A MI IDŐNK
  • Főoldal
  • Bemutatkozás
  • Impresszum
  • Manifesto of the European Left
  • English

A MI IDŐNK

AZ EURÓPAI BALOLDAL PORTÁLJA

Menu
  • Hírek
    • Belföld
    • Külföld
  • Forradalom
  • Antiimperializmus
  • Antifasizmus
  • Elemzés
  • Programok
  • Tudomány
  • Kultúra
  • Történelem
  • Európai Baloldal
  • EP Baloldal
  • Környezetvédelem
  • Ateizmus
  • Kurdisztán
  • Koronavírus
  • STOP TTIP

„SS-jelvény”, SS-rúnák és SS-halálfej (Totenkopf)

2017. február 28.

Az SS

Az SS (Schutzstaffel = Véderő) a Weimari Köztársaságban eredetileg Adolf Hitler személyes testőrsége volt, majd az idők során egyre nagyobb teret nyert. Paramilitáris elitté vált, majd a náci hatalomátvétel után szép lassan kebelezték be a rendfenntartó szerveket, a bűnüldözést, a hírszerzést (RSHA), a titkosrendőrséget (Gestapo), majd a regulárisan harcoló katonai alakulatokat (Waffen-SS), amelyek a szintén náci Wehrmachtot egészítették ki. Ez azért emelendő ki, mert a népirtás láncában (Wehrmacht – Waffen-SS – Einsatzgruppen – koncentrációs táborok személyzete – főbb háborús bűnösök) megfigyelhető, hogy minden náci a felsőbb szintekre hárítja a népirtás felelősségét, holott a létra legalacsonyabb fokán álló Wehrmacht és az őket kiszolgáló országok hadseregei is rendszeresen követtek el háborús és emberiség elleni bűncselekményeket.

A szimbólumok

A náci SS hírhedt és népirtó szervezetének jelképrendszeréhez tartoztak az ógermán SS-rúnák, amelyet a nemzetiszocialista ideológia egyfajta mitologikus szimbólumként használt. A SS vezetőinek, különösképp Heinrich Himmlernek mániája volt a történelemhez és a hamis történelemhez, mítoszokhoz és okkultizmushoz való visszanyúlás, hogy ezzel egy új fantazmagóriát teremtsen erőszakszervezete és annak állama számára. Az SS-rúnák villámszerű alakja baljós erőt sugárzott, a lesújtás rémével riasztva a szervezet által nemkívánatosnak ítélt embereket.

SS-rúnás gallérjelzés.

Ennél sokkal direktebb szimbóluma is volt a szervezetnek, amely a legjobban fejezte ki annak erőszakosságát: a halálfej. Akármikor is használták a történelemben a halálfejet (kalózok, porosz hadsereg), mindig is egyet jelentett az ellenfelek számára: „meg fogsz halni!”. Ennek a szimbólumnak semmilyen pozitív jelentése és üzenete nincsen, kizárólag az ellenfél halála és lemészárlása.

A Totenkopf elődei

A Totenkopf klasszikus formájához rendkívül hasonló szimbólumot hordtak a porosz hadsereg huszárjai már az 1700-as években.

Jellegzetes volt August von Mackensen német marsall első világháború előtti huszár-egyenruhája, amelynek kucsmáján szintén halálfej volt látható, persze jóval nagyobb, mint a nácik által használt Totenkopf, de alakjában nagyon hasonlított annak korai változatához.

August von Mackensen

Az első világháborúban bizonyos német alakulatok a nyugati fronton szintén használtak halálfejes jelvényeket.

A Weimari Köztársaság alatt a Freikorps alakulatai is hordták – belőlük szerveződtek később a náci rohamosztagok. Sőt, még a Reichswehr lovassági alakulatainál is megmaradt.

A náci párt megalapításának korai időszakában Adolf Hitler testőrsége – akkor még Stabswache néven – felélesztette a Totenkopfot. Ebből az egységből nőtt ki az SS, amely továbbra is használta a halálfejes szimbólumot.

Hitler testőrsége. A sapkán Totenkopf jelzés, de az SS-rúnákat még nem használták.

Tehát, az SS 1925-ös megalapításakor a Totenkopf már hivatalos szimbóluma volt az SS-nek, még a kettőzött Sig-rúnák csak 1933-ban lettek használatosak.

Az SS-nek két halálfej szimbóluma volt, a korai verzión nem annyira kifejezett az alsó állkapocs. A neonáci szervezetek általában az újabb verziót használják.

A Totenkopf korai verziója kis állkapoccsal

A nácik halálfeje

Az SS-Totenkopf jelvény minden egyes SS tag egyenruháján szerepelt a sapka részeként. A Totenkopf-ról elnevezett SS-hadosztály pedig a gallérján is viselte. Ennek katonái adták a koncentrációs táborok őrszemélyzetét is, akik személyesen vitték véghez az ipari jellegű tömeggyilkosságokat. Ugyanakkor harcoló alakulatai is voltak, amelyek szintén súlyos háborús bűncselekményeket követtek el. Budapest ostroma alatt is a Totenkopf hadosztály keserítette meg a lakosság életét és nyújtotta el feleslegesen a harcokat, mígnem sikertelen menekülést kíséreltek meg. Erre ma is „kitörés” vagy „becsület” napja néven emlékeznek a neonáci szervezetek, amely rendezvényeken és a hozzá kapcsolódó emléktúrán rendre feltűnnek náci jelképek, köztük a Totenkopf is. Nem mellesleg a neonáci skizofrénia eklatáns példája ez a rendezvény, hiszen olyan egységekre emlékeznek, akik Hitler parancsát megszegve menekültek a szovjet hadsereg elől, és akiket – ha német kézre kerülnek – kivégeztek volna parancsmegtagadásért.

A Totenkopf későbbi, elterjedtebb verziója

A Totenkopf hadosztály katonái nem csak sapkájukon, de a gallérjukon is hordták a halálfejes jelzést, tehát egyszerre két helyen is látható rajtuk ez a szimbólum. Ez leginkább a Schindler listája című filmben tűnik fel, ahol Amon Goeth egyenruháján is ez a kombináció látható.

Részlet a Schindler listája című filmből. Egy egyenruha, két Totenkopf: egy a sapkán, egy a jobb galléron. A bal galléron a rangjelzés látható.

Az SS gallérjelzései két részből állnak. A bal oldalon található a rangjelzés, a jobbon a hadosztály-jelzés vagy az SS-rúnák. A tábornokok egyenruháján mindkét galléron csak rangjelzés látható.

Érdekesség, hogy Wehrmachtban (tehát nem az SS-ben) a tankok személyzete (Panzertruppen) fekete egyenruhát hordott, és az ő zubbonyukon a korai, kis állkapoccsal rendelkező halálfej volt feltűzve. Ilyen látható a Halál ötven órája című háborús filmben is. Ezeket a katonákat sokszor keverik a fekete uniformis és a halálfej miatt az SS katonáival.

A Wehrmacht harckocsizója, egyenruháján szintén halálfejjel, amely némileg eltér az SS által használt sapkajelvénytől.

A neonácik kezében

Mivel a neonácik egy része szégyelli saját borzalmas ideológiáját vagy gyáva a hétköznapokban konfrontálódni a normális emberekkel, ezért a horogkeresztnél és az SS-rúnáknál kevésbé ismert Totenkopfot előszeretettel használják nyugaton, még olyan országokban is, ahol a másik két szimbólum sem tiltott. Németországban a horogkereszt és az SS-rúnák mellett a Totenkopf is büntetendő, míg Magyarországon SS-jelvényként került be a törvénybe, és sokan ezt kizárólag az SS-rúnákra értelmezik. A hazai neonáci szervezetek a törvényt gyáva módon próbálják megkerülni, ezért használják az SS hadosztály-jelzéseit, háromágú horogkeresztet és a Totenkopfot is a degenerált eszméik terjesztésére.

Önkényuralmi jelkép

Mivel az SS-halálfej az SS jelképe, egyértelműen önkényuralmi jelkép! Népirtó ideológia terjesztésére szolgál, semmiféle pozitív tartalma nincs (még a korábban használt verzióknak sem). Az SS-halálfej egyedi szimbólum, amely különbözik a kalózok és más halálfejes szervezetek jelképeitől.

Magyarországon a törvény szó szerint az „SS-jelvényt” tiltja. Kérdés, hogy ezt mire lehet alkalmazni? Egyáltalán SS-jelvénynek számít-e a Totenkopf? A szimbólumtörvénynek nincs erre vonatkozó kiegészítése, sem precedense. Az önkényuralmi jelképek törvényébe ostobán, történelem-hamisító módon és politikai okokkal becsempészett munkásmozgalmi jelképeknek viszont van. Bár ezek a jelképek nem veszélyesek a társadalomra, alapvetően pozitív üzeneteket hordoznak (szolidaritás, öt kontinens, a munkáskéz öt ujja, internacionalizmus, antifasizmus, stb.), a kapitalista berendezkedésben nem véletlenül ezeket a jelképeket üldözi előszeretettel a hatalom és a szervei, míg a náci jelképek használata rendre következmények nélkül marad. A munkásmozgalmi jelképekkel az a tapasztalat, hogy a bíróságok ugranak a stilizált vörös csillagokra (pl. az Európai Baloldali Párt logójának elnyújtott csillaga körvonalakkal) és az egyéb ábrákkal némileg eltakart csillagokra. Ellenben a bőnyi rendőrgyilkossággal vádolt Györkös szervezete, az MNA jelképe is nyilaskereszt, amelyet H-betű takar, rájuk mégsem vonatkozik ez a megállapítás.

Véleményünk szerint a Totenkopf szintén SS-jelvénynek tekinthető. Sőt! Több fontos tény is azt támasztja alá, hogy sokkal inkább az SS jelképe, mint a rúnák!

1, Először is a Sig-rúnák az ógermán mitológiából származnak, tehát ezeknek van nem önkényuralmi jelentésük is. (Bár az SS jelkép két rúnát tartalmaz). Ugyanakkor a Totenkopfot csak az SS emberei hordták.

2, A Totenkopf mint SS-jelvény használata több mint 10 évvel megelőzte a rúnákét!

3, A Totenkopf minden egyes SS egyenruhán szerepel. Általában sapkajelzésként. De létezett Totenkopfring, azaz gyűrű, amelyet az SS bizonyos tagjai kaptak. Emellett a Totenkopf hadosztály tagjainak gallérjelzése is ez volt.

4, Míg a Totenkopf minden egyes SS uniformison megtalálható, bizonyos esetekben a Sig-rúnák nem. Például az SS-tábornokok egyenruháján nem is szerepeltek rúnák, hiszen ők két oldalon ugyanazt a gallérjelzést (rangjelzést) hordták. Így magán a Reichsführer-SS-en, azaz Heinrich Himmleren sem volt soha SS-rúna!

Wolff, Himmler és Heydrich – 3 Totenkopf, de SS-rúna nincs az egyenruhájukon. (Még a hátul kullogó, alacsonyabb rangú tisztnek sem.)

Ugyanez a helyzet az SS 1933 előtti egyenruháival, amelyek gallérján szintén nem szerepelt a szimbólum, helyette egy szám, amely a tag egységét jelölte. Ellenben a tábornokok és a korai SS-ek sapkáján mindig szerepelt a halálfej. Érdekesség, hogy Adolf Eichmann két fennmaradt egyenruhás fotójából az ismertebben üres gallérlap van, rúnák nélkül.

Adolf Eichmann. A Totenkopf jól látható a sapkán és a rangjelzés is a bal galléron. Az SS-rúnák viszont hiányoznak a jobb oldalról.

Ügyek

Az Európai Baloldal 2016-ban feljelentést tett egy székesfehérvári kitörés napi neonáci megemlékezésen bemutatott SS-rúna miatt, az illetőt bűnösnek is találta a bíróság.

2016 őszén a Betyársereg rendezvényén – Romantikus Erőszak koncerttel – szintén megjelentek horogkeresztes tetoválást viselő emberek, de a feljelentést ebben az esetben visszadobták, mivel ezek a jelképek – az indoklás szerint – nem sértettek köznyugalmat, amely nonszensz!

Nem mellesleg a Romantikus Erőszak frontembere pécsi koncertjén a Waffen-SS hazaáruló Hunyadi hadosztályának H betűs jelzését viselte gallérján.

A 2017-es kitörés nap kapcsán több szervezet tett feljelentést a Tök községben felhúzott horogkeresztes zászló miatt, de az Európai Baloldal is jelezte a hatóságoknak, hogy a budapesti Bécsi kapunál egyesek SS-rúnát, SS-halálfejet viselnek, sőt arcukat is eltakarták. Ezt is visszadobta a rendőrség, ráadásul úgy, hogy az arc eltakarásával nem is foglalkoztak a válaszlevélben! Ráadásul a feljelentő emberünknek jelezték, hogy az általa készített videók és fotók megtekintése miatt keresni fogják, hogy mutassa be őket a rendőrségen, de ez sem történt meg!

Közben a hatóság a kitörés napi megemlékezés ellentüntetésén egy antifasiszta tagunkat is vegzálta vörös csillag viselése miatt, ahelyett, hogy a társadalomra valóban veszélyes és egyértelműen bűncselekményt elkövető fasisztákat kérték volna számon az önkényuralmi jelképek és az arcok eltakarása miatt. Hozzátesszük, szemtanúi voltunk, hogy a rendőrök tanúi voltak ezen jogsértéseknek, mégsem avatkoztak közbe!

Mindez arra enged következtetni, hogy a hatóságok tűrik a neonácik jogsértéseit, nem avatkoznak közbe, holott ezek olyan veszélyes elemek, akik ténykedése olyan tragédiákhoz vezet, mint a bőnyi rendőrgyilkosság!

A Totenkopfot viselő neonácik veszélyesek a társadalomra, ezért meggyőződésünk, hogy ezt a szimbólumot törvényileg tiltani kell. Ez azonban nem elég! A legfontosabb olyan társadalmat építeni, amely szolidáris, toleráns, segítőkész, befogadó; amely a szeretet alapján működik, nem pedig ostoba, alaptalan, felesleges és veszélyes gyűlölettel fertőzi a légkört. Ehhez sok oktatás, nevelés kell, valamint kulturális ráhatások, benyomások. A megszorításokkal elnyomorított és lecsúszott társadalmi osztályok sajnos hajlamosak lesznek a gyűlöletre, amelyet a neonáci szervezetek próbálnak önző és brutális céljaikra kihasználni.

A nácizmus egyetlen ellenszere az egészséges immunrendszerű társadalom, amely kiveti magából és megszégyeníti ezt az embertől idegen és emberellenes eszmét.

Antifasizmus, Történelem, Eichmann, Gestapo, Himmler, horogkereszt, náci Németország, önkényuralmi jelképek, SS, Totenkopf

RSS | Atom

Hirdetés

Copyright © 2022 A MI IDŐNK.

Magazine WordPress Theme by themehall.com