Még a halál sem állítja meg a törökországi újságírók üldözését, mivel a bíróság Kadri Kayát több mint két év börtönbüntetésre ítélte – nyolc hónappal azután, hogy elvesztette a rákkal folytatott küzdelmet.
Kaya volt a betiltott DIHA hírügynökség alapítóka, amely főképp a dél-kelet-törökországi kurd Diyarbakir városában működött.
A bíróság két év és egy hónap börtönre ítélte felfüggesztés nélkül.
Miután 2018 októberében elhunyt, a pere folytatódott. A vádak szerint „szándékosan és önként segített” egy terrorista szervezetet.
Hasonló koholt vád alapján ítélték el vele együtt Erdogan Altan, Mehmet Karabas, Ihsan Bilayak, Mehmet Kaya és Musa Balur újságírókat.
Az ügyészek azt állítják, hogy az újságírás leple alatt egy „terrorista szervezet” megbízásából juttattak el üzeneteket.
Eközött volt a Népi Demokratikus Párt (HDP) letartóztatott polgármesterei szabadon bocsátásának felhívása, a kurd nyelv oktatása jogának követelése, a katonai hadműveletek leállítása, valamint Abdullah Öcalan, a Kurd Munkáspárt vezetőjének szabadsága.
Az ügyészek szerint az újságírásuk gyűlöletet tápláltak a török állam ellen.
Kayát társai mélyen tisztelték, és a „mamose”, azaz tanító névvel illették.
A DIHA hírügynökségnél 13 évig dolgozott, amíg a 2016-os elbukott puccskísérlet után a szükségállapot során elnöki rendelettel bezárták.
Mielőtt a DIHA-nél kezdett volna dolgozni, az Özgür Gündem lapnál volt újságíró, amelyet már szintén bezárt a török kormány.
Ő volt a központja annak a nagyszabású eljárásnak, amelyet újságírók és írók ellen kezdeményeztek.
Törökország világelső a bebörtönzött újságírók számában, a globális összesítés harmadával.
Recep Tayyip Erdogan elnök tagadja, hogy Törökország újságírókat rabosítana és azt állítja, hogy mindegyikük terrorista.
Az Újságírók Európai Szövetsége februárban 157 újságírót nevezett meg, akik török börtönökben raboskodnak.
forrás: Morning Star