Válaszul a Panama-iratok nyilvánosságra kerülésére, amely felfed több főbb adócsaló politikust és üzletembert, az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek EP frakció (GUE/NGL) felszólítja az érintett politikusokat, hogy azonnal mondjanak le, valamint hogy az európai oligarchák javait megfelelően adóztassák meg.
Fabio De Masi, a GUE/NGL adószabályozási és más hasonló természetű intézkedésekkel foglalkozó (TAXE2) különleges bizottságának koordinátora így kommentálta az eseményket: „Könnyű a gazdag és a hatalmas politikusoknak és más bűnözőknek, hogy elrejtsék és tisztára mossák pénzüket olyan adóparadicsomokban, mint Panama és a Brit Virgin-szigetek. Botrány, hogy az EU tagállamai még mindig nem vetettek véget ennek a tömeges adócsalásnak.”

Fabio De Masi, a GUE/NGL európai parlamenti képviselője
De Masi kritizálta az EU tagállamait, hogy segítik a gazdagokat, hogy elkerülhessék az adózást, miközben Európa a gazdasági válság állapotában van: „Meglovagolták a megszorítások hullámát a gazdasági válság felé, miközben engedték, hogy a gazdagok megúszzák az adócsalást. Ez aláaknázza a demokráciát.
„A kiszivárgás világossá tette, hogy a nemzetközi adórendszer javasolt reformjai elégtelenek: az OECD legutóbb eltávolította Panamát az adóparadicsomok „szürke listájáról”. Tehát azt látjuk, hogy Hollandia – az Európai Tanács jelenlegi Elnöke – és számos EU tagállam aláírta a Dupla Adó Egyezményt Panamával. És Németország hasonló egyezményt kötött a Brit Virgin-szigetekkel; egy hírhedt adóparadicsommal.
„Ráadásul az Európai Bizottság azt tervezi, hogy kivesz olyan adóparadicsomokat, mint Panama az országonkénti jelentésből a multinacionális vállalatok tekintetében. Ez botrány.”
De Masi az EU tagállamok azonnali cselekvésére sürget: „Amíg olyan adóparadicsomok, mint Panama és a Brit Virgin-szigetek otthont adnak az adócsalóknak; nem tesznek lehetővé a komoly átláthatósági intézkedéseket, mint minden vállalat, tröszt és hasonló szerkezet végső kedvezményezettjeinek nyilvánosan hozzáférhető adatbázisát; és nem illeszkednek teljesen az információcsere folyamataiba; addig a tagállamoknak a Dupla Adó Egyezményt fel kell cserélniük az adók visszatartásával ezen illetékes pénzügyi tranzakcióira.”
„Az OECD-nek azonnal felül kell vizsgálnia döntését Panama besorolásával kapcsolatban. Mindenkinek, aki érintett és közhivatalt lát el, azonnal le kell mondania. Azonnal vissza kell venni azon bankok működési engedélyét, amelyek rendszeresen és ismételten adócsalásban segédkeznek, az Európai Parlament 2015. decemberi ajánlásával összhangban.
„A javak EU-szintű koordinált lefoglalásával együtt lépéseket tenni az adóparadicsomok bezárásáért, amely kulcsa a terrorizmus és a szervezett bűnözés támogatásának leállításának is.” – foglalta össze De Masi.
További információ:
Már 2016. március 21-én a TAXE2 meghallgatásán az Európai Parlamentben Fabio De Masi, a GUE/NGL EP képviselője megkérdezte a svájci UBS bankot panamai tevékenységéről. A bank megtagadta a válaszokat, hogy hogyan és milyen fokban segítette a gazdag személyeket és nagyvállalatokat, hogy elkerüljék vagy elcsalják az adózást.
De Masi képviselő az Európai Bizottsághoz is kérdést intézett a Panamával kötött Dupla Adó Egyezményről.
Egyesült Baloldal / Északi Zöldek EP frakció
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.