Amíg a magyar szakszervezetek minimális erőkifejtéssel látszatdemonstrációkat szerveznek a kormány ellen, addig Olaszország és Belgium általános sztrájkkal ténylegesen nekimegy a neoliberális megszorító politikának.
A belga szakszervezetek a kormányzat megszorító politikája elleni egy hónapos akciót általános sztrájkkal fejelték meg ma, amely megbénította a légi és vasúti közlekedést, valamint az ország üzleti életét.
A sztrájk az ország jobbközép kormánya által hozott megszorító intézkedéseket célozta meg, köztük a munkavállalók bércsökkentését, a megnövekedett munkaidőt és a szociális szolgáltatások megszorításait.
Az óriási akciónak azonnali nemzetközi hatása volt, mivel Brüsszel légikikötője forgalmas csomópont Európa számára.
Florence Muls, a repülőtér szóvivője elmondta, hogy 600 járatot töröltek, amely 50.000 utast érintett.
A Brüszzelből induló és érkező járatokat a földön tartották vasárnaptól, amikor a légiirányítók is csatlakoztak a sztrájkhoz.
A szakszervezeti akciók sorozata, amelyek a legnagyobbak voltak évek óta, múlt hónapban kezdődtek a fővárosban egy 150.000 főt megmozgató tüntetéssel.
Charles Michel, az új miniszterelnök vezette kormány, amely két hónapja esküdött fel, 11 milliárd eurós kiadáscsökkentést tervez az elkövetkezendő öt évre.
A szakszervezetek ellenállnak a kormány döntésének, hogy jövőre megállítsák az életszínvonal növekedését. A belga törvények jelenleg előírják, hogy a béreknek az infláció szintjével kell emelkedniük.
A szakszervezetek a közszférát érintő megszorítások és a nyugdíj-korhatár növelése ellen is tüntettek.
A 24 órás sztrájk évek óta a legnagyobb volt Belgiumban.
Ahogy a közlekedést gátolták, úgy kényszerítették a kormányhivatalokat és az iskolákat is bezárásra, valamint az ország kikötőit is blokkolták.
A belga kormány azt állította, hogy a megszorítási stratégiáját az Európai Unió adósságkorlátozása miatt kell véghezvinnie.
Ellenben az Európai Transzport Munkások Föderációja ezzel nem értett egyet, és üdvözölte a sztrájkot, figyelmeztetve, hogy a „belga kormány az EU megszorító céljait arra használja, hogy megsarcolja a családokat, az alkalmazottakat és a munkanélkülieket egyaránt, valamint a diákokat és a társadalom legszegényebb rétegeit.”
„Nem a nagytőkét célozzák meg, amelyet a kormány megszorító intézkedései mindig érintetlenül hagynak.”
Megbeszélések folynak a szakszervezeti akciók jövő évi kiterjesztéséről, de konkrét intézkedésekben még nem állapodtak meg.
forrás: Morning Star