A New Horizons legújabb fotói a Plutóról

Ha már elegetek van a New Horizons-ból, a NASA Plútó felé tartó űrjárművéből, akkor kössétek fel a nadrágotokat, mert még 40 napot várni kell.

A New Horizons 2015. július 14-én repül el a Plútó mellett, szóval készítsétek a partizászlókat a nagy napra!

A New Horizons már elküldte legújabb fotóit a Plútóról, amelyek sokkal részletesebben ábrázolják azt, mint eddig. A Plútó 6,4 földi nap alatt fordul meg tengelye körül, amely jó lehetőséget ad a törpebolygó fotózására.

A Plútó nem sokat mutat ezeken a fotókon: a fehér folt, amely korábban körömnyi volt, mást már penny méretű. De nem is a méret, ami a tudósokat érdekli. Ezek a fotók, amelyek közel kétszer akkora felbontásúak, mint az április képet, érdekes információkat árulnak el a törpebolygóról. Azt jelzik, hogy a Plútónak eltérő arculata van, és nem csak egy jellegtelen űrszikla. Egy világosabb régió akár jégsapka is lehet.

„Ezek az új fotók megmutatják, hogy a Plútó változó arcai mind különböznek; azt sugallva, hogy nagyon komplex geológiai felszíne van, vagy helyről helyre változik a felszíne összetétele,” – mondta Alan Stern, a New Horizons kutatója, a  coloradói Boulder Dél-Nyugati Kutató Intézetéből. „Ezek a képek megerősítik a feltevést, hogy a Plútónak jégsapkája van, amely kiterjedése a hosszúsági körökön változik; de sarki világos régiók jegesedéséről csak akkor mondhatunk határozott véleményt, ha júliusban összetételi spektroszkópiát végzünk a régióról.”

forrás: IFLScience

Vélemény, hozzászólás?