Kékről zöldre változtatta az Ebola egy beteg orvos szemszínét

Kevesebb mint két hónappal azután, hogy az Ebolát túlélő Dr. Ian Croziert elengedték a kórházból, heves fájdalmat és homályos látást tapasztalt a bal szemében. Ehhez a szörnyűséghez még az is társult, hogy kék szeme zöldre váltott.





Az orvosok rájöttek, hogy Crozier szeme tele van Ebolával, amelyről kezdetben azt hitték, hogy mentesült tőle – jelentette a New York Times.

Bár roppantul ritka, hogy a szemszín ilyen drámaian megváltozzon, időnként előfordulhat egy virális fertőzés eredményeként, és általában maradandóan. A vírusos fertőzés okozta szemszínváltozás az írisz pigment-sejtjeinek károsodása miatt történik. Ellenben a kezelést követőn Crozier szemszíne visszaállt a normálisra, és tisztázatlan, hogy miért.

„Már 40 éve vagyok a szakmában, de még sosem láttam ilyen visszafordulást,” – mondta Dr. C. Stephen Foster, a Harvard Orvosi Iskolájának szemész professzora és a Massachussetsi Szemkutató és Sebészeti Intézet vezetője a New York Times-nak.

Crozier orvosa arra gondol, hogy a szemszín változása egy virális fertőzés következménye lehet, amely az írisz metabolizmusának „transzformációját” okozta, amely mindenütt egyforma. Hogy pontosan mi is ez a metabolikus megváltozás, rejtély marad. Foster elmondta a New York Times-nak, hogy ez újra megtörténhet az Ebola túlélőivel.

A tavalyi járvány óta a kezelés és a megelőzés került a fókuszba, és az orvosok most azzal kerülne szembe, amelyet „Ebola utáni szindrómának” neveznek. Crozier és számos nyugat-afrikai túlélő számos tünetről számolnak be, mint a látási zavarok és az ízületi, izom és mellkasi fájdalom. Denise Grady jelentése szerint Crozier orvosait meglepte, hogy vírust találtak a szemében, bár a vírus még hónapokig benne van az ondóban, miután a beteg felépül, más testfolyadékokat tisztának gondoltak.

A nyugat-afrikai Ebola túlélőinek nem csak azért van szükségük segítségre, hogy megbirkózzanak a pszichológiai és társadalmi problémákkal, hanem súlyosbodó gond a betegség okozta fizikális utóhatás – mondta a WHO.

Dr. Margaret Nanyonga, a WHO kenemai pszichológiai szakértője korábban információkat kért, hogy miért maradnak meg ezek a tünetek, és hogy ezeket a betegség vagy a kezelés okozza-e? Kifejlesztett, egy osztályozási rendszert, amelyet a leggyakoribb tünetek azonosítására használnak, valamint megállapítja, mit kell tenni a ettől szenvedő túlélők érdekében.

forrás: IFLScience

Vélemény, hozzászólás?