Az MSZP oktatáspolitikai korrekciói – Kevés!

Kunhalmi Ágnes (MSZP) tartott ma sajtótájékoztatót az Oktatási Hivatal előtt, ismertetve a legújabb elképzeléseiket.

A Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-t (Kello) és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik) megszüntetnék. Ez lényegében teljesen mindegy, mert attól, hogy ezeket a bürokratikus szervezeteket jól vagy rosszul működtetik, az nem ettől függ. Nyilván a helyettük/belőlük létrejövő új forma is jó vagy rossz lenne.

Tény azonban, hogy Klebelsberg nevével nem működhet hazánkban semmilyen intézmény! Tény, hogy az egykori kultuszminiszter alatt történt némi fejlődés a hazai oktatás tekintetében, amelyet sokszor hoznak fel érvként a rehabilitálása mellett. Az is tény, hogy Klebelsberg nem a legocsmányabb fasiszta politikusok egyike. Azonban az is tény, hogy az ő eredményeinél sokkal többre lett volna szükség és lehetőség. Például olyan oktatási forradalomra, amelyet a szocializmus valósított meg a mindenkire kiterjedő, ingyenes oktatással és az írástudatlanság teljes felszámolásával. Ezekhez képest Klebelsberg eredményei eltörpülnek, ráadásul ezeket is jócskán felülmúlja az antiszemita oktatáspolitikájának szennye, konkrétan a Numerus Clausus és az azt támogató nyilatkozatai: „A törvényt tehát majd revideálnunk kell, de nem azért, hogy a zsidó egyetemi hallgatók ezreit megint nyakára bocsássuk a nemzetnek…”. Tény, hogy nem szorosan oktatáspolitikai kérdés, de egy valóban szocialista és a munkásosztály történelmi sorsát átérző politikus nem menne el szó nélkül Klebelsberg neve mellett.

Kunhalmi véleménye szerint a Fidesz által felépített oktatási rendszer a szegregációt, a kirekesztést, az idegengyűlöletet erősíti, súlyos gazdasági károkat okoz az országnak. Ez valójában így nem igaz. A politikusnak abban igaza van, hogy ezek a jelenségek megtalálhatók a magyar oktatási rendszerben, azonban koránt sem általánosak. Az oktatási rendszerben ugyanis a tanár nem megy be az órára és kezd fasiszta prédikációba, mert ők is olyan kizsákmányoltak, mint a többség. Itt persze kivételt jelentenek a felsőoktatásban jelen lévő – ám még mindig elszigetelt – fasiszta megnyilvánulások. Különösképp az ELTE esetében, ahol jobboldali oktatók előszeretettel terjesztenek politikai propagandát, valamint hagyják, hogy a hallgatói önkormányzat nácikat megszégyenítő módon listázza a hallgatókat – beleértve azok zsidó származását, politikai nézeteit, vallását, szexuális orientációját. Szegregáció szórványosan valóban előfordul. Az idegengyűlöletnek azonban sokkal fontosabb okai is vannak. Tény, hogy az oktatási rendszer viszont elégtelen az idegengyűlölet megelőzésében, mert nem szolgáltat olyan ismereteket, amelyekkel a diákok megkérdőjelezhetnék a rasszisták és fasiszták nézeteit. Ez elsősorban azonban az otthoni nevelés feladata lenne. Az idegengyűlölet alapjában véve a termelési mód kérdése. A kapitalista termelésnek ugyanis minden formája megszüli ilyen-olyan módon az idegengyűlöletet. Ezt azonban az MSZP, mint kapitalista párt, nem feszegeti.

Kunhalmi a továbbiakban jogos kritikát fogalmazott meg a túl központosított oktatási rendszerről, valamint a szakképzési rendszerből elvont pénzekről. Enyhén fogalmazott akkor is, amikor a Nemzeti Alaptantervet „bornírt”-nak nevezte. Nos, a Nyírő Józsefekkel és Wass Albertekkel operáló, antikommunista heccpropagandával és vallásos agymosással teletűzdelt alaptanterv alaphangon is fasiszta. Amíg ezt a legerősebb „ellenzéki” párt nem mondja ki (nem meri kimondani, mert ez olyan „divatjamúlt” kifejezés), addig nem is fog a politika és a társadalom kellőképp odafigyelni erre a problémára.

Szóba került még a tankötelezettség 16 éves korhatárának emelése (tökéletesen egyetértünk), valamint a pedagógusbérek rendezése. A rendezés még mindig elég enyhe kifejezés. A jelenlegi rendszernek ugyanis csak egyetlen józan alternatívája van, és az a „radikális béremelés”, nem kevesebb. (Arról nem is beszélve, hogy az oktatási rendszerben nem csak pedagógusok vannak, akikkel szintén foglalkozni kell.) Tény, hogy az MSZP kormányon semmit nem tett a pedagógusbérek tisztességes rendezése érdekében. Valójában a Fidesz kezdte el mostanában gumicsontként emelni, hátha megnyeri magának az értelmiséget. Az MSZP ráadásul most is nyitva hagyta a kérdést, hogy miből kívánja finanszírozni ezt a kvázi korai, választási ígéretet. Mert a mainstream ellenzéki pártok ígéretei nincsenek megfelelő anyagi alapokkal alátámasztva. Ergo, csupán kampányszövegek, amelyekre – a választásokon láttuk – a társadalom egyre kezd immunisabbá válni. Az MSZP ilyen enyhe baloldalisággal, hogy nem mer a tulajdon- és termelési viszonyokhoz hozzányúlni, nem fog választást nyerni. A fasisztoid rendszer legyőzésének ugyanis ez a kulcsa. Minőségi programok, jó ötletekkel. Ezt a lendületet elvesztette a hagyományos szociáldemokrata baloldal, amely inkább az opportunizmus posványába süllyedt, és ezért veszik át helyüket olyan kezdeményezések, mint a spanyol Podemos, a görög Syriza, a német Die Linke – mind az Európai Baloldal és az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek EP frakció testvérpártjai.

Vélemény, hozzászólás?