Emberi jogi aktivisták hétfőn körbevették Buenos Aires városi törvényhozásának épületét, hogy tiltakozzanak a “baloldali fegyveres csoportok áldozatainak” tiszteletére rendezett szélsőjobboldali esemény ellen.
Az emlékezési rendezvényt Victoria Villaruel szervezte, aki Javier Milei szélsőjobboldali elnökjelölt támogatója.
A tiltakozók szerint Villaruel megpróbálja átírni a történelmi narratívát az utolsó argentin katonai diktatúrája által elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekről.
Villaruel, aki régóta védi a véres 1976-83-as diktatúra alatt elítélt katonatiszteket, azt mondta az eseményen: “40 éven át a terrorizmus áldozatai eltűntek az emlékezetből, a történelem szőnyege alá söpörve.”
A rendőrség akadályokat állított fel a törvényhozás körül, hogy távol tartsa a több száz tüntetőt, akik szerint az esemény azért zajlott, hogy újraélessze azt a tévképzetet, hogy a katonai diktatúra a bűncselekményeit egy polgárháború részeként követte el.
Az esemény csupán néhány héttel azután történt, hogy a szélsőjobboldali Milei felrázta az argentin politikai életet, amikor az országos előválasztásokon a 21 elnökjelölt közül ő kapta a szavazatok 30 százalékát, többet, mint bármely másik jelölt.
A tiltakozók között volt Cecilia De Vincenti is, akinek anyja, Azucena Villaflor alapította a Plaza de Mayo Anyák csoportot, amelynek célja információkat szerezni azokról, akik eltűntek a diktatúra idején, és akit ezután szintén letartóztattak és meggyilkoltak.
“Milei előválasztáson szerzett szavazatai, valamint Villaruel támogatása miatt úgy érzik, erősödtek, és hogy az emberek támogatják ezeket a dolgokat. De szerintem ez nem igaz” – mondta De Vincenti asszony.
Argentína 2006 óta -az amnesztiatörvények eltörlése után – összesen 296 diktatúra korszakbeli bűncselekményekkel kapcsolatos perrel foglalkozott.
Ezek a perek 1 115 ember elítéléséhez vezettek a Legfőbb Ügyészség szerint.
Alan Iud emberi jogi ügyvéd, aki részt vett a diktatúra-korszakbeli bűncselekményekkel kapcsolatos perekben, közölte, hogy egyértelmű, hogy az összejövetel “egy egyszerű tiszteletadásnál többet jelent.”
Az emberi jogi aktivisták között aggodalom van afelől, hogy Milei győzelme az elnökválasztásokon megváltoztathatja a diktatúra korszakbeli bűncselekmények elbírálásának módját.
Argentína katonai juntája a 70-es és 80-as évek Latin-Amerikájában uralkodó diktatúrák közül a leggyilkosabb. Embertömegeket tartóztattak le, kínoztak meg és öltek meg az államhatalommal való szembeszegülés gyanújával. Emberi jogi csoportok becslése szerint szerint mintegy 30 000 embert öltek meg, sokuknak egyszerűen csak nyoma veszett.
forrás: Morning Star