600 milliárdos megszorítás az ebola ellen is védekező amerikai intézeteknél

Az ebola fenyegetettség elhárításáért felelős vezető amerikai ügynökséget drámai pénzügyi megszorítások érték az elmúlt négy évben. Közben a szocialista Venezuela 805 millió dollárt ruház be az egészségügybe.

Mikor robbant a hír, hogy az első ebolás beteget diagnosztizálták az Egyesült Államokban, a Betegség Kontroll és Megelőzési Centrum (CDC) biztosította az amerikaiakat, hogy megfelelő forrásaik vannak, hogy felvegyék a harcot a vírussal. Az amerikai közegészségügyi rendszer sokkal fejlettebb, mint a nyugat-afrikai, ahol a történelem legnagyobb ebola járványa tört ki. És már amennyire a patogének terjednek, az ebola képességei is korlátozottak. Csak a testfolyadékokkal tud terjedni.

Ellenben a CDC hivatalnokok és az őket támogató jogászok arra figyelmeztetnek, hogy több évnyi megszorítás megbéklyózhatja mind a CDC-t, mind a Nemzeti Egészségügyi Intézetet (NIH), ezzel korlátozva mindkettő feladatát, hogy felvegyék a harcot a jövő járványai ellen és azokat megelőzzék.

A Szenátus Pénzügyi Bizottságának adatai szerint, a CDC már magához tért a tavalyi megszorításból. Az ügynökség számára 5882 millió dollárt utaltak ki a 2014-es évben, szemben a megszorítások utáni 5432 millióval.

De ha kicsit visszamegyünk az idővonalon, látható, hogy a CDC-be való beruházások drámaian csökkentek. Az ügynökség jelenleg 600 millió dollárral kevesebb pénzből gazdálkodik, mint 2010-ben.

2010: $6,467 milliárd
2011: $5,737 milliárd
2012: $5,732 milliárd
2013: $5,721 milliárd
2013 (pénzügyi megszorítások után): $5.432 milliárd
2014: $5.882 milliárd

Amíg néhány alapot visszaállítottak a pénzügyi kiigazítás után, „még mindig rés van a 2014-es és 2010-es pénzügyi év között,” – teszi hozzá a szenátusi bizottság.

Az orvosbiológiai kutatások szószólói abban reménykednek, hogy a Dallasban diagnosztzált ebolás beteg hírére sokkal nagyobb figyelmet kap a pénzügyi megszorítás. Órákkal azután, hogy a CDC kiadta a közleményét, a törvényalkotók megkondították a vészharangot.

„Az ebola járványra válaszul erős pénzügyi befektetés kezdődött a CDC és más közegészségügyi ügynökségek felé, amelyek a járványok frontvonalán dolgoznak,” mondta Tom Harkin, Iowa szenátora, az Egészségügyi, Oktatási, Munka- és Nyugdíjügyi Szenátusi Bizottság elnöke.

„Életbevágó, hogy megállítsuk a vakcina- és gyógyszerfejlesztésektől történő pénzügyi forráskivonásokat, és újra feltöltsük a megszorítások és az infláció során elveszett alapokat az NIH-nél és a BARDA*-nál (Biomedical Advanced Research and Development Authority).” – mondta Harkin.

Az NIH-et érintő pénzügyi megszorítás jó okot ad a figyelem felkeltésére. A jelenlegi költségvetése 29.9 milliárd dollár, amely jelentősen csökkent a 2013-as megszorítások alatt. Az inflációhoz viszonyítva az NIH sokkal kevesebb összeget kapott, mint Geroge W. Bush kormányzásának évei alatt, kivéve az elsőt.

A CDC-nek szintén sokkal többet kell kevesebbért teljesítenie az elmúlt években, ahogy a szövetségi kormányzat megszorította a nadrágszíját.

A hivatalnokok szintén attól félnek, hogy a megszorítások mit is jelentenek az ügynökség számára. Tom Frieden igazgató a tavalyi Nemzeti Sajtóklubban tartott beszédében arra figyelmeztetett, hogy a pénzügyi megszorítások hatásaira.

A CDC által kiadott feljegyzésben megvilágították, hogy a megszorítások mely területeken okoznak finanszírozási gondokat. A lista tetején ez olvashat: „Csökkent képesség a globális betegségek elleni védelemben.”

forrás: huffongtonpost.com

Vélemény, hozzászólás?