A törökök és az oroszok is hazudnak a lelőtt vadászgép ügyében

A török hadsereg által lelőtt orosz gép török-szíriai határ közelében való lelövése okán mindkét ország nagyon különböző magyarázatot adott, mi is történhetett. A belga KU Leuve egyetem két asztrofizikusa az egyszerű newtoni mechanikát használta, hogy bemutassa, egyik ország magyarázata sem lehet helyes.

Múlt héten a törökök lelőttek egy orosz vadászgépet, azt állítva, hogy 17 másodpercre megsértette a légterüket, miután figyelmen kívül hagyott 5 perc alatt leadott 10 figyelmeztetést. Oroszország azt állítja, hogy a szíriai légtérben lőtték le, és sosem sértette meg a török légteret. A két belga kutató úgy döntött, elemzik az incidens videófelvételét, hogy megpróbálják kideríteni, melyik magyarázat pontosabb.

Mikor a gép találatot kap, zuhanni kezd a földre, kb. 30 másodpercig, mielőtt a domboldalba csapódna. Feltételezve, hogy a pilóta rögtön elvesztette a gép feletti uralmat, a lefelé tartó mozgás csak a gravitációs gyorsulástól függ. Visszaszámítva a gyorsulásból kiderül, hogy a gép kb. 4500 méter magasan repült, amikor találatot kapott – ezen a ponton ez durván egybehangzik a török fél verziójával, mely szerint a repülő 5800 méteren haladt.

A törökök által megnevezett lezuhanási térség 8 kilométerre van a találattól. Ez azt jelenti, hogy 980 km/h-s sebességgel kellett haladnia. Ez ilyen magasságban teljesen passzol ehhez a repülőgéphez. A török hivatalnokok közölték, hogy a gép 2 km-t tett meg 17 másodperc alatt a török légtérben.

Ezzel a sebességgel ez csupán 7 másodpercig tartott volna. A 17 másodpercnyi úthoz 420 km/h sebesség kellett volna. Ráadásul, ha a repülő ezen a sebességen repült, 80 km-t tett volna meg 5 perc alatt – ez pedig valószínűtlenné teszi a török álláspontot az „5 perc alatt 10 figyelmeztetésről”. „Hogy látta előre a török légierő, hogy a 80 km-re lévő gépek be akarnak hatolni a török légtérbe?” – kérdik a fizikusok. Ráadásul a figyelmeztető üzeneteket nem is adhatták le török terület felett, hacsak nem beszéltek 7 másodperc alatt rendkívül gyorsan.

Bár ez a török magyarázatot egészen gyanússá teszi, az oroszok állításai is egészen kétségesek – a kutatók szerint. Az orosz térkép, amelyen bemutatták, hogy a gép nem sértette meg a török légteret, azt mutatja, hogy 90 fokos irányt váltott, amikor eltalálta a rakéta. Egy 90 fokos irányváltást csak egy olyan tárgy idézhet elő, amely sokkal gyorsabb és nehezebb, mint a gép,” – mondják a fizikusok.

Egy föld-levegő rakéta ezt nem tenné lehetővé, azt sugallva, hogy a 90 fokos fordulót maga a pilóta saját manőverezése hozta létre. Így az orosz állításokkal ellentétben a gép nem próbálta meg aktívan elkerülni a török légteret.

Így a tudomány szerint Törökország és Oroszország is bizonyos mértékben valótlanságokat állít.

forrás: IFLScience

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.