Az Egyesült Európai Baloldal (GUE/NGL) frakciójának az elnöke az Európai Parlamentben rendezett vitában megindokolta, hogy a csoport miért szavaz a Jean-Claude Juncker által vezetett új Európai Bizottság ellen.
Gabi Zimmer szerint, a baloldali képviselőket nem sikerült meggyőzni arról, hogy a Bizottság alkalmas a szolidaritás, az igazságosság, a demokrácia, a béke és a fenntartható fejlődés kérdésében érdemi változást végrehajtani Európában.
Az elnök kijelentette, hogy az EB számos tagjának a személye súlyos kétséget okoz. Képesek-e a káros takarékossági intézkedéseket leállítani és polgárok által az EU-tól elvárt szociális valamint a környezetvédelmi feladatokat előtérbe helyezni. Mindenki láthatja, hogy „az elmúlt években folytatott megszorítási politika, a közvagyon és a szolgáltatások privatizációja a minimálbérek és a nyugdíjak csökkentését, valamint a szabadságjogok korlátozását jelentette.”
„Az Európai Bizottságban senki sem követelte ennek a rendszernek a megszüntetését, ami az egyes tagállamokban szétverte a szociális hálót.”
Kifogásolta, hogy a bevándorlási politikára vonatkozóan az új Bizottság tagjai nem ismertették terveiket. Arra számíthatunk-e, hogy a jövőben több rendőr fogja őrizni a tagállamok határait? Az a cél, hogy „elfogják azokat az embereket, akiket sorsuk Európába irányít, és akiktől a védelmet, az emberi jogokat megtagadjuk?” Sajnálatos, hogy „egyetlen új biztos sem tett ígéretet, hogy harcolni fog a természet, a környezet és az állatok védelméért”. Gabi Zimmer kiemelten hangsúlyozta, hogy a magyar biztos, Navracsics Tibor egy problémás személy, aki „nem tekinthető a szélesebb demokrácia, a kulturális nyitottság és a sajtószabadság védelmezőjének”.
A baloldali csoport vezetője kijelentette, hogy bírálatuk meghaladja Juncker személyét és a Bizottság összetételét. Megjegyezte, hogy „sok EP képviselő számára nagy felháborodást okozott, hogy az EB tagjainak a kiválasztását a nagykoalíció (néppárt, szocialisták és liberálisok) döntötte el. Elítéljük egyes csoportok manőverezését és háttér alkuját, ami túlságosan nagy árat jelent számunkra.”
A vitában felszólalt Neoklisz Szilikotisz a GUE/NGL frakció alelnöke is. Szilikotisz kijelentette, hogy „új munkahelyek létrehozása és a jóléti állam megteremtése érdekében az Európai Uniónak változtatni kellene jelenlegi politikáján.” A válság megoldását a gazdasági és társadalmi növekedésre kellene alapozni és nem a megszorításokra. „Nem tudunk és nem fogunk hallgatni, ha a régi politika folytatódik, ezért szavazunk a neoliberális politikát képviselő új Európai Bizottság ellen.”
Tudósítónktól