Dr. Szlava Tetekint kérdezte a Morning Star az oroszországi kommunizmus támogatottságáról. Tetekin az Orosz Föderáció Kommunista Pártjának veterán tagja, aki ezt az adatot 30%-ra teszi.
Tetekin, aki Londonban vett részt az Októberi Szocialista Forradalom ünnepségén, kifejtette, hogy a „parlamenti képviseletünk jelentősen csökkent, a legutóbbi Duma választáson csupán 12% fölé értünk – ez nagyrészt az elcsalt választási rendszer eredménye.
„Ellenben a kommunista Pravda és a Szovjetszkaja Russzija naponta 80 és 120 ezer példányszámban fogy. Különösképp a fiatalok és a jól iskolázottak érdeklődnek a pártunk politikája, valamint a Szovjetunió vívmányai iránt.
„Ez azért van, mert az élet egyre nehezebb Oroszországban, kivéve a nagyon gazdagok számára. A reáljövedelmek három éve csökkennek. 22 millió ember él abszolút nyomorban, azaz nincs elég ennivalója. A lakosság fele szegény.
„A nép még emlékszik, hogy ez nem volt mindig így. Kevesebb mint 30 éve általános és ingyenes egészségügyi ellátás volt.
„Az oktatás ingyenes volt az egyetemeken, csakúgy mint a gyermekgondozás. Teljes értékű nyugdíjak voltak. Nem volt munkanélküliség. A lakhatás, az energia, a közlekedés és az alapvető élelmiszerek erősen támogatva voltak.
„Szintén növekszik az aggodalom az orosz gazdaság csökkenése miatt. Oroszország gyártóipara lényegében halott. A gazdaság lényegében a kitermelőiparon alapul, amely a nyugatot látja el olajjal, ásványkincsekkel és földgázzal.
„1990-ben a Szovjetunió 1000 repülőgépet gyártott. Tavaly csak 50-et. A légitársaságaink a nyugattól vesznek fel hitelt. A gépiparunk teljesen függ az importál technológiáktól és alkatrészektől. Ugyanez igaz az informatikai technológiára és a számítógépekre. A független gazdasági fejlődés alapjai mind eltűntek.
„Van még pár ok, miért is tekint Oroszország új generációja ismét saját történelmére és különösképp a forradalmat követő időszakra. 1917-ben Oroszországnak lemaradása volt, főképp mezőgazdasággal. 25 éven belül a Szovjetunió meghaladta Európa legnagyobb gazdaságát, Németországét, mind mennyiségben, mind pedig minőségben. Ennek volt nagyrészt köszönhető, hogy a Szovjetunió legyőzte Hitler fasizmusát.”
Mikor megkérdezték, hogyan írná le Oroszország jelenlegi Putyin-kormányát, Tetekin tagadta, hogy haladó lenne.
„Beágyazódott a kleptokrata komprádor oligarchák rétegébe, akik függnek a nyugattól, hogy eladhassák nekik a nyersanyagokat, vagy a bankjaikba helyezzék a pénzt, valamint a technológiától, amelyre szükségük van az oroszországi műveleteikhez. Közvetlenül Putyin alatt lényegében minden miniszter ugyanilyen karakter.
„A kormány függ az oligarcháktól és az oligarchák függnek a nyugattól.
„Putyin már régóta van hatalmon. A 18 évével már felülmúlta Brezsnyevet. Megjegyzendő, milyen kis kihívást jelentett a NATO és az USA számára az ideje nagy részében, olyan években, amikor a NATO keleti terjeszkedést folytatott közép-Európában, a Balkánon és a Fekete-tengeren. Oroszország még a Líbia elleni inváziót sem ellenezte.
„Jelenleg csak a Krím és Szíria, ahol Oroszország határt szab az Egyesült Államok további terjeszkedésének.
„De vannak még más faktorok is, amelyeket meg kell fontolnunk.
„Ezek között van az Egyesült Államok globális hatalmának hanyatlása, és egy eltolódás, amelyet már Kína gazdasági rivalizálása jellemez az USA-val és az EU-val.
„Oroszország hétszer annyit ad el Németországnak, mint az Egyesült Államoknak, és Németországtól ugyanezt a mennyiséget meg is veszi.
„Viszont Németország saját energiaköltségei és nemzetközi versenyképessége az USA ellen nagyon jelentősen függ az orosz olajtól és gáztól. Az USA diplomáciai akciói, hogy gátat szabnak az Oroszország és Németország közötti új gázvezetékek építésének, valamint az oligarchavállalatok banki szankciói azt jelzik, hogy növekszik a konfliktus az EU és az USA között az acélkvóták és a vállalati adózás felett.”
Tetekin viccesen megjegyezte, hogy támogatná is az Oroszország elleni amerikai szankciókat, ha azok a technológiát és az alkatrészeket fednék le.
„Az arra kényszerítené Oroszországot, hogy befektessen a termelő gazdaságunk fejlesztésébe.”
Bár hozzátette, hogy a rivalizálás szintén alapja olyan kísérleteknek, hogy előléphessen egy „demokratikus ellenzék” Oroszországban, amelyet Ukrajnában is támogatott az USA a 2014-es puccs előtt.
„Kisebb a potenciális bázisa. Ezt a neoliberális ideológia hozta létre. Nem úgy, mint Jelcin 1991-es puccsa idején, nincs illúzió a szabad piacok felől. Oroszország már látta és ismeri a következményeit. De a rendszerváltás egyre inkább az amerikai kormány céljává vált.
„Ezért sokkal fontosabb újragondolni a munkásosztály mozgósítását és biztosítani azt, hogy az Októberi Forradalom iránti lelkesedés jelenlegi újraéledése egy széles politikai mozgalmat hozzon létre a szocialista változásért. Fiatalok és haladnak előre.
Dr. Tetekin jelenleg az Orosz Föderáció Kommunista Pártja főtitkárságának vezető politikai tanácsadója, a Duma kommunista tagja volt, korábban pedig aktív szerepe volt a dél-afrikai apartheid-ellenes mozgalom támogatásában.
forrás: Morning Star