Szeptemberben kaptunk ígéretet Kásler Miklóstól arra, hogy 100%-os táppénzre lesznek jogosultak azon pedagógusok, akik a munkájuk végzése során fertőződöttek meg koronavírussal. Első hallásra ez remekül hangzik és jó döntés a járvány megfékezésének céljából.
Azonban a megvalósítása közel sem olyan fényes, ugyanis csak azok kapják meg az otthon maradt időre az alapbérük egészét, akik bizonyítottan a munkahelyükön betegedtek meg. Nagyon kevesen vannak azok, akik ehhez hozzá bírnak jutni és minden más esetben csak 60%-os táppénz jár.
Ez a fajta táppénz nem teljesen olyan, mint a normál, mert nem a munkaadó biztosítja, hanem az állam és nem automatikusan működik a folyósítása.
Már mindenki az álmából felkeltve is tudja, hogyha a koronavírushoz hasonló tüneteket észlelünk magunkon, akkor a háziorvosunkhoz kell fordulni, aki tesztet végezhet. A háziorvosok inkább antigén tesztet végeztetnek, hogy kevesebb teher legyen az egészségügyi ellátórendszeren, azonban ezzel könnyen el lehet bukni a 100%-os táppénzre való jogosultságot, mert diagnózisra is szükség van az igényléséhez, amelyhez PCR-tesztet kell elvégezni.
Amennyiben pozitív eredménye lesz az antigén tesztnek, akkor az eljárásrend szerint nem vizsgálódik tovább az orvos, hanem kezelésbe veszi a betegeket. Ennek köszönhetően már csak egyénileg lehet PCR-tesztet végeztetni magunkon.
Azonban ennek a tesztelési útnak több hátulütője is van. Azon kívül, hogy a költségét nem téríti meg senki, hanem saját zsebbe nyúlva kell kifizetni, még ott van az is, hogy a privát tesztelési központok is nagyon le vannak terhelve, aminek köszönhetően könnyen előfordulhat, hogy akkor veszik le a teszteléshez a mintát, amikor már meggyógyultunk.
Nagyon dühítő olvasni azt a folyamatot, amely a 100%-os táppénz megszerzéséhez szükséges. Röhejesnek lehetne titulálni, ha nem ilyen fontos dologról szólna, de a tanároknak csupán csak azért kell ennyit bajlódniuk az egésszel, ha egyáltalán sikerül elintézniük, hogy megkapják azt, ami alapjáraton is jár nekik.
Amire oda kerülne a beteg, hogy elkezdene intézkedni a PCR-teszt végzéséért már lehet, hogy erősen jelentkeznek rajta a tünetek (lázas, rossz közérzettel rendelkezik, stb.), amelyeknek köszönhetően valószínűleg nem ilyen procedúrákkal szeretne foglalkozni, mert nagyon megterhelő a számára.
Nem olyan egyszerű a háziorvosnál kiharcolni, ugyanis az ő szemszögéből nézve érthető, hogy miért igyekeznek elkerülni. A bürokráciát ők sem szeretik és nem kevés adminisztrációs munka vár rá, ha PCR-tesztet végeztet. Járványhelyzetben igazán lehetne könnyíteni a folyamaton, hogy a túlterheltség miatt ne szívják meg a dolgozó emberek.
Ha valaki betegen küszködve eljutott addig, hogy megítéljék a 100%-os táppénzre való jogosultságát még mindig kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem folyósítják neki, ugyanis a munkaadónak jegyzőkönyvben el kell fogadnia, hogy a munkahelyén betegedett meg az alkalmazott.
Kovács Márkó