A szíriai kormány teljesen elutasított mindenféle kurd autonómiát, és a jelentések szerint záradékokkal próbálják megváltoztatni az orosz javaslat vázlatát az új szíriai alkotmányhoz.
Az oroszok által javasolt vázlat egy decentralizált Szíriát javasol a 40. cikkelyben, amely megnevez regionális tanácsokat, amelyeket „népi társaságoknak” hívnak. Az alkotmánytervezet a kurd és arab nyelvek egyenlőségét is említi.
„A kurd kulturális önkormányzati rendszer és szervezeteinek mind arab és kurd nyelvei egyenlők,” – írja a tervezet.
A kurd Demokratikus Egységpárt (PYD) hivatalnokai azt ajánlották, hogy csak a teljes föderalizmus lenne a megoldás, és hogy az orosz vázlati javaslatok nem mennek elég messzire.
Másfelől a szíriai kormány elutasította a kurdok autonómiájának vagy nyelvük elismerésének bármely formáját egyenlő szinten, és kérte, hogy az oroszok ezt módosítsák.
Tovább az új szíriai alkotmány orosz tervezete azt is kikötik, hogy a szíriai elnököt egyetlen hét éves ciklusra választják az újraválasztás joga nélkül. A szíriai kormány ezt is elutasította, és nem értett egyet az elnöki hatalom korlátozásával sem.
A múlt heti asztanai szíriai béketárgyalások során Bashar Jaafai, a szíriai rezsim követe szintén elutasította a kurd föderalizmust és közölte, hogy azok a kurdok, akik föderalizmusról álmodoznak, „szedjenek Panadolt és Advilt” – fájdalomcsillapító gyógyszereket.
A szíriai állami média szerint Jaafari közölte, hogy a föderalizmus problémáját majd „minden szíriai, nem pedig egyoldalúan egy összetevő” fogja eldönteni, hozzátéve, hogy minden eszmét, „még az olyan őrültséget is, mint a föderalizmus, demokratikus szavazásra kell bocsájtani.”
A rezsim álláspontját megismételve Jaafari közölte, hogy „teljesen elfogadhatatlan, hogy egy csoport ember eldöntse, hogy megteremti saját államocskáját , amelyet föderalizmusnak neveznek.”
„Az oroszok megpróbálnak egyezségre jutni Asszád és a PYD között. Asszád ellenben nem akar párhuzamos kormányzati struktúrát olyan szíriai területeken, amelyeknek olyan fontos forrásaik vannak,” – mondta Tony Badran, a Demokráciák Védelméért Alapítvány kutató munkatársa az ARA News-nak. „És olyan külső szereplőkkel sem, amelyek nem passzolnak számára. Ez azt jelenti, hogy ő és a PYD gyakorlatilag egyenlők.”
„Ki tudja, hogy a külső szereplők mivel értenek egyet vagy sem. De fontos emlékezni 2012-re, amikor a törökök nyitottak voltak a PYD-vel való párbeszédre, a kurd területeknek hatalom megosztó egyezményt is biztosítva, amely lehetővé tette volna a török szövetségeseknek (kurdok és nem kurdok), hogy erős partnerek legyenek. A PYD ezt elutasította,” – közölte.
Dr. Kamal Sido, a Fenyegetett Népek Társaságának (STP) konzultánsa közölte az ARA News-zal, hogy a legjobb megoldás Szíriában a föderalizmus.
„Azt hiszem, a damaszkuszi rezsim, az iszlamisták és Törökország ugyanazon az állásponton áll az autonómia vagy föderalizmus kérdésében,” – érvelt Dr. Sido. „Ellenzik a kurdok autonómiáját, de a kurdok föderalizmust akarnak.”
„Bár úgy gondolom, hogy a kurd autonómia legnagyobb ellensége Törökország és a szíriai iszlamista lázadók – nem a damaszkuszi rezsim. Hasonlóak az iraki szunnitákhoz, akik ellenezték a föderalizmust a kurdisztáni régió számára 2003 után,” – foglalta össze Sido-
Írta: Wladimir van Wilgenburg
forrás: Kurdish Question