Az aláíró pártok képviselői azon aggodalmuk által vezérelve, hogy Magyarországon alapjaiban sértik meg a választások demokratikus és tisztességes jellegét, felhívással fordulnak az Európai Parlament GUE/NGL frakciójához.
Az elmúlt időszak botrányai arra terelték a figyelmet, hogy a magyar választási rendszerben törvény írja elő a képviselőjelöltek ajánlásához szükséges ajánló aláírások ellenőrzését. Több demokratikus párt is kérte bizonyos esetekben ezen eljárást, amely a választási hatóságok törvényi kötelessége. Minden esetben az a válasz érkezett, hogy erre nincs lehetőség. Az adatbázisokban ugyanis nem szerepelnek az aláírások, így azok ellenőrizhetetlenek. Ez azt jelenti, hogy a személyes adatok birtokában bárki aláírásokat hamisíthat a jelölő ívekre, mint ahogy ezt sokan meg is tették a felszínre került botrányok szerint. Bár az aláírások nem egyeztethetők, a feltűnően ugyanazokat a neveket ugyanolyan sorrendben tartalmazó ívek felvetik a gyanút, hogy ezeket egymásról másolták. Ez felveti azok felelősségét, akik ezeket másolták és azokét is, akik ezeket – vagy politikai célzattal vagy anyagi haszonszerzés miatt – a másolók rendelkezésére bocsátották.
Amint az ismert, már a 2014-es választásokon is erős kifogások érték a magyar ajánlási rendszert. Nem tekinthetjük enyhítő körülménynek, hogy a korrupt rendszerben sok párt számára csak a csalás volt az egyetlen esély, hogy jelöltet állíthassanak.
Magyarországon a „demokratikus jogállam” keretein belül lehetetlen ezen anomáliák orvoslása, hiszen az államstruktúrát bitorló kormányzatnak erre semmiféle hajlandósága nincsen, a rendszer nekik kedvez. Ezen levél aláírói azért fordultak korábban az EBESZ-hez, hogy független, nemzetközi, szakértői bizottság állapítsa meg a jogsértéseket, a rendszer hibáit, és törekedjen nyomás gyakorlására, hogy azokat kijavíthassák; valamint nevezze meg a felelősöket, hogy e rendszer létrehozói és haszonélvezői egy esetleges kormányváltás és az igazságszolgáltatás függetlenné tétele után elszámoltathatók legyenek.
Azóta további botrányos esetek kerültek nyilvánosságra. Az egyik választási körzetben több párt is halottak adatait használta fel az ajánlásainál. Ezernél is több halott személy adataival éltek vissza csak ebben a körzetben.
Felmerül az egész rendszerre kiterjedő csalás gyanúja, ezért most arra kérjük az Európai Parlament GUE/NGL frakcióját, hogy kezdeményezze vizsgáló bizottság felállítását az elkövetett csalások, a rendszer működésének visszásságainak feltárására.
Aláírók:
Európai Baloldal – Munkáspárt 2006
Vajnai Attila
Balpárt
Kalmár Szilárd
MSZP Baloldali Tömörülés
Hegyi Gyula
ATTAC Magyarország
Benyik Mátyás
Antifasiszta Liga
Hirschler Tamás
Szervezők A Baloldalért
Droppa György
MEBAL
Mészáros Gyula
Május 1. Társaság
Szebeni András