A náci barbárok 1933. május 10-én óriási könyvégetést szerveztek Berlinben, amely során 25 ezer kötetet pusztítottak el.
Ezek között nem csak az ipari népirtást végrehajtó fasizmussal gyökeresen szembenálló marxista irodalom volt, hanem a német és világirodalom nagyjai is.
Szembeszállni nem tudtak az igazsággal, így hát elpusztították azt. Legalábbis csak megpróbálták.
Olyan zsenik művei váltak a tűz martalékává, mint Erich Kästner, Thomass Mann, Bertolt Brecht, Franz Kafka, Stefan Zweig, a külföldiek közül pedig H.G Wells, Victor Hugo, Ernest Hemingway, Aldous Huxley és persze Ehrenburg, Gorkij, Majakovszkij, Nabokov, Tolsztoj és Lenin.
Nem csak az irodalmat támadtak. Olyan könyvek is áldozatul estek, melyekben bemutatják Otto Dix festő és Felix Mendelsohn zeneszerző műveit. És nem csak a művészetek, de a tudomány is terítékre került Albert Einstein, Friedrich Engels, Karl Marx és Lukács György művei elégetésével is.
Sok író az életével fizetett, akiket koncentrációs táborokban gyilkoltak meg. Stefan Zweig a száműzetés miatti elkeseredésében öngyilkos lett. Erich Kästner Németországban maradt, de belső emigrációba kényszerült.
Erich Kästner azon kevés író között volt, akik személyesen is elmentek a könyvégetésre.
Heinrich Heine 1823-ban írta, hogy ahol könyveket égetnek, ott embereket is fognak. A jóslata valóra vált a holokauszt és a második világháború pokla során.
Helen Keller a német diákokhoz írt levelében megfogalmazta, hogy: „Elégethetik a könyveimet és Európa legjobb elméinek könyveit, de az eszmék, amiket ezen könyvek hordoznak, millió csatornán jutottak át és továbbra is át fognak.”
A könyvégetések első évfordulóján megalakult a Német Szabadság Könyvtár, valamint Párizsban az Elégetett Könyvek Tára, ahol a betiltott, elégetett és elpusztított műveket gyűjtötték össze. Sajnos Franciaország megszállása során ez a könyvtár is a nácik kezére került.
A Brooklyni Zsidó Központ által ugyanezen célból létrehozott könyvtár viszont sértetlen maradt az Egyesült Államokban.
Csak ajánlani tudjuk a náci barbárok által elégetett zsenik műveit.