Noam Chomsky: Az Irán/kontra eltitkolás

Az Irán/kontra történet fő elemei jól ismertek voltak jóval az 1986-os feltárásuk előtt, kivéve egy tényt: hogy a fegyvereladások Iránnak Izraelen keresztül és az Ollie North fehérházi irodájából irányított, illegális kontra háború összefüggtek.

Oliver North

A fegyverszállítások Iránnak Izraelen át nem 1985-ben kezdődtek, amikor a kongresszusi vizsgálat és a különleges ügyész nekiláttak az ügynek. Majdnem azonnal a sah 1979-es bukása után kezdődtek. 1982-re közismert volt, hogy a fegyverek nagy részét Iránnak Izrael szállítja – ez olvasható volt a New York Times címoldalán.

1982 februárjában a fő izraeli személyek, akiknek a neve később előfordult az Irán/kontra meghallgatásokban, megjelentek a BBC TV-ben és leírták, hogyan segítettek megszervezni a fegyverek áramlását a Khomeini-rezsimnek. 1982 októberében Izrael követe az USA-ban nyilvánosan kijelentette, hogy Izrael fegyvereket küld a Khomeini-rezsimnek „az USA közreműködésével… majdnem a legfelsőbb szinten”. Az érintett magas rangú izraeli tisztviselők az okot is megadták: kapcsolatot teremteni az iráni hadsereg elemeivel, akik megdönthetik a rezsimet, visszaállítva a sah idejében uralkodott rendet; normális műveleti eljárás.

Ami a kontra háborút illeti, az illegális North-CIA műveletek alaptényei 1985-re ismertek voltak (az ügy kipattanása előtt egy éven át, amióta egy amerikai szállító gépet lelőttek és elfogtak egy USA ügynököt, Eugene Hasenfust). A média egyszerűen nem nézett oda.

Végül mi indította el az Irán/kontra botrányt? Ez akkor történt, amikor már lehetetlenné vált tovább elhallgatni. Amikor Hasenfust lelőtték Nicaraguában, miközben fegyvereket repített a kontráknak a CIA megbízásából, és a libanoni sajtó jelentette, hogy az USA nemzetbiztonsági tanácsadója Teheránban bibliákat és csokoládétortákat osztogat, a történetet nem lehetett eltakarva tartani. Ezután felszínre került a kapcsolat a két jól ismert történet között.

Mi aztán a következő fázisba léptünk, ez a kár szabályozása. Erről szólt a folytatás.

(Ford. Szende Gy.)

Az írás a “Mit akar valójában Samu bácsi?” című könyv fejezete, amelynek további részei elérhetők ide kattintva.

Vélemény, hozzászólás?