4 éves kisfiú kapta a világ első mesterséges hasnyálmirigyét

Csak 2013-ban 79.000 gyermeket diagnosztizáltak világszerte 1-es típusú diabétesszel: egy autoimmun rendellenességgel, amely a hasnyálmirigy által termelt inzulin mennyiségét érinti.

Az inzulinterápia során a hagyományos injekciókkal nagy munka van, hogy biztonságosra állítsák be a vércukorszintet, különösképp éjjelre. Óriási lépés történt előre, amikor egy 4 éves ausztrál fiúba beültették a világ első kereskedelmi forgalomba került mesterséges hasnyálmirigyét, amely automatikusan szabályozza az inzulin szintet.

Az eszköz végzi az inzulin adagolását, így a cukorbetegeknek már nem kell naponta nyolcszor ellenőrizniük a vércukorszintjüket.

A perthi Xavier Hames a Margit Hercegnő Gyermekkórházban kapta az eszközt, ahol 22 hónapos kora óta kezelték a betegséggel. Ez egyben klinikai tanulmányok is volt az eszköz számára. Xavier az első személy, amely kereskedelmi forgalomban kapható pumpát kapott, amely 10,000 ausztrál dollárba (8,100 amerikai dollárba) kerül.

A mesterséges hasnyálmirigy tartalmaz egy érzékelőt, amely méri a vércukorszintet, és kommunikál a pumpával, amely a bőr alá van ültetve, hogy adagolja az inzulint. A hagyományos pumpákkal szemben, ez az új technológia nem egyenletesen adagolja az inzulint a szervezetbe. Ehelyett a mesterséges hasnyálmirigy algoritmusokat használ a vércukorszintek időbeni ellenőrzésére, és előrejelzi, mikor nem kell több inzulin. Ez csökkenti a veszélyesen alacsony vércukorszintek kockázatát, amelyet hypoglycemiának nevezünk.

A hypoglycemia tünetei enyhék is lehetnek az izzadástól a szédülésig, de sokkal súlyosabb esetekben gyengeség, átmeneti eszméletvesztés, szervi károsodás, kóma vagy halál is előfordulhat. Ezek tipikusan alvás közben (és az evés elmaradása után) történnek, mert az inzulin még dolgozik a szervezetükben, nagyon alacsony szintre hozva a vércukrot. A cukorbetegeknek gyakran kell felkelniük az éjszaka közepén, hogy megmérjék a vércukorszintjüket.

„A hypoglycemia többsége éjjel történik, amikor az ember alszik, és nem tud reagálni az eseményre,” – mondta Tim Jones professzor, a Margit Hercegnő Kórház orvosa a „The West Australian” lapnak. „Az eszköz előrejelzi a hypoglycemiát, mielőtt az bekövetkezne, és megállítja az inzulin adagolását. Ez, együtt azzal a ténnyel, hogy a pumpa automatikusan folytatja az inzulin adagolását, amikor a vércukorszint visszaáll, igazi orvosi áttörés.”

Bár az nem derült ki, Xavier mikor kapta a pumpát, édesanyja szerint ez már óriási mértékben befolyásolta mindennapi életüket. Mivel a pumpa automatikusan leáll az inzulin adagolásával, Xavier és szülei sokkal nyugodtabban alhatnak, mint amikor a hypoglycemia kockázatának volt kitéve. Ráadásul sokkal inkább viselkedhet gyermekként, és ehet olyan szénhidrátokat is, mint a tészta. Az eszköz vízálló, tehát Xavier viselheti a zuhany alatt vagy úszás közben.

forrás: IFLScience

Vélemény, hozzászólás?