Figyelem! Az alábbi cikkünk spoliereket tartalmazhat azok számára, akik még nem látták az új Star Wars filmet, a Zsivány Egyest.
A Csillagok háborúja sorozat néhol elég egyértelmű metaforákat vonultat fel a már a történelemben előfordult eseményekre. A birodalmi katonák csukaszürke egyenruhája egyértelműen a náci Wehrmacht tisztjeinek uniformisát hivatott felidézni, de magának a film gonoszainak agresszív magatartása és politikája is a nácik történelmi előzményeit idézik.
A legújabb Star Wars film, a Zsivány Egyes is tartogat áthallásokat a történelemre és az aktuálpolitikára, beleértve az elnyomó rezsimeket, a birodalmi megszállást, a lázadást, sőt, már terroristának is nevezik a lázadó erőket.
A Forest Whitaker által alakított Saw Guerrerában azonban sokkal több utalás van egy konkrét történelmi személyre, amely szinte kizárja a véletleneket.
A név: Guerrera – Guevara
A Csillagok Háborúja univerzuma hemzseg a beszélő nevektől. Darth Vader (Dark Father = Sötét Apa), Skywalker (Égenjáró), Darth Sidious (az angol insidious = alattomos szóból ered), Coruscant városbolygó (a latin coruscare = csillogó szóból ered), Yoda (a héber yodeah = tudni szóból ered).
A Guerrera a spanyol Guerra, azaz háború, vagy Guerrero = harcos szóból ered. A kifejezés erősen hasonlít Che Guevara argentin forradalmár nevére, aki Kubában, Kongóban és Bolíviában is harcolt az amerikai imperializmus ellen.
Gerillák
A Zsivány Egyesben Saw Guerrera lényegében egy gerillavezér, aki lázadóbb a lázadóknál, és a Jedah nevű bolygón vezeti a Lázadók Szövetségétől szinte elkülönült apró seregét. Che Guevara bolíviai felszabadító gerillaharca során szintén hasonló módon tevékenykedett. Elszakadt a globális, antiimperialista harctól, elszigetelte magát a bolíviai hegyekben, ott próbált fókuszpontot létrehozni, amelyből majd latin-amerikai forradalmat akart kirobbanni.
A végzet
Saw Guerrera sajnos nagyon kevés szerepet kapott a filmben. Végzetét a Halálcsillag első pusztító bevetése okozza, amely alacsony pusztító fokozaton nem az egész bolygót robbantja fel, hanem a sivatagos bolygó egyik városát. Che végzetét is az okozta, hogy az Egyesült Államok Hadseregének Ranger alakulatai és CIA kiképzői a helyi bolíviai hadsereggel a gerillavezér nyomába eredtek, valamint túlerővel és a legmodernebb technikával sikerült felőrölni a lázadó sereget.
Betegség
A Zsivány Egyes gerillavezére – nyilván háborús sérülések miatt – már műlábbal rendelkezik, valamint erősen tüdőbeteg. Időnként egy maszkból szippant valamit, amitől nehézlégzése enyhül. Che Guevara gerillavezér pedig gyermekkorától fogva asztmában szenvedett. Betegsége fokozódott a gerillaháborúk alatt már Kubában is, ahol a gyakori menetelések, a kevés étel, a gyógyszerek hiánya, a szinte kötelező szivarozás, a fizikai és pszichikai megterhelés hatására egyre gyakrabban kapott asztmás rohamokat, de betegsége ellenére is lépést tartott a sereggel és igyekezett maximálisan ellátni a feladatát.
Szakáll
A kubai gerillák egyik szimbóluma volt a szakáll. A borotválkozás lehetőségei korlátozottak voltak, a közös borotva használata pedig súlyos betegségekkel fenyegette a legyengült immunrendszerű katonákat. A lakosság körében is mély benyomást tettek a szakállas felszabadítók, így ez is a szabadság szimbóluma lett, amely a gerillahadsereg szinte védjegyévé vált. Sokan a felszabadító forradalom győzelme után sem szabadultak meg szakálluktól. Nem véletlen, hogy Che Guevara és Saw Guerrera is szakállas.
Árnyalás
A Zsivány Egyes filmet a kritika azért is magasztalta, mert immár nem feketék és fehérek a rosszak és a jók a filmben. A határvonal persze egyértelmű, ki áll a rossz és a jó oldalon, ugyanakkor a film igyekszik realisztikus lenni, és árnyalja a jó oldalt, tehát lesznek rossz tulajdonságaik, beleértve a Lázadók Szövetségének tehetetlenségét, döntésképtelenségét, gyávaságát; a lázadók széthúzását; sőt, a jó ügy érdekében néhányan még a mocskos módszerektől sem riadnak vissza – innen is a Zsivány osztag neve.
Saw Guerrera alakja is hasonló, aki mindenre képes a lázadásért, ezért még egy fura szörnyet is ráuszít a foglyul ejtett, dezertőr birodalmi pilótára, aki bizony némi traumát is szenved ettől. A cél, hogy szóra bírják szerencsétlent, nem-e kém. A némileg paranoid gerillavezér a filmben így kvázi megkínozza a foglyot.
A nyugati médiában és a fasiszta propagandában Che alakjára is hasonló bűncselekményeket próbálnak ráhúzni, természetesen egyik sem felel meg a valóságnak. Az ilyen hazugságok egyike, mely szerint Che kivégezte az egyik katonáját. Csupán azt felejtik el a történetből, hogy az illető eladta a gerillák tartózkodási pozícióit Batista hadseregének, így a repülőik hatékonyabban bombázhatták a gerillák állásait. Che pedig annak a La Cabana erődnek a parancsnoka is volt, ahol a forradalom utáni kivégzéseket tartották: fasisztákét, elnyomókét, hóhérokét, mindenkit a nemzetközi média által kísért perekben hozott teljesen jogos ítélettel.
Így a film karakterének magatartása és a fasiszta propagandában megjelenő Guevara-fantom közötti párhuzam megfelel egymásnak, csak a valóságnak nem.
Persze Saw Guerrera karaktere a filmben nem csupán Guevara allegóriája, a párhuzam néhol nem teljesen tiszta, hiszen Che sokkal fiatalabb volt, mint a színész Forest Whitaker, nem volt paranoiás, és nem volt fekete, bár a feketék ügyét fegyverrel is támogatta, mikor Kongóban küzdött a helyi lázadókkal.
Hogy a film készítői szándékosan utaltak-e Guevarára Saw Guerrera figurájában vagy csak a véletlen műve a látszólagos párhuzam, az kérdés. Mindenesetre a sajtóban és a nyilatkozatokban nem találtunk erre utaló megjegyzést.