Belgium nem tudta elfogadni a CETA kereskedelmi paktumot, mivel a franciaajkú Vallon Régió Parlamentje múlt héten úgy szavazott, hogy ellenzik az egyezményt. Az államok kereskedelmi miniszterei nem tudnak előrehaladni az egyezménnyel a regionális parlamentek konszenzusa nélkül.
Ráadásul Bulgária, Románia és Szlovénia annak kérdéséve teszi a Kanadával való egyezmény megkötését, hogy kapnak-e polgárai olyan vízumot, amely egyenlő a többi EU tagállaméval.
Anne-Marie Mineur, az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek (GUE/NGL) EP frakció CETA-val kapcsolatos megbízottja támogatja Vallónia álláspontját: „Nagy örömmel látom, hogy a Vallon Kormány kiállt az egyezmény ellen. Bátran felálltak azért, ami a legjobb a belgáknak és minden európainak.”
Mineur szintén aggodalmát fejezte ki a nyomás miatt, amellyel most Belgium szembenéz: „Még három napot kaptak, hogy módot találjanak a CETA elfogadására. Emberek millió szerte Európában izgatottan figyelnek, és őszintén remélem, hogy Belgium képes lesz erős maradni és ellenállni a nyomásnak, hogy belevigyenek minket ezen egyezmény neoliberális követelései közé.
„Borzasztó, hogy ekkora nyomást helyeznek Belgiumra egy egyezmény miatt, amelynek olyan kis társadalmi támogatottsága van. Ez rávilágít az Európai Bizottság neoliberális hatalmasai és az egyezményt ellenző, széles európai közvélemény közti óriási szakadékra.”
Helmut Scholz, a GUE/NGL Koordinátora a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságban, felszólított, hogy a CETA október 27-ére tervezett aláírását “mondják le.”
„A CETA, TTIP, TiSA és más új generációs kereskedelmi egyezményeknek drámai következményei lehetnek a fogyasztókra, a munkaügyi szabványokra, valamint a társadalom és a környezet védelmére. Ezek mélyen beavatkoznak a tagállamok jogrendszerébe a befektetési bírósági rendszer által. Ha ezeket az egyezményeket elfogadják, az a ’szabályozott együttműködés’ olyan módját vési kőbe, amelynek világkereskedelmi szerkezetében a multinacionális vállalatuknak szabad utat adnak.
„Az Európai Bizottság és a tagállamok kormányainak túlnyomó többségének ragaszkodása a CETA beteljesítéséhez megmutatja, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják a civil társadalom széles rétegeinek kritikus véleményét.
„Nem csak a belgiumi Vallon Parlament állt ellen az egyezménynek, hanem több tízezer emberi is demonstrált ellene szeptember 17-én. Most a Bizottságnak és a tagállamoknak hallgatniuk kell rájuk,” – foglalta össze Scholz.
Egyesült Baloldal/Északi Zöldek EP frakció