Zárónyilatkozat
1. Egy olyan Európa megvalósítására törekszünk, amely a haladáson és a szociális fejlődésen alapul. Támogatjuk a vagyon méltányos elosztását, az erős, egyetemes és minőségi közszolgáltatásokat, valamint a közösen használt erőforrások köztulajdonát, hogy igazságosabb, részvételibb és demokratikusan tervezett társadalmat hozzunk létre. A tisztességes, megfizethető és éghajlatnak megfelelő lakhatáshoz való hozzáférésnek alapvető jognak kell lennie, nem luxusnak. A szociális biztonság, beleértve az egészségügyet, a nyugdíjakat és a munkanélküli-ellátást, egyetemes jogként kell, hogy biztosított legyen minden ember számára az EU-ban. Ez más hozzáállást igényel a vállalatok, a bankok és az Európai Központi Bank pénzhasználatával kapcsolatban.
A tisztességes munkakörülményekhez és a biztos munkahelyekhez való jog, valamint a jól fizetett, élethosszig tartó tanulás alapvető. Ez magában foglalja a szakszervezeti jogok megerősítését, a közbeszerzési szerződésekbe szociális záradékok bevezetését, a bérek és a szociális jogok növelését, a munkaerőpiaci különbségek csökkentését és a munkakörnyezet javítását. Minőségi munkát szeretnénk mindenkinek, és méltó nyugdíjhoz való jogot már 60 éves kortól, mindezt hatékony közintézmények által biztosítva.
Támogatjuk az egészségügy ingyenes és egyetemes hozzáférését, valamint a közegészségügyi rendszerek megerősítését a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében. Modern közszolgáltatásokat követelünk, amelyek megfelelően ellátottak, hatékonyak, és a felhasználók részvételével kerülnek irányításra.
Társadalmunk egyik stratégiai kérdése a magas színvonalú, ingyenes, nyitott, egyenlő, felszabadító és emancipáló oktatás biztosítása mindenki számára, vallási, visszahúzó vagy piaci hatások nélkül.
Az elérhető, megfizethető és minőségi szociális lakhatás hiánya sürgető válság Európa-szerte, amely azonnali és határozott fellépést igényel. Európai szinten intézkedéseket és kezdeményezéseket kell hozni, amelyek az egyének szükségleteihez, nem pedig pénzügyi érdekekhez irányítják a forrásokat. Európai lakhatási program létrehozását szorgalmazzuk, amelyet gazdasági és szociális politikák támogatnak, és amely növeli a közberuházásokat a nonprofit lakhatás terén. Nemzetközi szabályozásokat követelünk a bérleti díjak korlátozására és a lakhatási szükségletek kizsákmányolásának visszaszorítására, a spekuláció ellen.
A társadalmi válság kezelése abszolút prioritás kell, hogy legyen. Ezért ellenzünk minden olyan liberális megszorító politikát, amelyet az Európai Bizottság szorgalmaz, és amely egyrészt a vezető osztályoknak kedvező liberális intézkedéseken alapul, miközben csökkenti az európai polgárok emberi, gazdasági és szociális jogait, másrészt pedig a katonai kiadások növelését célozza, a társadalmi kiadások, az egyenlőség és a munkahelyteremtés finanszírozása helyett.
Hatalmat akarunk szerezni a pénz felett, hogy fejlesszük a közszolgáltatásokat, az együttműködést, valamint a hatékony és magas színvonalú foglalkoztatást a vállalatoknál, és elutasítjuk a szabad és torzítatlan versenyt. Ezt nemcsak az EU-n belül, hanem a világ más részeivel együttműködve is meg akarjuk valósítani. Népszuverenitást szeretnénk a pénz felett más társadalmi célok érdekében, ellentétben a jelenlegi EU-val, amely a tőke igényeire reagál. Ennek egyik módja lehetne egy Európai Alap létrehozása, amely a közszolgáltatásokat finanszírozná kamatmentes kormányhitelek révén, az Európai Központi Bank által finanszírozva.
2. A klímaválságot sürgető vészhelyzetként kezeljük, amely átfogó választ igényel. Az Európai Uniónak azonnali lépéseket kell tennie a klíma- és szociális válság kezelésére. Elengedhetetlen, hogy megszüntessük a szénalapú energiamodellt, miközben biztosítjuk a munkahelyteremtést. Ez magában foglalja termelési és fogyasztási szokásaink társadalmi átalakítását a klímasemlegesség eléréséhez 2040-re, valamint az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak teljesítéséhez. Ambiciózusabb környezetvédelmi célokra és zöld tervezésre van szükség az igazságos átmenet érdekében.
3. Egy békén és szolidaritáson alapuló Európát képviselünk, amely a konfliktusokat párbeszéd útján oldja meg, és békés, diplomáciai megoldásokra törekszik. Olyan Európát akarunk, amely egy alternatív biztonsági megközelítést alkalmaz, és amely felismeri, hogy egyetlen állam sem lehet igazán biztonságban, ha a többiek nem osztoznak ugyanolyan szintű biztonságban.
Határozottan elítéljük a bevándorlók és menekültek elleni európai politikát: a menedékjog és a szabad mozgás alapvető jellemzője kell legyen annak az Európának, amelyet szeretnénk, és harcolunk Ursula von der Leyen migrációs és menekültügyi paktuma ellen, amely meg akarja ezeket tiltani. Ez magában foglalja a migráció okainak kezelését és egy új közös fejlesztéspolitika kialakítását az érintett országokkal együttműködve.
Nem akarjuk, hogy Európa részese legyen egy új hidegháborúnak, vagy hogy csatatérré váljon. Ellenezzük a NATO katonai dominanciáját az EU és tagállamai felett, a katonai és háborús kiadások növelését a szociális szolgáltatások rovására, valamint a politika, a gazdaság és a közgondolkodás gyors militarizálását. Ehelyett egy olyan Európát képzelünk el, amely mentes az Egyesült Államok, a NATO és más külső hatalmak befolyásától.
A háborúk és fegyveres konfliktusok a pénzügyi tőke érdekeit szolgálják, amely profitál belőlük. Amíg ezek a háborúk folytatódnak, naponta halnak meg ártatlan civilek. Ezért követeljük az erőszak megszüntetését tárgyalások útján, amelyek tartós békét hozhatnak Ukrajnában az ENSZ keretein belül.
Ugyanígy követeljük az igazságos és tárgyalásos megoldásokat a világ különböző régióiban terjedő fegyveres konfliktusokra, mint például Szomália, Jemen, Szíria vagy Nyugat-Szahara esetében. A nukleáris fegyverek fejlesztése és az a tény, hogy használatukat nyíltan mérlegelik a nukleáris hatalmak, sürgetővé teszi a leszerelést az emberiség túlélése érdekében.
Elítéljük a Hamasz október 7-i támadását, de ez nem igazolja Izrael háborúját. Azonnali tűzszünetet követelünk a Közel-Keleten, valamint az izraeli agresszió befejezését Palesztinában. Követeljük minden izraeli túsz és palesztin politikai fogoly szabadon bocsátását, a humanitárius segítségnyújtást Gáza lakosságának, az izraeli hadsereg által lerombolt területek újjáépítését, valamint a palesztin menekültek visszatérését. Hangsúlyozzuk, hogy a régióban a tartós béke megteremtése megköveteli az izraeli megszállás, a gyarmatosítás és az apartheid rendszerének felszámolását, valamint egy életképes, teljesen szuverén palesztin állam létrehozását az ENSZ határozatai alapján, amely két államot ismer el.
Szolidaritást vállalunk a szaharai néppel, amely évtizedek óta meg van fosztva attól a jogtól, hogy saját területén élhessen, miközben az elnyomó erők üldözik őket. Követeljük az ENSZ önrendelkezési határozatainak végrehajtását és egy népszavazás megszervezését Nyugat-Szaharában.
Felszólítunk Ciprus megszállásának megszüntetésére és az ország újraegyesítésére az Egyesült Nemzetek határozatainak megfelelően.
Követeljük a török katonai beavatkozások befejezését Északkelet-Szíriában, Észak-Irakban és Szindzsárban, valamint a kurdok és török emberek elnyomásának megszüntetését Törökországban. Követeljük minden politikai fogoly szabadon bocsátását Törökországban, továbbá az Európa Tanács és az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseinek végrehajtását. Véget kell vetni a demokratikus politika elnyomásának és a megbízott politikák gyakorlatának. A kurdkérdés évtizedes problémájának igazságos és demokratikus megoldása párbeszédet és tárgyalásokat igényel – nem elszigetelést, bebörtönzést és erőszakot.
Ez a nyolcadik Fórum csatlakozik az ENSZ által elfogadott határozathoz, amely az Egyesült Államok által Kuba ellen évtizedek óta fenntartott igazságtalan és illegális blokád megszüntetését követeli, és egyúttal Kuba törlését a terrorizmust támogató államok listájáról.
Támogatjuk a béke és autonómia keresését Afrikában. Ideje új alapokra helyezni az afrikai-európai kapcsolatokat az egyenlőség és szolidaritás jegyében, egy olyan jövőt építve, ahol a béke és a méltóság felülkerekedik az erőszakon és az elnyomáson.
Egy új nemzetközi gazdasági rendre törekszünk, amely a népek jogain alapul, és elutasítunk minden globális monetáris hegemóniát. Együttműködő, demokratikus és nem hegemón megoldásokat követelünk az ökológiai átmenet és a közszolgáltatások globális finanszírozására.
4. Az osztályfeminizmus szembeszáll a kapitalista és patriarchális rendszerrel, és rávilágít a tőke és az élet közötti ellentétre. Ellenzi az emberi kizsákmányolásra épülő gazdaságot, és olyan társadalmat képzel el, amely mentes a patriarchális erőszaktól, és mindenki számára felszabadító emberi fejlődést tesz lehetővé egyenlőségben és harmóniában a természettel: ez az élet gondozására épülő gazdaság. A feminista mozgalmak harcolnak a szexista erőszak és egyenlőtlenség ellen, amelyekkel a nők és gyermekeik egész életük során szembesülnek, és átfogó jogszabályokat, valamint erőteljes politikai keretet követelnek mindenféle szexista erőszak leküzdésére.
A feminista mozgalom az ökológiai mozgalommal együtt a politikai változás és társadalmi átalakulás katalizátora Európában, ezért támadják következetesen mind a jobboldali, mind a szélsőjobboldali erők a nők és az LGBTQIA+ emberek jogait, valamint tagadják a klímaváltozás tényét.
Ez a Fórum javasolja, hogy az EU gazdasági, ökológiai és társadalmi politikáit, valamint az egészségügyre, gondozásra, oktatásra és kultúrára vonatkozó politikákat női szemszög vezérelje, hogy elindulhasson a feminista átmenet Európában.
Támogatjuk minden pár alapvető jogát a házassághoz és a szülőséghez. Ezenkívül az LGBTQIA+ identitások jogi elismerését az európai menedékjog alapjául kell venni.
A feminista mozgalmakkal együtt szeretnénk előmozdítani a jogot, hogy saját testünkről és anyaságunkról dönthessünk, és ezt belefoglalni az Európai Unió Alapjogi Chartájába. Emellett szorgalmazzuk, hogy a nemi apartheidet nemzetközi jogként ismerjék el, hogy az olyan elnyomásnak kitett nők és LGBTQIA+ emberek, mint például Afganisztánban, menekültként befogadást és védelmet kaphassanak Európában.
5. Tisztában vagyunk azzal, hogy aktívan kell foglalkoznunk a fiatalok és diákok igényeivel, álmaival, aggodalmaival és nézőpontjaival, és támogatnunk kell bevonásukat az európai baloldali, zöld és progresszív erők terveibe, kampányaiba és tevékenységeibe. Ennek érdekében az elkövetkező években külön figyelmet fordítunk erre.
6. Az Európai Parlament választásain a szélsőjobboldal térnyerése folytatódott az azt követő nemzeti és regionális választásokon is, számos európai országban. Ez a térnyerés egy neofasiszta ideológia megnyilvánulása, amelynek nincsenek etikai vagy morális értékei, és amely a rasszizmusból, idegengyűlöletből, nőgyűlöletből, homofóbiából, LGBTQIA+ fóbia, autoriter gondolkodásból és a bevándorlók elleni gyűlöletből táplálkozik, valamint egy önző, szolidaritást nélkülöző individualizmusból.
A növekvő gazdasági, társadalmi és erkölcsi válság közepette egyre erősödik a politikai kiábrándultság és a jövőképhiány érzése a munkásosztály körében. Haragjuk részben a szélsőjobboldali és fasiszta mozgalmak felé fordul, amelyek egyszerűsített gazdasági megoldásokat kínálnak a burzsoázia, az uralkodó osztályok és a kapitalizmus javára, részben pedig motiválatlanságot és választásoktól való távolmaradást eredményez. Csak egy olyan stratégia, amely a társadalmi igazságosságra, ökológiai fenntarthatóságra, megosztásra és békére épül, és amelyet progresszív mozgalmak képviselnek, tud számukra pozitív jövőképet nyújtani.
Ezért a baloldali, zöld és progresszív erők 8. Európai Fóruma zárónyilatkozatában vállalja, hogy más politikai, szakszervezeti, békepárti és feminista szervezetekkel együttműködve részt vesz egy világbéke és szolidaritás érdekében szervezett konferencia előkészítésében, valamint hogy európai szakszervezetekkel együtt kampányt indít az Európai Bizottság által javasolt megszorító intézkedések és költségvetési csökkentések ellen.
Európai Baloldali Párt