Az antikommunista hisztériáért és agymosásért felelős Rétvári Bence és Schmidt Mária avatták fel az antiszemita Kornis Gyula szobrát.
Ez egy újabb és sokadik lépés a három millió koldus országának, Horthy-fasizmusának restaurációja felé.
Baloldali szervezetek, civilek, köztük a Mazsihisz már kifejezték tiltakozásukat.
„Kornis egyike volt azoknak, akik hittek abban, hogy a magyar oktatási rendszerből és a magyar élet minél több területéről el kell távolítani a zsidó származású vagy zsidó vallású embereket. Kornis antiszemitizmusa felvállalt és közismert volt. Szobrát társadalmi egyeztetés nélkül állították fel. Az ötletgazda, a döntéshozó és a kivitelező érzéketlen volt mindazon magyarokra – köztük a még velünk lévő négyezer holokauszt túlélőre és családtagjaira – akik bántónak találják ezt a gesztust. Nem ez az első eset, hogy ezt tapasztaljuk…. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) továbbra is a leghatározottabban tiltakozik az arra méltatlan politikusok rehabilitálása miatt. Sajnáljuk, hogy ismét így történt,” – áll a Mazsihisz közleményében.
Kornis római katolikus pap és piarista szerzetes is volt, az MTA elnöke. A Horthy-fasizmusban a manapság túlságosan túlértékelt Klebelsberg Kunó mellett dolgozott. Antikommunistaként a szovjetek háborújától rettegett, de akkor nem zavartatta magát, mikor pont a Horthy-rendszer lépett fel agresszívan a Szovjetunió ellen és vett részt az ország megszállásában, valamint az ott elkövetett népirtásban és a holokausztban:
„Ránk mered Keletről a vörös rém, propagandájával aláaknázza egész Európa polgári társadalmát. S mit tesz ez? A polgári pártok egymás torkába harapnak, jelentéktelen ügyek miatt marakodnak s a harmadik, a főellenség, a vörös Moszkva vigyorog, remélve, hogy a polgárság viszálya, egy esetleges új háború az ő malmára hajtja a vizet… Egy újabb háború egyetemes bolsevizmus forrása lehet…”
„…a mai szovjetben nincs magántulajdon, nincs igazában családi élet, nincs haza, az emberek nem egyéniségek, hanem csak számozott egyforma quantumok, puszta csavarok a társadalomnak nagy, szürke, mindig egyformán zakatoló gépezetében… Az élet egyedüli értelme, a legmagasabb ratio vitae a mechanikus munkáért kiszabott ételadag,” – írta Kornis, miközben Horthy alatt 3 millió magyar éhezett.
Antiszemitizmusát jól szemlélteti az alábbi idézet:
„a zsidóság Keletről szabadon beözönölve, békésen először elhódította a magyarság anyagi, majd szellemi kultúráját. […] Fajával veleszületett radikalizmusa és utilitarizmusa egy félszázad alatt a magyarság szellemét megrontotta.”
Ennek ellenére a mai történelem-hamisítás – köztük a teljesen hibás Wikipedia szócikk is – azt próbálja sugallni, hogy Kornis Gyula a fasizmussal is szemben állt és elvetette a faji alapú törekvéseket.