Újabb neonáci propagandakép: A Nike cipős menekült legendája

Újabb neonáci propagandakép járja be a netet.

Ezen egy fekete bőrű menekült Nike cipőben és messziről márkásnak tűnő karórában pózol.

A kép célja egy ostoba szélsőjobboldali frázis erősítse, mégpedig, hogy a menekültek nem rászorulók, hanem tele vannak dohánnyal, és valójában jómódúak.11755435_915374538500773_8323381921433916644_n

Ennek a legendának a célja természetesen a menekültek elleni hergelés, „gazdasági bevándorlónak” való beállításuk, a rászorultaknak kijáró szolidaritás érzésének kiölése.

Több legendát terjesztenek menekültekről, akiket „láttak” (kik? hol?) pénzeskötegekkel, meg állítólag látták őket pénzt kivenni bankautomatákból. Ezeknek a homályos őrültségeknek persze semmi alapjuk nincs.

De most végre a nácik is örülhetnek, mivel sikerült lencsevégre kapni egy Nike cipős és karórás „egyedet”.

De ez jelent valamit? Valójában semmit.

Nike cipő

A neonáci weboldalak gátlástalanul a „legdrágább Nike” cipőként jellemzik képaláírásukban a fekete menekült lábbelijét. Valójában a Nike rengeteg féle cipőt gyárt, a pár ezertől a több tízezer (60-70 ezer) forintos kategóriáig. A fiatalember lábán egy látszólag nagyon régi, elnyűtt alapmodell látható, semmiképpen sem a „legdrágább” Nike kategória.

Honnan tehetett rá szert?

A válasz egyszerű: Az afrikaiak rengeteg ruhát kapnak adományként. A nyugati országokban a kinőtt, elnyűtt, megunt ruhákat gyakran felajánlják jótékonyságnak. Magyarországon is ugyanez a helyzet. A tapasztalatok szerint ruhaadomány rengeteg van, élelmiszer viszont kevés. Mivel adományozni a viszonylag módosabb társadalmi osztályok szoktak, nem ritka a rengeteg régi márkás holmi is köztük. Valószínűleg ez a menekült is egy nyugati adományból kaphatta a sportcipőt.

Óra

Az óráról nem tudunk semmit. Márkás Rolexnek próbálják beállítani, de lehet akár szinte fillérekért kapható olcsó bóvli, ami nagy és csillog. Bár enyhén gyanús, hogy a fekete srác kezén a pixelek elég tiszták, aztán az óra körül a retusálásra jellemző homályosság fedezhető fel. Nem kizárt, hogy idegen kéz műve.

Mindenesetre a menekült ruházatának többi darabja nem utal arra, hogy módosabb lenne.

Ez természetesen a gyűlöletkeltők számára semmit nem jelent, ők nem törődnek a részletekkel, csak végre lehessen valakit utálni. Elvégre a köztévében is azt mondták…

Nem véletlen. A menekültek elleni hisztériakeltés pont akkora időzítették, amikor az Egyesült Államok rá akarja kényszeríteni Európára a Transzatlanti Kereskedelmi Paktumot, amely kiszolgáltatja a kontinenst, benne hazánkat az amerikai nagyvállalati érdekeknek. A szélsőjobboldal ismét nagy szívességet tesz a tőkének, hogy a valós problémákról (óriási nyomor, 27%-os áfa, TTIP, stb.) eltereli a figyelmet.

Tényleg menekült?

Valójában a képen csak egy színesbőrű fiatalembert látunk, nem tudjuk, ki ő, és az sem, hol van. Lehet menekült Magyarországon, de lehet egyszerű turista is Magyarországon, vagy cserediák, esetleg a saját hazájában épp túrázik valahol, hiszen arra sem utal semmi, hogy Magyarországon készült a kép. A szélsőjobboldali propagandista számára ez teljesen mindegy, hiszen nem ez lenne az első eset, hogy politikai propagandaképet gyártanak egyszerűen hamis képaláírásokkal. Sokszor próbálják eladni a 90-es évek albán menekültválságának képeit, mintha most készültek volna. Sokszor próbálják az arab tavasz forradalmai alatt készült tüntetések és zavargások képeit Debrecennek és Budapestnek beállítani. Ez az ocsmány náci internetes hazugságpropaganda olcsó húzása, amelyet sajnos nagyon sok naív és megvezethető ember elhisz.

Utóirat: Turbómagyarjaink persze megint számos helyesírási hibát ejtettek. Hiányzik a 45-ös és az arany nyaklánc elől a vessző, az “elöl” jelen esetben hosszú ő-vel kellett volna, és annak sincs értelme, hogy „gyalogolta át fél világot”. Megjegyzendő: alig találkozni szélsőjobboldali propagandaanyaggal, amely ne hemzsegne a helyesírási hibáktól.

Vélemény, hozzászólás?