Az ünnepi szezon előtt és az élelmiszerár-krízis által okozott, családokra nehezedő nyomás növekedésével összefüggésben készült tanulmány rávilágít a jelenlegi áremelkedések aggasztó valóságára. A tanulmányt, melynek címe „Ki profitál az élelmiszerár-krízisből? Spekuláció, bérleti jövedelemszerzés és jövedelemkivonás élelmiszeriparunkban,” Dr. Sophie van Huellen (a Manchesteri Egyetem Fejlődési Gazdaságtanban tanító főoktatója) és Dr. Tomaso Ferrando (az Antwerpeni Egyetem Jogi Karának professzora) írta.
Kulcsfontosságú Megállapítások:
Spekuláció által vezérelt áremelkedés: A tanulmány rámutat arra, hogy az élelmiszerár-növekedés nem a természetes piaci erők eredménye, hanem széleskörű spekuláció által hajtott, aminek eredményeként „mohóságinfláció” alakul ki.
Vállalati profitok a fogyasztók kárára: A nagyvállalatok, beleértve a Nestlé-t és a Danone-t, rendkívüli profitokat hajtottak fel a válság közepette. A Nestlé például összesen 20,1 milliárd eurót fizetett ki a részvényeseinek 2022-ben. A tanulmány felfedi a szerepüket, hogyan használták ki a piaci feltételeket a fogyasztók kárára.
Manipulált élelmiszerrendszer: Az élelmiszerrendszer egy manipulált rendszer, amely nagyvállalatokat és tőkealapokat segít, miközben a fogyasztókra és a gazdákra káros hatással van.
Martin Schirdewan (Die Linke, Németország), az Európai Parlament Baloldal frakciójának társelnöke közölte:
“Ez a tanulmány feltárja, kik profitálnak az élelmiszerár-válságból. Míg több millióan hónapok óta nem engedhetik meg maguknak az alapvető élelmiszereket, a Nestléhez hasonló nagy élelmiszeripari cégek hatalmas profitokat termelnek. A magas árak sokkal inkább érintik az alacsony jövedelmű embereket, akiknek a jövedelmük jelentős részét kell élelmiszerre fordítaniuk. Sokaknak már szinte lehetetlen fenntartani egy egészséges étrendet. Ezt minden nap jól illusztrálják az európai élelmiszersegély központoknál kialakult hosszú sorok.”
A tanulmány arra ösztönzi a döntéshozókat, hogy foglalkozzanak a válság gyökérproblémáival, és támogassanak olyan intézkedéseket, amelyek biztosítják az élelmiszeriparban az igazságos árképzést, a transzparenciát és az egyenlő elosztást.
A teljes tanulmány „Ki profitál az élelmiszerár-krízisből? Spekuláció, bérleti jövedelemszerzés és jövedelemkivonás élelmiszeriparunkban” angol nyelven IDE KATTINTVA itt érhető el.
EP Baloldal frakció