Az indonéz parlament egyhangúlag fogadta el az ország büntető törvénykönyvének revízióját.
Ez kriminalizálja a házasságon kívüli szexet, beleértve a saját állampolgárokat és a külföldieket is, tiltja a fogamzásgátlás reklámozását, valamint az elnök és az állami intézmények becsmérlését.
A törvény kiterjeszti a létező blaszfémia törvényt is, és öt év börtönnel bünteti, ha valaki eltér Indonézia hat elismert vallásának központi nézetétől. Ezek az iszlám, a protestantizmus, a katolicizmus, a hinduizmus, a buddhizmus és konfucianizmus.
Az állampolgárok 10 éves börtönre számíthatnak, ha társulnak valamely marxista-leninista szervezettel és négy éves börtönre, ha a kommunizmust ideológiáját terjesztik.
A törvény fenntartja az abortusz korábbi kriminalizálását, de hozzáad kivételeket, ha a nőket életveszélyes orvosi körülmények fenyegetik vagy nemi erőszak áldozatai. Ez esetben 12 hetes koráig megszakítható a terhesség, összhangban a 2004-es orvosgyakorlati törvénnyel.
Jogvédő csoportok kritizálják az újításokat, és figyelmeztettek, hogy ez fenyegetheti a hétköznapi tevékenységeket, valamint a szólásszabadságot és a magánélethez való jogot.
Különös enyhítés az ország LMBTQ közössége számára, hogy a törvényhozók eltávolították az iszlám csoportok által javasolt cikkelyt, amely illegálissá tenné a melegek közti szexuális kapcsolatot.
A Human Rights Watch tegnap közölte, hogy az állami vezetők kritikájának büntetése ellentétes a nemzetközi joggal.
„Az elnyomó törvényeknek nem az a veszélye, hogy széles körben alkalmazzák, hanem teret annak, hogy szelektíven kényszerítsék ki,” – közölte Andreas Harsono indonéz kutató.
Hozzátették, hogy számos hotel, köztük Bali és Dzsakarta elvesztik a turistáikat is.
„Ezek a törvények lehetővé teszik, hogy a rendőrséget megvesztegethessék, bebörtönözzek politikai ellenfeleket, akárcsak a blaszfémia törvény alapján,” – közölte Harsono.
Az újraírt törvénykönyv megtartja a halálbüntetést a büntetőjogi rendszerben annak ellenére, hogy az Emberi Jogok Országos bizottsága és más csoportok is ennek eltörlését követelik, ahogy azt több tucat más ország már megtette.
Az új törvény annyit enyhít, hogy a halálbüntetésnek próbaidős periódusa van, azaz ha az elítélt 10 évig rendesen viselkedik, a halálbüntetés életfogytiglani vagy 20 éves börtönbüntetésre változik.
Az indonéz jogrend szerint a parlament által hozott törvényeket az elnöknek kell aláírnia. Az elnök aláírása nélkül 30 nap múlva automatikusan hatályba lép, ha az elnök nem ad ki szabályozást annak eltörlésére.
Joko Widodo elnök várhatóan alá fogja írni a törvénymódosítást.
forrás: Morning Star