Kína figyelmeztette Washingtont és Szöult, hogy „ne menjenek tovább a rossz úton”, mivel az Egyesült Államok fejlett rakétarendszert kezdett telepíteni Dél-Koreába.
A végső, nagy magasságú terület védelmi (THAAD) rakétaelhárító rendszer egy nappal azután érkezett, hogy Észak-Korea négy ballisztikus rakétát lőtt ki a Japán-tengerre.
„Kína határozottan ellenzi a THAAD telepítését,” – közölte Geng Shuang kínai külügyminisztériumi szóvivő. „Megtesszük a szükséges intézkedéseket, hogy biztosítsuk saját biztonsági érdekeinket.
„Minden következmény az Egyesült Államokat és Dél-Koreát terheli,” – figyelmeztetett. „Újra határozottan sürgetjük a két oldalt, hogy állítsák meg a telepítés folyamatát, és ne haladjanak tovább lefelé ezen a rossz úton.”
A szomszédos Kína és Oroszország közölte, hogy a THAAD, amelynek 1250 mérföldes detektálásai köre van, célja semlegesíteni az ő nukleáris elrettentésüket, semmint az észak-koreai fenyegetést.
Harry Harris admirális, az USA Csendes-óceáni parancsnokságának főnöke kijelentette: „Észak-Korea folyamatos provokatív akciói, beleértve a tegnapi rakétakilövéseket, csak megerősíti az elkötelezettségünket a szövetségesünk felé, hogy THAAD rakétákat telepítsünk Dél-Koreába.”
A lakosok vehemens tiltakozását követően az eredetei hely helyett a rendszert egy golfpályára helyezik, amely a dél-koreai Lotte szupermarket lánc tulajdonában van.
Válaszul aktivisták Kínában bojkottot hirdettek a márka ellen és tiltakozásokat rendeztek a Lotte üzletek előtt.
Az észak-koreai KCNA hírügynökség jelentése szerint Kim Jong Un vezető felügyelte a rakétakilövést, amely közlése szerint a Japánban tartózkodó, támadó „amerikai imperialista agresszor erőket” célozná meg.
A kínai Global Times szerkesztősége sürgeti „Washingtont, Szöult és Phenjant, hogy szüntessék meg a provokációikat,” rámutatva a rakétakilövésre, amelyet úgy időzítettek, hogy az éves amerikai-dél-koreai katonai hadgyakorlatok idejére essen. Az idei hadgyakorlatokat a Koreát megosztó határ közelében tartják, és 320,000 katonai vesz majd részt rajta.
„Négy rakéta egyidejű kilövésével a katonai konfrontáció Phenjan, Szöul és Washington között újabb fokot ért el,” – közli az újság.
„A kínai közvélemény dühös, hogy Phenjan nukleáris programja kifogást jelent Szöul számára, hogy telepíthesse a THAAD rakétarendszert.”
forrás: Morning Star