Helmut Scholz, EP képviselő, az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek (GUE/NGL) kereskedelmi politikai koordinátora az Európai Unió és Kanada között megköttetendő szabad kereskedelmi egyezmény (CETA) felülvizsgálatáról ezt kommentálta:
„A CETA szövegének felülvizsgálata már véget ért. Az óriási népi nyomás és az Európai Parlament világos közlései miatt az Európai Bizottság arra kényszerült, hogy a befektető védelmi fejezetet újraírja. Az új ISDS folyamatot már nem hívják ISDS-nek, és tartalmaz elemeket, amelyek jobban átláthatóvá teszik a rendszert, és nehezebbé teszik a vállalatok számára, hogy pert indítsanak. De az alapelv maradt: a vállalatok beperelhetik a kormányokat, ha úgy érzik, hogy a profit elvárásaikat fenyegeti egy új törvény, ráadásul elkülönült törvénykezési utat is garantál: olyan bíróságot, amely nincs kötve a CETA-ban részt vevő 29 állam törvénykezési és alkotmányos rendszeréhez.
„Ennek a befektető védelmi rendszernek az elfogadásával a kanadai kormány és az Európai Bizottság kifejezi, hogy nincs bizalmuk egymás törvényi szabályozásában. Nyilvánvalóan mindketten jobb garanciákat akarnak a befektetők érdekei szerint, mint amely a mi törvényi rendszerünktől várható. Az új befektető védelmi fejezet sablonja megtalálható a Vietnammal kötött friss EU Szabad Kereskedelmi Egyezményben.
„A kanadai kormány és az Európai Bizottság egy trükköt használt, hogy megváltoztassák a megegyezés szövegét anélkül, hogy formálisan újranyitnák a tárgyalásokat: változtatnak a szövegen az egyezmény legális nyelvi tisztogató folyamata során. Ez a módszer megelőzi, hogy nyilvánosan újra megtárgyalják az egyezményt és megpróbálják ráerőltetni a tárgyalókra, hogy további változtatásokat fogadjanak el, köztük a szabályozási együttműködésről, a kötelezettségről, hogy fontos információkat szolgáltassanak az új törvényekről, az egyezmény funkciójáról, hogy kiskapuként működjön az amerikai vállalatok számára, a kiterjesztett pályáztatási kötelezettségről és a kanadai mezőgazdasági termékek nagy importkvótájáról az EU piacokon.
„Várhatóan júniusban dönt a Tanács, hogy engedélyezi a CETA aláírását. Az Egyezményt azután le kell fordítani minden EU nyelvre, és valószínűleg 2017 elején átadják a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek ratifikálásra. Akkor minden EP képviselőnek meg kell mutatnia, hogy egyetért-e a CETA-val az ISDS-sel együtt. Az Európai Parlament baloldali csoportja, a GUE/NGL nem fog egyetérteni a ratifikációval.”
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.