható injekcióval, a tudósok „vakcinaként” hivatkoznak rá, bár technikailag nem valódi vakcina.
A T-sejtek normális körülmények között hatástalanok a tumorok ellen, mivel azokban a malignus sejtek túlságosan hasonlítanak az egészséges sejtekhez, hogy azokat felismerjék, ráadásul a ráksejtek is olyan vegyületeket bocsátanak ki, amelyek felismerhetetlenné teszik őket.
A létező antitest alapú rákkezelés ezt kerüli meg, megcélozva a tumorsejteket egy nagyon specifikus mutáció által, de ez csak bizonyos ráktípusok esetén működik. Az újonnan jóváhagyott CAR T-sejt terápia a T-sejtek funkciójának serkentésével működik, a kezelés jelenleg azt igényli, hogy a beteg immunsejtjeit genetikailag elemezzék.
Azért jelentős a Stanford csapatának felfedezése, mivel két ágens egyidejű injekciója az egér T-sejteket a genetikailag hasonló ráksejtek ellen mobilizálja – ráadásul a metasztatikus sejteket utánzó távoli sejtekre is hat. Továbbá a kezelés sokféle ráktípus ellen hatékony. A legjobb eredményeket – 97%-os gyógyulási rátát – limfómák esetén tapasztaltak.
A kutatók jelenleg emberek számára fejlesztik az injekciót az alacsony fokú B-sejtes Non-Hodgkin limfóma ellen.
Dr. Ronald Levy, a tervezett 1. fázisú kísérlet vezetője és az egér tanulmány első szerzője közölte az SF Gate-tel, hogy ő és kollégái remélik, hogy összesen 35 beteget tudnak az év végéig két csoportban kezelni.
Minden résztvevő először alacsony dózisú besugárzást kap, hogy a ráksejteket megöljék és gyengítsék azokat, amelyek megmaradtak, amit két injekció-kezelés követ.
A kísérlet célja eldönteni az optimális dózist és tanulmányozni a kezelés mellékhatásait.
„Az általunk beinjektált két gyógyszert két különböző vállalat készíti, és már biztonságosnak bizonyult emberek számára,” – közölte Levy. „Most ezt a kombinációt teszteljük.”
Az egyik komponens az anti-OX40 antitest, amely aktiválja mind a CD4+ T-sejteket, a helper sejteket, amelyek más immunsejtekkel kommunikálnak, valamint a CD8+ killer sejteket, amelyek a nevükhöz hűen olyan vegyületeket bocsátanak ki, amelyek elpusztítják a célsejteket.
A másik összetevő egy rövid, szintetikus DNS lánc, amely rábírja az immunsejteket, hogy a TLR9 ligand sejtfelszíni fehérjét kifejezzék, ez pedig serkenti az antitestképződést és olyan speciális memóriasejteket hoz létre, amelyek célja gyorsan riasztani, ha ugyanolyan fenyegető sejt jelenik meg a jövőben.
forrás: IFLScience