A Világbank privatizációt erőltet Kínára

A Világbank tegnap nyomást gyakorolt Kínára, hogy inkább a privatizációra fókuszáljon a növekedés helyett, azt állítva, hogy a gazdasági kulcsszektorok állami kontrollja visszaveti az országot.

Kína állami tervezésének és piaci mechanizmusainak kombinációja a világ második legnagyobb gazdaságává emelte az országot, és a szegénységet precedens nélküli méretekben csökkentette, ennek ellenére az USA hátterével rendelkező intézmény Pekinget arra szólítja fel, hogy a nyugati államokon alapuló neoliberális modellt kövesse.

A Karlis Smits, a Világbank jelentésírója sürgeti az államot, hogy adja el a bankjait.

A legnagyobb pénzügyi intézmények állami tulajdona lehetővé tette az Európa és az Egyesült Államok gazdaságát megrokkantó 2008-as válság legrosszabb következményeinek elkerülését, mivel a bankokat utasítani lehetett, hogy növeljék a hitelezést és a beruházást, így a fuldokló cégeket tovább működhettek.

De Smits szerint az állami tulajdon akadályozza az „innovációt” és sürgette a széleskörű „tőke és munka reformokat”, hogy a „versenyt és a hatékonyságot” részesítsék előnyben.

A közgazdász képtelen volt vitatni, hogy a privatizáció az összes közvetlen gazdasági javat learat, azt eredményezve, hogy a növekedés lelassul és az évről évre növekvő nagy béremelések , amelyhez a kínai munkások hozzászoktak véget érnének.

Ellenben bizonytalanul megígérte, hogy ezek a reformok hosszútávon kifizetődnének és „stabilizálnák” a munkaerőpiacot.

„A politika figyelmét inkább a reformokra kellene fordítani, mint eleget tenni a különleges növekedési céloknak,” – mondta.

A kínai kormány megcélozta az idei 7.5%-os növekedést.

A nemzetközi bankszervezet felgyorsított földreformra szólított fel, bizonygatva, hogy a farmereknek ki kellene lépniük a szövetkezetekből és meg kellene tartaniuk a földterületük részének magántulajdonát, amelyet eladhatnának vagy bérbe adhatnának.

A Kommunista Párton belül a földreform hívei azt bizonygatják, hogy ez megerősítené a farmerek üzleti pozícióit, amennyiben szembekerülnének a vidékfejlesztőkkel – ez az ország tüntetéseinek legfőbb oka.

Ellenben az ötlettel szemben jelentős ellenállás van a pártban, mivel a személyes magántulajdon aktuálisan csökkentheti a kollektív ellenállást a fejlesztőkkel szemben, és lehetővé tenné a mezőgazdasági munkások kizsákmányolásából élő földbirtokos osztályának visszatérését.

Kína felkérte a Világbankot, hogy a Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottsággal terjesszék be a jelentéseket a gazdaságáról, bár Peking nem jelezte, hogy megfogadják-e a tanácsaikat.

Forrás: Morning Star

Vélemény, hozzászólás?