Alexisz Tsiprasz beszéde 2015. június 27-én a görög népszavazásról
Görög polgárok!
Az elmúlt hat hónapban a görög kormány példanélküli gazdasági megfojtás körülményei között vívott harcot azért, hogy végrehajtsa azt a megbízást, amelyet január 25-én Önöktől kapott.
A megbízást, hogy tárgyaljon partnereivel a megszorítások befejezése érdekében, és hogy újra jólét és társadalmi igazságosság lehessen hazánkban.
Egy olyan megállapodásért, amely tiszteli a demokráciát, csakúgy, mint az európai szabályozást, és amely határozott kiutat jelent a válságból.
A tárgyalások során több ízben felkértek minket, hogy folytassuk az előző kormányok megszorító politikáját, a tények ellenére, hogy a memorandumot a görög nép egyhangúan elutasította a legutóbbi választáson.
Sosem gondoltunk meghajlásra – egy pillanatig sem. Ez az Önök bizalmának elárulása lett volna.
Öt hónapnyi kitartó tárgyalások után a partnereink jóváhagytak egy ultimátum-javaslatot az Eurocsoport találkozóján, amely a görög demokráciát és a görög népet veszi célba.
Egy ultimátumot, amely ellentétes Európa alapvető alkotóelemeivel és értékeivel. A közös európai tervünk értékeivel.
A görög kormányt felkérték, hogy fogadjon el olyan javaslatokat, amelyek új, elviselhetetlen terheket raknak a görög emberek vállára, amelyek aláássák a görög gazdaság és társadalom talpra állását – nem csak növelve a bizonytalanságot, hanem további társadalmi egyenlőtlenségeket okozva.
Az intézmények javaslatai között olyan intézkedések vannak, amelyek tovább liberalizálnák a munkaerő-piacot, illetve tartalmaznak nyugdíj-csökkentést és további bércsökkentéseket az állami szektorban, csakúgy, mint az élelmiszerek, az éttermek és a turizmus áfájának emelését, miközben megszüntetnék a görög szigetek adókedvezményeit.
Ezek a javaslatok, amelyek közvetlenül sértik az európai társadalmi joggyakorlatot és a munkához, egyenlőséghez és méltósághoz való alapvető jogokat, bebizonyítják, hogy bizonyos partnereink és az intézmények tagjai nem egy életszerű és minden fél számára hasznos egyezmény elérésében érdekeltek, hanem sokkal inkább a görög nép megalázásában.
Ezek a javaslatok legfőképp az IMF durva és büntető megszorító intézkedéseihez való ragaszkodását illusztrálják. Most itt az ideje Európa vezető hatalmainak, hogy a helyzet magaslatára emelkedjenek, és lépéseket tegyenek a görög adósságválság határozott befejezése érdekében, amely Európa minden országát érinti, valamint veszélyezteti az európai integráció jövőjét is.
Görög polgárok!
Történelmi felelősséggel nézünk szemben, hogy ne legyen hasztalan a görög nép harca és önfeláldozása, és hogy megerősítsük a demokráciát és a nemzeti szuverenitásunkat – és ez a felelősség rajtunk nyugszik.
A hazánk jövője a mi felelősségünk.
Ez a felelősség arra kötelez bennünket, hogy a görög nép akarata alapján válaszoljunk az ultimátumra.
Ma este összeült a kabinet, és népszavazást javasoltam, hogy a görög nép dönthessen.
A javaslatomat egyhangúan elfogadták.
Holnap a parlament rendkívüli ülést fog tartani, hogy elfogadja a kabinet javaslatát a következő vasárnap, július 5-én tartandó népszavazásról. A kérdés az lesz az urnáknál, hogy az intézmények javaslatait elfogadjuk, vagy elutasítsuk.
Már tájékoztattam a francia elnököt, a német kancellárt és az Európai Központi Bank elnökét a döntésemről, és holnap írásban fogom kérni az EU vezetőitől és az intézményektől a program rövid változatát, így a görög nép szabadon, nyomás és zsarolás nélkül dönthet, ahogy azt hazánk alkotmánya és az európai demokratikus hagyományok megkövetelik.
Görög Polgárok!
Döntésre hívlak benneteket – függetlenséggel és tisztességgel, ahogy a görög történelem megköveteli –, hogy elfogadjuk-e a zsaroló ultimátumot, amely vég nélküli szigorú és embertelen megszorításokra szólít fel, kilátások nélkül arra, hogy társadalmilag és pénzügyileg valaha is talpra állunk.
Az önkényeskedésre és a durva megszorításokra demokráciával kell válaszolnunk – nyugodtan és határozottan.
Görögországnak, a demokrácia szülőföldjének, a demokrácia visszhangzó üzenetét kell küldenie az európai és a globális közösséghez.
Én személyesen kijelentem, hogy tiszteletben fogom tartani demokratikus döntéseteket, akármi legyen is az.
Teljesen bízom benne, hogy a választásotok tiszteletben fogja tartani hazánk történelmét, és a méltóság világos üzenetét fogja világszerte közvetíteni.
Ezekben a kritikus időkben mindnyájunknak észben kell tartani, hogy Európa a népeinek közös otthona.
Hogy Európában nincsenek tulajok és vendégek.
Görögország Európa integráns része, és az is marad, és Európa is Görögország szerves része.
De a demokrácia nélküli Európa identitás és tervek nélküli Európa lesz.
Mindnyájatokat felkérlek, hogy nemzeti egységben és higgadtan cselekedjetek, hogy méltó döntést hozzatok.
Értünk, a jövőnk generációiért, a görög történelemért.
Hazánk függetlenségéért és méltóságáért.
Alexisz Tsiprasz
Görögország miniszterelnöke