Október 26-án Abu Bakr al-Baghdadit, az Iszlám Állam alapítóját a kurd baloldali Szíriai Demokratikus Erők (SDF) és az Egyesült Államok közös akciója során meggyilkolták…
…egy törökök által ellenőrzött területen, a török megszálló erők katonai bázisának közvetlen közelében, Idlibtől észak-nyugatra. Trump amerikai elnök ennek e tömeggyilkosnak a megölését nagy propagandashow-vá változtatta, „felszabadítónak” kikiáltva magát, és közölte a világgal, hogy az Iszlám Államot (ISIS) legyőzték.
Trump tette az ISIS-t szponzoráló Törökországot az ISIS elleni küzdelembe
Az egész világ megkönnyebbülve lélegzett fel az utolsó ISIS által felszabadított, észak-szíriai al-Baghouz enklávé felszabadításával és az önjelölt „kalifátus” végével. A világ boldogan hitte, hogy az ISIS-nek vége. Bár a terepen otthonosan mozgó csoportok figyelmeztettek, hogy még túl korán van az ilyen jó hírekhez. Trump úgy döntött, hogy megnyitja a pénzcsapokat és kiosztja a feladatot az Iszlám Állam „ártalmatlan maradékainak” elpusztítására néhány arab államban és Törökországban. A fatális döntés az észak-szíriai kurd lakosságot, akik viselték az Iszlám Állam elleni harc terhét, egy új népirtás veszélyének tette ki.
A hadsereg nyomást gyakorol Trumpra, hogy ne vonja ki a katonákat
Az Egyesült Államok hadseregének nyomása miatt Trumpnak vissza kellett hátrálnia és katonákat hagynia Szíriában. Ez azon nevetséges állításon alapult, hogy meg akarta védeni az olajkutakat a szíriai rezsimtől, valamint iráni és orosz szövetségeseitől. Bár ez nem Trumptól származott, de képviselte ezt az egyetlen forgatókönyvet, amely lehetővé tette a hadseregnek, hogy elég félelmet keltsen Trumpban, hogy felülvizsgálja a döntését a kivonásról. A Serekaniye és Gire Spi elleni invázió szégyenével szembesülve az Egyesült Államok harctéri katonai vezetői közölték az SDF-fel, hogy „nem tehetnek többet.”
Az Iszlám Állam városokat ad át Törökországnak
A tényeket eltussolták, hogy az Iszlám Állam káderei a beosztottjaikkal nyíltan a török megszálló erőkbe integrált milíciák részeként tevékenykednek, az úgy nevezett Szíriai Nemzeti Hadseregként, és ezzel végrehajtják az Iszlám Állam rövidtávú céljait. Még a törökök által támogatott fegyveresek által rendszeresen lobogtatott Iszlám Állam zászlói sem kongatják meg a vészharangot. Az Iszlám Állam sem állt a megszállás útjába sem Jarablusban, sem al-Babban; meghajoltak a gazdasági helyzet előtt és új felemelkedést élhettek meg török színekben.
Az Iszlám Állam számít Erdoganra és Trumpra
Lehetőségem volt találkozni Ilyas Aydin török ISIS parancsnokkal, akit az SDF baloldali gerillái kaptak el a Deir ez-Zor körzet hadműveletei során, csupán 10 nappal Baghdadi halála után. Amikor megkérdeztem, hogy értesült-e Baghdadi haláláról, nyugodtan közölte: „Tudjuk, és már vártuk is.” Az Iszlám Állam felkészült erre. A káder attól sem félt, hogy közölje, saját kommunikációs és információs hálózatuk van a börtönön belül.
Aydin legérdekesebb válaszát a bebörtönzött ISIS tagok motivációjáról feltett kérdésre adta. Aydin (és vélhetően az ISIS is) reménykedve tekintettek Trump új politikájára. Aydin tisztában volt vele, hogy Törökország fontos szerepet játszik ezen politikában. Bevallotta, hogy az Egyesült Államok sokkal népszerűbb partner után néz a kurdok helyett, hogy végrehajtsák a régió intervencióját, különösképp Iránét. Nem volt oka, miért ne alakítanák át Obama „kurdokkal való együttműködés” ötletét Trump Törökországgal való együttműködésén át legalább indirekt módon az Iszlám Állammal való együttműködésre. Ez az ötlet volt az ISIS parancsnokok és más ISIS foglyok fő motivációja. Úgy tűnt, mintha az ISIS csak arra várt volna, hogy új amerikai hadműveletek kezdődjenek egy Törökország általi új ciklus szemszögéből.
Az Iszlám Állam káderei döntő szerepet játszanak a Törökország által megszállt területeken
A Deir ez-Zor és al-Baghouz körzetekbeli hadműveletek után az ISIS fontos elemei érkeztek a törökök által megszállt területekre észak-Szíriában, és képesek voltak újra megszilárdítani itt a hatalmukat. Más csoportidentitással és új nevekkel az ISIS jelen volt ezen régiókban és képes volt azt részben katonailag is újra lefedni. A rendszerüket most a török zászló alatt alapították meg. Ebben a tekintetben a ciklus most az ő szájízük szerint fordult. Közben az Iszlám Állam nemzetközileg „Törökország által támogatott fegyveres erőkké” változott. Most ezt az ISIS-t Törökországból exportálják a világ számos területére.
11 ezer 800 dzsihádista börtönben
11 ezer 800 dzsihádista a börtönben jelenleg is várja ezen új konjunkturális helyzet hatásait. Ezek között van 8000 szíriai, 1800 iraki és 2000 ember egyéb országokból. Ha figyelembe vesszük, hogy néhány száz ISIS tag képes volt olyan nagyvárosokat elfoglalni a kegyetlenségükkel, mint Moszul, ez egy jelentős szám, még akkor is, ha jelenleg börtönben vannak.
Internáló táborok – egy új veszély forrásai
Egy másik veszélyforrás, hogy ISIS nők vannak internáló táborokban. Ezek között van 11 ezer külföldi és 30 ezer családtag Szíriából és Irakból, akik szerint al-Baghouz „visszavonulás” volt és sokuk csak azt várja, hogy „eljöjjön az idő”.
Moszul: az ISIS fő artériája
Az Iszlám Állam másik fő potenciálja Moszul vidéki környezete. Az ott rejtőzködő ISIS egységek olyanok, mint az Iszlám Állam „fő artériája”. Képesek támadásokat szervezni és teszik ezt növekvő intenzitással. Nem abszurd kijelenteni, hogy a jelenlegi helyzet az ő irányukba halad.
A rezsim körzeteiben a dzsihádisták fellendülést mutatnak
Nem szabad elfelejtenünk az ISIS dzsihádistáit sem, akik jelenleg a szíriai rezsim által ellenőrzött területek tartózkodnak és területszerzésbe kezdtek, valamint az arab régióban található több ezer dühös követőjüket, mint Holban és Deir ez-Zor-ban, akik arra várnak, hogy eljöjjön az idejük.
Trump választási veresége változásokhoz vezethet
Valószínűleg ez a kapcsolati helyzet megváltozhat az amerikai választásokkal. A vélekedések szerint a szövetségek és kapcsolatok alapvetően megváltozhatnak a mélységük és hatásukat illetően, bár nem fognak teljesen felfordulni. Biden sokkal járatosabb a közel-keleti kapcsolatban, és a csapata hajlik afelé, hogy azonnal átvegye a kezdeményezést. Bár még nem mondhatunk semmi konkrétat, előre látható, hogy a kapcsolati rendszer megváltozik.
Megbíznak majd a kurdok Bidenben Trump árulása után?
A valódi kérdések a következők: Visszaveszi-e Biden a kezdeményezést, amelyet Trump Törökországnak és más államoknak adott, hogy harcoljanak az ISIS ellen? Lehetővé teszi-e a Törökország által gerjesztett fellendülési helyzetet, amelyre az ISIS tagok annyira várnak? Mi fog történni, hogy az ISIS ezt a fellendülést a saját akkordjai szerint játssza el. A Trump által elárult kurdok bízni fognak-e Bidenben 2021-ben, amelyet az ISIS a saját évének akar?
Az ISIS vagy a felszabadulás éve?
A kocka újra fordul a régióban. A nemzetközi hatalmak függenek a helyi szereplőktől, hogy kezeljék a Közel-Kelet problémáit. A világ egy fontos döntés előtt áll: A kurdokat és velük a Kurd Munkáspártot, amelyet világszerte a demokratikus konföderalizmus modelljén alapuló demokratikus megoldási projektjéről ismernek, és amely Trump szerint „sokkal veszélyesebb, mint az ISIS”, elfogadják-e partnerként, vagy a közös harc a „mérsékelt ISIS-szel” folytatódik a „Törökországhoz köthető fegyveres erők” álruhájában? Így talán újra 2021 lehet újra a kurdok által vezetett harc és az emberiség győzelmének éve az ISIS és a szponzor Törökország felett.
írta: Dogan Cetin
forrás: ANF