A Világbéke Tanács az Örményország és Azerbajdzsán közti harcok második napján azonnali tűzszünetet javasol.
Az iráni békeaktivisták közölték, hogy Törökország a jelentések szerint dzsihádistákat szállított Szíriából az azerbajdzsáni harcokba, amely hasonlít a líbiai polgárháborúba való beavatkozásukhoz.
A tanács közölte, hogy mindkét ország békeaktivistáinak mozgósítaniuk kell, hogy ellensúlyozzák a „háborús hisztériát” Nagorno-Karabah vitatott régiója felett, amely területet Azerbajdzsán részeként ismerik el nemzetközileg, de az örmény többségű Hegyi-Karabah Köztársaság önkormányzata alatt áll az 1990-es évek eleje óta.

Egy örmény tüzér akcióban
A jelentések szerint több tucatnyian haltak és sebesültek már meg a hétvégén kitört harcok során, amely miatt Örményország és Azerbajdzsán is egymás felelősségét firtatja.
Azerbajdzsán jelentette, hogy 550 örmény katonát „pusztított el”, és közölte, hogy Örményország Tartar azeri városát ágyúzza. Nagorno-Karabah tisztviselői közölték, hogy 58 katonájuk halt meg. Az örmény védelmi minisztérium közölte, hogy 10 azerbajdzsáni tankot semmisítettek meg, és azt állítják, hogy minden azerbajdzsáni erő offenzíváját sikeresen megállították és az ellenség visszavonul.”
Payam Solhtalab, a Béke, Szolidaritás és Demokrácia Védelméért Egyesület iráni megbízottja elítélte Törökország beavatkozását a konfliktusba Azerbajdzsán mellett.
„Törökországnak, egy NATO tagnak, területi ambíciói vannak a régióban, amely fenyegeti a régió stabilitását és a világbékét,” – közölte, kifejezve „aggodalmát”, hogy Törökország dzsihádistákat telepít a térségbe, akiket a szíriai Asszád kormány megdöntésére folytatott háború során is szponzorált. Törökország a harcok kitöréséig szavakban Azerbajdzsán mellett foglalt állás, miközben az Örményországgal szoros kapcsolatokat ápoló Oroszország bejelentette, hogy a feszültségek enyhítésére törekszik.
forrás: Morning Star